1442651357932_hamid forootan-7.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه علامه طباطبایی از راه اندازی نخستین مرکز رشد و نوآوری در حوزه علوم انسانی در این دانشگاه خبر داد.

دکتر حسین سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این خبر و با بیان این که اولویت دانشگاه علامه طباطبایی در سال جاری تکمیل زیرساخت‌ها در حوزه‌های مختلف است، گفت: اولویت دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۹۵ تکمیل زیرساخت‌ها در حوزه‌های عمرانی، علمی، آموزشی و پژوهشی است.

وی از اضافه شدن ۳۰ هزار متر مربع بنای آموزشی جدید به دانشگاه علامه در سال ۹۵ خبر داد و افزود: در سال ۹۵ کتابخانه‌ دیجیتال در اختیار دانشجویان و اساتید دانشگاه علامه طباطبایی قرار می‌گیرد.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه از راه‌اندازی اولین مرکز رشد و نوآوری در حوزه علوم انسانی خبر داد وافزود: اولین مرکز رشد ونوآوری علوم انسانی تا سه ماهه دوم سال ۹۵ در یکی از ساختمان‌های دانشگاه علامه در سطح شهر، تاسیس خواهد شد که این مرکز می‌تواند زمینه شکل‌گیری اولین شرکت دانش بنیان در زمینه رشته‌های علوم انسانی باشد.

سلیمی ادامه داد: ساختمان مذکور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت علوم تاسیس و درون این مرکز ۳۰ شرکت دانش بنیان ثبت خواهند شدو این مرکز می‌تواند مدل جدیدی از فعالیت علمی و اشتغال‌زایی را در حوزه علوم انسانی رقم بزند.

اجرای طرح آموزش‌های مهارتی برای همه دانشجویان علامه

وی در ادامه با اشاره به طرح آموزش‌های مهارتی دانشگاه اظهار کرد: دانشجویان جدید‌الورود دانشگاه علامه طباطبایی علاوه بر دوره رسمی آموزشی و پژوهشی یک دوره مهارتی گذرانده و مدرک این دوره را اخذ می‌کنند. البته این طرح به طور آزمایشی در سال ۹۴ اجرا شد که موفقیت‌آمیز بود، به همین دلیل در سال ۹۵ هم دانشجویان جدید الورود و هم دانشجویان قدیمی همه مقاطع می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: برگزاری این دوره‌های مهارتی توسط دانشگاه علامه طباطبایی ممکن است در دفترچه کنکور نیز ذکر و به داوطلبان اطلاع‌رسانی ‌شود که علاوه بر گذراندن دوره‌های رسمی آموزشی و پژوهشی می‌توانند در دوره‌های مهارتی نیز شرکت کنند.

ارتباط دانشگاه علامه طباطبایی با دستگاه‌های اجرایی کشور

سلیمی از ارتباط دانشگاه علامه طباطبایی با دستگاه‌های اجرایی کشور خبر داد و گفت: دانشگاه علامه طباطبایی در نظر دارد تا سقف ۱۰ میلیارد تومان پروژه پژوهشی از طریق همکاری با دستگاه‌های اجرایی کشور انجام دهد. همچنین اصلاح نسبت استاد به دانشجو در برنامه‌های کاری دانشگاه قرار دارد و امیدواریم تا سال آینده نسبت استاد به دانشجو به کمتر از یک به ۳۰ و به یک به ۲۸ یا ۲۹ برسد.

لزوم کاهش وابستگی مالی دانشگاه به دولت

وی در ادامه با اشاره به شعار سال ۹۵ گفت: تحقق علمی اقتصاد مقاومتی نیازمند پیگیری چند برنامه اساسی است. نخست آنکه نهاد دانشگاه باید از نظر اقتصادی به صورتی طراحی شود که از نظر کالی وابستگی کمتری به دولت داشته باشد و بتواند از منابع داخلی کسب درآمد کند.

همکاری دانشگاه علامه با شرکت مخابرات

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر ضرورت تشکیل شرکتهای دانش بنیان در حوزه علوم انسانی اظهار کرد: رشته‌های علوم انسانی می‌توانند یکی از حوزه‌های اشتغال‌زا در کشور باشند. در همین راستا دانشگا علامه طباطبایی پروژه‌ای با شرکت مخابرات در زمینه اینترنت اشیاء در حوزه آموزش در دست اجرا دارد که اگر این پروژه به سرانجام برسد تحولی بنیادی در حوزه آموزشی کشور ایجاد می‌شود و تعداد زیادی از محققین می‌توانند در این پروژه به کار گرفته شوند.

سلیمی با تاکید بر نقش نظریه پردازی در گسترش اقتصاد مقاومتی گفت: گسترش نظریه‌پردازی بر اساس مفاهیم بومی و مذهبی برای گسترش اقتصاد مقاومتی احتیاج به نظریه‌هایی دارد که متکی بر ارزش‌های بومی هستند زیرا شناخت ارزش‌های بومی و نظریه‌سازی برای آنها می‌تواند نگرش‌های اقتصاد مقاومتی را تقویت کند. دانشگاه علامه طباطبایی مقام اول در حوزه نظریه‌پردازی در کشور را دارد و می‌تواند در این زمینه نقش بنیادی ایفا کند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در پایان تاکید کرد: برای اجرای همه برنامه‌های مذکور نیازمند آرامش و سرزندگی در محیط آکادمیک هستیم.