1437283404580_sardar-4.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از افتتاح برج فناوری در این دانشگاه خبر داد و افزود: برج فناوری دانشگاه امیر کبیر اوایل سال جاری افتتاح می‌شود که محل استقرار شرکت های دانش‌بنیان و فعالیت های پژوهشی دانشگاه است و می‌تواند اقدام موثری در جهت تحقق شعار سال باشد.

دکتر سید احمد معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، با اشاره به برنامه راهبردی تدوین شده برای دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: اولویت دانشگاه امیر کبیر در سال جدید اجرای برنامه‌ راهبردی است که برای این دانشگاه تدوین شده و شامل بخش های مختلفی است.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف تعیین شده در برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، توسعه ارتباطات بین‌المللی با دانشگاه های منطقه و دانشگاه های معتبر دنیا است، اظهار کرد: بر اساس این برنامه راهبردی، دانشگاه امیرکبیر باید ارتباطات بین‌المللی خود را با دانشگاه های معتبر دنیا تقویت کند. این اقدام در سال ۹۴ آغاز شده و باید در سال ۹۵ گسترش یابد . کشور ایران موقعیت خوبی در منطقه از نظر جذب دانشجویان برتر کشورهای منطقه مانند عراق،افغانستان و… دارد.بخش دیگر ارتباطات بین‌الملل به تعامل با دانشگاه های معتبر اروپایی مربوط است که باید همکاری خود را با این دانشگاه ها بیشتر و نزدیک‌تر کنیم.

معتمدی در ادامه با اشاره به اولویت های آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت‌: بسیاری از برنامه‌های آموزشی دانشگاه های کشور قدیمی شده اند که باید مورد بازنگری قرار بگیرند. البته وزارت علوم نیز این اقدام را از سال گذشته آغاز کرده و به دانشگاه‌های برتر اختیار داده است که برنامه‌های آموزشی خود را بازنگری کنند زیرا برنامه های وزارت علوم برای دانشگاه های کل کشور است در صورتی که دانشگاه های برتر باید جنبه های خاصی از برنامه های خود را تقویت کنند.

وی ادامه داد: البته بازنگری برنامه‌های آموزشی و هم‌چنین دستورالعمل بازنگری دروس در سال ۹۴ به دانشکده ها ابلاغ شد و مقرر شد دانشکده ها برنامه‌های درسی پیشنهادی را به دانشگاه ارائه کنند و دانشگاه این برنامه ها را به وزارت علوم ارسال کند تا پس از تایید، اجرایی شوند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه با تاکید بر اینکه این دانشگاه باید در بخش پژوهش در طرح های ملی و بزرگ که اثرگذاری بیشتری دارند فعالیت خود را تقویت کند، افزود: یکی از مواردی که در برنامه راهبردی دانشگاه به آن اشاره شده،اثرگذاری دانشگاه امیرکبیر در طرح های بزرگ ملی است.در این راستا سال گذشته قراردادهایی بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت نفت و همچنین ایران خودرو نهایی شد.همچنین چند تفاهم نامه دیگر با چند سازمان امضا شده که امیدوایم در سال جاری به مرحله قرارداد برسد. جهت گیری قراردادهای دانشگاه امیرکبیر با نهادهای خارج از دانشگاه بر روی طرح های بزرگ و ملی و در جهت رفع نیازهای کشور است.

معتمدی هم‌چنین با اشاره به بخش دانشجویی دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: در طول دو سال گذشته در حوزه فعالیت‌های سیاسی دانشجویان سعی شد در چارچوب قوانین کشور مجوزهای خوبی ارائه شود و دانشجویان با تفکرهای مختلف در چارچوب قانون فعالیت کردند در عین حال سعی شد فضایی فعال و آرام در دانشگاه ایجاد شود که امیدواریم در سال جاری این شرایط ادامه یابد و اقدامات بیشتری انجام شود.

وی در مورد مسائل صنفی دانشجویان نیز اظهار کرد: مشکلاتی در بخش رفاهی و صنفی دانشجویان مخصوصا بخش خوابگاه ها وجود دارد که امیدواریم در سال جاری برطرف شود.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه با اشاره به «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» به عنوان شعار سال ۹۵ گفت: مفهوم و اقدام و عمل این است که برنامه فقط روی کاغذ نماند.به همین دلیل همه برنامه هایی که برای دانشگاه امیرکبیر در نظر گرفته شده است باید عملیاتی شوند زیرا برنامه هایی که روی کاغذ می مانند اثرگذار نیستند.اگر این برنامه ها عملیاتی شوند،بحث اقدام و عمل شعار سال تحقق می یابد.

معتمدی ادامه داد: در همین راستا دانشگاه امیرکبیر سال گذشته تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان خود را به ۳۴ شرکت ارتقاء داد که این شرکت ها فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

معتمدی از افتتاح برج فناوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و افزود: برج فناوری دانشگاه امیر کبیر اوایل سال جاری افتتاح می‌شود که محل استقرار شرکت های دانش‌بنیان و فعالیت های پژوهشی دانشگاه است که می‌تواند اقدام موثری در جهت شعار سال باشد.همچنین دانشگاه صنعتی امیرکبیر مرکز رشد خود را که محل پرورش ایده های جوانان است را تقویت خواهد کرد.