سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مسؤول راه‌اندازی دانشگاه فناوری‌ها‌ی نوین سبلان از راه‌اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی نانوفیزیک در نمین طی سال جاری خبر داد.

دکتر یاشار عزیزیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، با اشاره به موضوع ارتقای دانشگاه فناوری‌های نوین سبلان گفت: خوشبختانه در استان اردبیل چه در سنوات گذشته و چه در حال حاضر هیچ اقدام غیرقانونی یا نامعقولی برای توسعه کمی دانشگاهی وجود نداشته و ندارد و تمامی خواسته طبق نیاز‌ها و پتانسیل استان و در چارچوب مقررات و آیین‌نامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شده است.

وی افزود: به لحاظ پتانسیل‌های بسیار در استان، وجود فارغ‌التحصیلان زیاد در حوزه‌های مهندسی، قرارگیری استان اردبیل در موقعیت استراتژیک مناسب و غیره، رسیدگی و اقدام جدی به این موضوع را ضروری‌تر می‌کند.

عزیزیان تصریح کرد: پس از رایزنی‌های متعدد، ارائه سوابق، تنظیم سند راهبردی برای دانشگاه و تشریح وضعیت استان با بهبود رویکرد هیات‌ امنای دانشگاه و مسؤولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ارتقای دانشگاه فناوری‌های نوین سبلان، اخیرا هیات‌ امنای دانشگاه محقق اردبیلی با تاسیس دو دانشکده مهندسی رایانه و فناوری اطلاعات و مهندسی مواد و نانو فناوری علاوه بر دانشکده فناوری‌های نوین موجود و همچنین جذب ۳۰ نفر عضو هیات‌ علمی برای این دانشکده‌ها موافقت کرده است.

مسؤول راه‌اندازی دانشگاه فناوری‌های نوین سبلان با بیان اینکه هم‌اکنون بطور جدی پیگیر تاسیس این دانشکده‌ها هستیم، از تشکیل کمیته‌ای با هماهنگی فرمانداری شهرستان نمین برای پیگیری مساله زمین برای دانشگاه خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد اعضای هیات علمی به هفت نفر رسیده‌ و تمامی آزمایشگاه‌های چهار رشته کارشناسی موجود در دانشکده علوم‌ مهندسی اعم از آزمایشگاه‌های فیزیک مکانیک و حرارت، فیزیک الکتریسیته و مغناطیس، شیمی عمومی، شیمی آلی، زیست‌شناسی عمومی، مبانی مهندسی برق، مدارهای منطقی، فیزیک مدرن، اپتیک و آتلیه نقشه‌کشی، سکوبندی و تجهیز شده‌اند.

وی از خرید تجهیزات اولیه آزمایشگاه تحقیقاتی نانوفیزیک خبر داد و افزود: این آزمایشگاه در نیمه اول سالجاری راه اندازی خواهد شد.

مسؤول راه‌اندازی دانشگاه فناوری‌های نوین سبلان از برگزاری کنفرانس بین­‌المللی کاربردهای فناوری‌های ‌نوین در سالجاری و کنفرانس بین‌المللی فیزیک آماری و سیستم‌های پیچیده با همکاری انجمن فیزیک ایران در سال آتی در این دانشکده خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر حدود هزار جلد کتاب برای کتابخانه خریداری شده است و برای خرید حدود بیست هزار جلد کتاب نیز اقدام شده است.

عزیزیان از برگزاری دو دوره کاربردی برای دانشجویان کارشناسی علوم‌ مهندسی تحت عنوان دوره‌های رباتیک و کلاس‌های آموزش زبان، خبر داد و گفت: تمامی دانشجویان کارشناسی دانشکده در هشت نیم‌ سالی که تحصیل می‌کنند، در تمامی نیم سال‌ها در دوره‌های آموزش زبان شرکت می‌کنند و برنامه‌ریزی بخش آموزش زبان طوری است که تا زمان فارغ‌التحصیلی‌شان در سطح مطلوبی در زمینه مکالمه، یادگیری مهارت‌های ارائه و نوشتن علمی قرار گیرند.

وی ادامه داد: همچنین کارگاه رباتیک از اسفند ماه سال گذشته شروع به کار کرده و تجهیزات اولیه خریداری شده است و برنامه‌ریزی جهت آموزش رباتیک از مبتدی تا پیشرفته در دستور کار دانشکده قرار دارد.

عزیزیان افزود: ایجاد سردرب برای دانشگاه، فراهم سازی زمینه برای ایجاد دانشکده یا مرکز پژوهشی در حوزه زیست فناوری، مرکز پژوهشی سرطان، IT و ICT، مهندسی پلیمر و مکاترونیک و استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه‌های محیط زیست، صنایع بسته‌بندی و توریسم نیز از جمله برنامه‌های مدنظر در سالجاری است که رایزنی‌ها در این خصوص در سطح کلان نیز انجام شده است.