1459685881107_8058_85dbbf31-0df4-42b5-8819-7aed24a93c7e.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  اسکات کلی فضانورد آمریکایی، پس از ۲۰ ساله خدمت در ناسا رسما بازنشستگی خود را در تاریخ ۱ آوریل اعلام کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، این فضانورد ۵۲ ساله بعد از ثبت یک رکورد جدید ۵۲۲ روزه در فضا، زمانی که در اوایل ماه مارس به زمین بازگشت، رسما” اعلام بازنشستگی کرد.

اسکات جوزف کلی، فضانورد اهل کشور ایالات متحده آمریکا است که در ۲۱ فوریه ۱۹۶۴ میلادی در اورنج، نیوجرسی متولد شد. وی در مأموریت اس‌تی‌اس-۱۰۳، اس‌تی‌اس-۱۱۸، اکسپدییشن ۲۵، ۲۶، سایوز تی‌ام‌ای-۰۱ام حضور داشته است.

خدمت ۲۰ ساله کلی در اکتشافات فضایی با بسیاری از اولین‌ها و چندین نقطه عطف همراه شد. وی در آخرین مأموریت فضایی خود زمین را با کیهان نورد روسی Mikhail Kornienko در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۱۵ ترک کرد.

پس از بازگشت در تاریخ ۱ مارس ۲۰۱۶، این مرد با موفقیت یکی از ماموریت‌های فضایی بلندپروازانه بشریت را به پایان رساند که یک دوره جدید برای فضانوردی محسوب می‌شود.

کِلی در مجموع ۳۴۰ روز را در ایستگاه فضایی بین المللی سپری کرد و رکورد طولانی ترین حضور در خارج از زمین را برای فضانوردان آمریکایی به ثبت رساند.

وی در طول یک سال اقامت خود در فضا، تقریبا ۴۰۰ آزمایش در جهت آماده سازی برای ماموریت های آینده ناسا انجام داد.

کلی در پژوهشهای متعددی برای آزمایش چگونگی واکنش بدن انسان به انزوا، بی وزنی، تابش و استرس پروازهای فضایی طولانی مدت شرکت کرد.

وی همچنین خبر رسمی بازنشستگی‌اش را در صفحه شخصی توییتر خود اعلام کرد.