سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: ماموریت گرا کردن دانشگاه ها و تقاضا محور کردن پژوهش ها امید به اشتغال بیشتری را در دانشجویان ایجاد می کند.

 

 وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص وضعیت دانشگاه ها در سال ۹۴ گفت: ماموریت گرا کردن پژوهش در حوزه دانشگاه ها مهمترین بحثی است که در سال ۹۴ دنبال کردیم. با توجه به اینکه حجم زیادی از پژوهش‌ها اصطلاحا پژوهش کتابخانه ای تلقی می شود تمام تلاشمان بر ماموریت گرا و تقاضا محورکردن پژوهش ها بود به همین جهت برای تحقق این بحث، نیازمند حرکت‌هایی بودیم که خوشبختانه در طی دوسال اخیر انجام شد و در سال ۹۵ هم این موضوع را دنبال می کنیم تا پیگیری عملیاتی داشته باشیم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، به تغییرات دانشگاه های جهان اشاره کرد و گفت: امروزه دیگر ماموریت دانشگاه ها انتقال صرف مجموعه علوم از استاد به دانشجو نیست، بلکه محوریت در حوزه پژوهش، فناوری و به خصوص ارتباط با صنعت است که دانشگاه های مهم دنیا به این سمت می روند و این رویه امید به اشتغال بیشتری در دانشجویان ایجاد کرده و دانش آموختگان این دانشگاه ها راحت تر جذب بازار کار می شوند.
وی ادامه داد: در این بین نباید از ارتباط با مراکز رشد و استفاده از ظرفیت آنها نیز غافل شویم و موضوع مهم دیگری که به پژوهش محور شدن دانشگاه ها کمک می کند، توجه به پژوهش در حوزه کارشناسی است زیرا ازجمعیت ۸٫۴ (هشت ممیز ۴ دهم )میلیون نفری دانشجویان کشور حدود چهار میلیون نفر در حوزه کارشناسی هستند که پتانسیل زیادی در حوزه پژوهش و نوآوری دارند .
 احمدی با بیان اینکه باید به سمت ماموریت گرا کردن تحصیلات تکمیلی برویم، اظهار کرد: به دنبال ایجاد این فرهنگ در دانشگاه ها هستیم تا هر استادی که پروژه دارد بتواند دانشجوی تحصیلات تکمیلی بگیرد و دانشگاه ها هم باید در این زمینه همکاری کنند.  
وی درپاین در خصوص پیگیری مسائل قانونی و رفع موانع موجود در این راه تصریح کرد:‌ برای این کار مسائل قانونی را پیگیری کردیم تا برخی خلاها و مشکلات قانونی موجود را رفع کنیم. در این زمینه اولین کارموضوع اصلاح آیین نامه ارتقا بود که تلاش کردیم موارد جدید در آیین نامه را در حوزه پژوهش و فناوری لحاظ کنیم. اصلاح آیین نامه تقریبا به پایان رسیده و پیشنهادات حوزه پژوهش و فناوری در آن اجرا و اعمال شده است درواقع در آیین نامه جدید به طرح های برون دانشگاهی و طرح های تحقیقاتی که استاد را الزام و تشویق می کند به پروژه های تحقیقاتی تقاضامحور رو بیاورد، اهمیت بسیار زیادی داده شده است.