1456910674157_darya2_44813.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  عضو ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام خبر رونمایی از پایگاه اطلاعات محیطی دریاهای کشور تا خرداد ۹۵ گفت: طرح شبکه ملی ناوگان تحقیقات دریایی نیز از مهمترین اقدامات صورت گرفته در حوزه اقیانوس‌شناسی است که به منظور پاسخگویی به نیازهای تحقیقات میدانی و صنعتی در حوزه دریا و بر اساس استفاده بهینه از امکانات پژوهشی موجود و تکمیل آن‌ها در جهت توسعه فناوری‌های دریایی ایجاد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، سجاد ویسی، عضو ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام این خبر عنوان کرد: این طرح نظام ساماندهی، منسجم‌سازی و راهبری شناورهای سطحی و زیرسطحی کشور است که به منظور پاسخگویی به نیازهای تحقیقات میدانی و صنعتی در حوزه دریا و بر اساس استفاده بهینه از امکانات پژوهشی موجود و تکمیل آن‌ها در جهت توسعه فناوری‌های دریایی ایجاد شد. ناوگان تحقیقات دریایی شامل شناورها و تجهیزات اندازه‌گیری و ادوات نصب شده بر روی آن‌هاست.

وی افزود: شبکه ملی ناوگان تحقیقات دریایی یکی از کمیته‌های تخصصی کارگروه توسعه فناوری است که این شاخه با همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های دریایی فعالیت خود را آغاز کرده است.

ویسی گفت: هدف از تشکیل این ناوگان، هم‌افزایی ظرفیت ناوگان تحقیقاتی دریایی بر اساس پتانسیل موجود درکشور است تا امکان دسترسی آسان و البته هدفمند به خدمات آن را به متقاضیان در دانشگاه‌ها، صنایع دریایی و شرکت‌های دانش بنیان تسهیل کرده و روند رشد علمی ایران را در حوزه پراهمیت تحقیقات میدانی دریایی سرعت بخشد.

دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی طرح شبکه ملی ناوگان تحقیقاتی را یکی از مهمترین رویدادهای سال ۹۴ خواند و افزود: طرح شبکه ملی ناوگان تحقیقات دریایی یکی از مهمترین کارهای صورت گرفته در سال ۹۴ بود که در این خصوص مذاکرات با سازمان‌های دارای شناورهای تحقیقاتی آغاز و چندین جلسه با رؤسای سازمان‌ها و مراکز مرتبط انجام شده است.

این عضو فعال دریا تصریح کرد: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای توسعه توان علمی و صنعتی در حوزه دریا در نظر دارد تا طرح ایجاد شبکه ملی ناوگان تحقیقات دریایی ایران را به مرحله اجرا درآورد.

برگزاری گشت تحقیقات دریایی مشترک در دریای مازندران و عمان در سال۹۵

دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی با اشاره به فقر اطلاعات محیطی در دریاهای مازندران و عمان تصریح کرد: مذاکرات اولیه برای برگزاری گشت مشترک تخقیقاتی بین ایران و روسیه در دریای مازندران و همچنین ایران و هند در دریای عمان انجام شده و برگزاری این گشت‌ها یکی از مهم‌ترین هداف شبکه ملی ناوگان تحقیقات دریایی در سال ۹۵ در نظر گرفته شده است.

ویسی افزود: هدف از برگزاری گشت‌های تحقیقات مشترک، همکاری مشترک با محققان کشور روسیه و هند به منظور پایش اطلاعات محیطی دریاهای مازندران و روسیه و انتقال تجارب بین طرفین است.

راه‌اندازی پایگاه اطلاعات محیطی دریاهای کشور تا خرداد ۹۵

وی با اشاره به نبود یک پایگاه مناسب جهت بهره گیری از اطلاعات دریاهای کشور از رونمایی پایگاه اطلاعات محیطی دریاهای کشور تا خرداد ۹۵ خبر داد.

دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی افزود: پایگاه اطلاعات محیطی دریاهای کشور یک بستر مناسب جهت دستیابی محققان و پژوهشگران کشور به اطلاعات محیطی دریاهای کشور جهت ادامه تحقیقات است تا در کمترین زمان ممکن و با صرف حداقل هزینه بتوانند نیازهای اطلاعاتی خود را برطرف کنند. مهم‌ترین اهداف این پایگاه عبارتند از یکپارچه سازی و جمع‌آوری اطلاعات محیطی دریاهای کشور، امکان دسترسی آسان و تعریف شده محققان و متخصصین کشور به تجهیزات اطلاعات محیطی دریاهای کشور، رصد کردن وضعیت موجود اطلاعات محیطی دریاهای کشور و مشخص شدن خلاها و کمبودها و جهت دهی مناسب برای شبکه ناوگان تحقیقاتی به منظور رفع کمبودهای اطلاعاتی دریایی کشور این پایگاه با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی توسط یک شرکت دانش بنیان دریایی در حال طراحی و در خرداد سال۹۵ رونمایی می‌شود.