محمد فرهادی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر علوم گفت: با تصویب طرح آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، برنامه ریزی های جدید و منطقی برای گسترش و ارتقای کیفیت آموزش عالی کشور صورت می گیرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، محمد فرهادی در دیدار نوروزی با کارکنان وزارت علوم با مروری بر رخدادهای سال گذشته کشور و به خصوص پیروزی برجام، رفع تحریم ها و افزایش تعاملات ایران با کشورهای جهان گفت: در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ رتبه چهارم رشد علمی جهان با ۴.۴ درصد رشد متعلق به کشورمان بوده و در همین مدت کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن و هلند رشد علمی منفی داشته اند.

وی افزود: در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰۰ نفر از دانشمندان ایرانی رتبه های برتر جهانی را کسب کرده اند و بر اساس اعلام پایگاه های استنادی جهانی، ۵ دانشگاه ایرانی در لیست دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند.

وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه ها در سال جدید باید در بخش هایی همچون دیپلماسی علمی و توسعه و فناوری تلاش بیشتری داشته باشند، خاطرنشان کرد: امسال از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نامگذاری شده و باید در تمامی بخش های دانشگاهی، پژوهشگاه ها و بالاخص پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان تلاش گسترده و جدی صورت گیرد تا بتوانیم در تولیدات علمی و در تبدیل علم به محصول بیش از پیش فعال و کوشا باشیم.

فرهادی با بیان اینکه تا پایان سال گذشته ۱۴۲ میلیون دلار صادرات توسط شرکت های دانش بنیان کشور صورت گرفته است، گفت: فعالیت شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری نیز از نظر تولیدات علمی، گردش مالی و صادرات محصولات و به طور کلی در تبدیل علم به ثروت مثبت بوده و روند رو به رشدی داشته است.