1421773371524_HEMMAT KHAHI-3.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس کارگروه علوم اقتصادی شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی از تجمیع دوره کارشناسی رشته اقتصاد در قالب یک رشته و اتمام بررسی سرفصل‌های آن در آخرین روزهای سال ۱۳۹۴ خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کارگروه علوم اقتصادی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اعلام این مطلب در خصوص اقدامات صورت گرفته در این کارگروه، با اشاره به آغاز فعالیت‌ها از بازنگری برنامه کارشناسی اقتصاد، گفت: طراحی عناوین دروس دوره کارشناسی رشته اقتصاد پس از آن‌که پیش‌نویس اولیه آن جهت نظرسنجی برای ۲۸۶ نفر از اعضای هیئت علمی ۲۵ مرکز دانشگاهی و پژوهشی سراسر کشور ارسال شد و ۸۰ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور به صورت کتبی و شفاهی اعلام نظر کردند، آغاز شد.

اقدامات صورت گرفته برای تدوین برنامه جدید کارشناسی اقتصاد

حجت‌الاسلام مصباحی مقدم با اشاره به حذف گرایش‌های شش‌گانه اقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد صنعتی، اقتصاد حمل و نقل، اقتصاد پول و بانکداری و اقتصاد کشاورزی و طرح تجمیع آنها در قالب یک رشته، افزود: حذف گرایش‌ها با هدف تقویت دروس کلیدی ضروری به نظر می‌رسید، ضمن آنکه با بررسی برنامه‌های ۲۰ دانشگاه برتر جهان، ملاحظه شد که دوره کارشناسی علوم اقتصادی به صورت عمومی بوده و اساساً فاقد گرایش تخصصی است.

وی با اشاره به طراحی ۹۰ عنوان درسی در برنامه جدید در قالب ۹ درس پایه، ۳۵ درس تخصصی و ۴۶ درس اختیاری، ادامه داد: از اواسط سال ۱۳۹۳ پس از اینکه عناوین دروس به تصویب نهایی کارگروه رسید، تهیه سرفصل‌ها در دستور کار قرار گرفت و این کار با مشارکت ۳۵ استاد از دانشگاه‌های مختلف کشور انجام شد.

رئیس کارگروه علوم اقتصادی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: البته اکثر اساتیدی که تهیه سرفصل به آن‌ها واگذار شد، خود گروه‌هایی تشکیل داده و با همفکری اعضای گروه خود، سرفصل‌ها را تدوین کردند و در واقع، تعداد افراد بیش از تعداد مذکور است.

وی از بررسی سرفصل‌های تدوین شده در ۱۰۴ ساعت جلسه و با حضور ۲۰ نفر از اعضای کارگروه در سال گذشته خبر داد و گفت: بررسی سرفصل‌ها در روزهای پایانی سال گذشته به پایان رسید.

ابعاد اسلامی‌سازی مباحث در برنامه جدید

حجت‌الاسلام مصباحی مقدم در مورد میزان تحقق اهداف چهار‌گانه شورای تحول مبنی بر تقویت مباحث اسلامی، بومی‌سازی، کارآمدسازی و به روز‌رسانی علوم انسانی، گفت: در حوزه مباحث اسلامی، سهم اقتصاد اسلامی از مجموع پنج واحد پیشین، شامل بانکداری اسلامی و مبانی اقتصاد اسلامی، به ۲۰ واحد در قالب دروسی با عناوین بانکداری اسلامی، سیر اندیشه‌های اقتصادی: متفکران اسلامی، آشنایی با فقه اقتصادی، کلیات الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، بازار سرمایه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و نظریه‌های توسعه با رویکرد اسلامی ارتقاء یافته است.

تغییرات برنامه جدید در راستای بومی‌سازی

رئیس کارگروه علوم اقتصادی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی همچنین از طراحی سه درس ذیل عنوان اقتصاد ایران و با عناوین فرعی کلیات و تاریخ اقتصادی، سیاست‌ها و چالش‌ها و برنامه‌ریزی و بودجه در راستای بومی‌سازی رشته اقتصاد خبر داد و گفت: این در حالی است که پیش از این تنها یک درس اقتصاد ایران به ارزش سه واحد ارائه می‌شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: طراحی عناوینی مانند اقتصاد کشاورزی، اقتصاد آموزش، اقتصاد صنایع دستی، اقتصاد میراث فرهنگی، اقتصاد گردشگری، اقتصاد سلامت و … نیز از دیگر مختصات برنامه جدید رشته اقتصاد است که در راستای پررنگ کردن مباحث اقتصادی مبتنی بر ویژگی‌ها و مشخصه‌های اقتصاد ایران و با هدف آشنایی دانشجویان با مسائل واقعی اقتصاد ایران در نظر گرفته شده است.

ابعاد کارآمدسازی و به‌روزرسانی کارشناسی رشته اقتصاد

حجت‌الاسلام مصباحی مقدم همچنین با اشاره به بازنگری تمامی سرفصل‌ها با رویکرد کارآمدسازی، گفت: البته در این محور دروس کلیدی اقتصاد همچون اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و اقتصاد سنجی به منظور تقویت تجزیه و تحلیل دانشجویان مورد اهتمام ویژه‌ای قرار گرفت؛ به گونه‌ای که اقتصاد خرد و اقتصاد کلان از دو درس به سه درس ارتقاء یافتند.

وی همچنین از گنجاندن دروس میان‌رشته‌ای مانند اخلاق و اقتصاد، حقوق و اقتصاد، اقتصاد نهادی و اقتصاد اجتماعی خبر داد و افزود: این دروس به منظور بالا بردن قدرت تحلیلی دانشجویان در ارتباط برقرار کردن میان مسائل اقتصادی با دیگر حوزه‌های علوم انسانی مانند سیاست، فرهنگ، اخلاق و … در نظر گرفته شده و موجب خواهد شد تا فارغ التحصیلان این رشته مجهز به ابزارهایی برای تحلیل‌های چندبعدی به جای تحلیل صرفاً اقتصادی شوند و این امر بر کارآمدی آنان خواهد افزود.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق «ع» در خصوص به‌روزرسانی سرفصل‌ها نیز گفت: علاوه بر لحاظ شدن این موضوع در تدوین تمامی سرفصل‌ها، برای تحقق بهتر این هدف سرفصل‌های کاملاً جدیدی نیز طراحی شد و به عنوان مثال، برای آشنا کردن دانشجویان با مسائل جاری در اقتصاد جهانی سرفصلی تحت عنوان بحران‌های اقتصادی مالی و اقتصاد جهانی و نیز سرفصلی در موضوع نظریه بازی‌ها با توجه به اهمیت بسیار آن در تحلیل‌های جاری مسائل اقتصادی طراحی شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی در پایان افزود: با معرفی دروس جدید در دوره کارشناسی این ظرفیت به وجود آمده است تا دانشجویان با مسائل بیشتری در حوزه‌های اقتصاد اسلامی، اقتصاد ایران، اقتصاد جهان و بومی‌سازی نظریات اقتصادی آشنا شوند که نهایتاً موجب تقویت سرمایه انسانی در کشور خواهد بود.