1458132780404_photo_2016-03-16_11-25-05.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  ادعای تراریخته بودن ۴۸ درصد از برنج‌های متداول در بازار ایران در حالی مطرح شده که تولید تنها واریته تراریخته برنج ایرانی، ده سال پیش متوقف شده و منشاء برنج‌های وارداتی نیز کشورهایی هستند که حتی یک وجب برنج تراریخته در آنها کشت نمی‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر بهزاد قره‌یاضی، مرجع ملی ایمنی زیستی و مؤسس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی که تولید نخستین واریته برنج تراریخته مقاوم به آفات پروانه‌ای در جهان را در کارنامه دستاوردهای علمی خود دارد، با بیان این مطلب اظهار کرد: به جز برنج تراریخته ایرانی که پس از تولید انبوه در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ از کشت آن جلوگیری شد، قریب یک دهه است که برنج تراریخته تنها در سطح چند هزار هکتار در کشور چین کشت می‌شود؛ لذا با اطمینان کامل می‌توان گفت به رغم مزایای متعدد ارقام برنج تراریخته، حتی یک درصد از برنج تراریخته موجود در بازار مصرف کشور تراریخته نیست.

قره‌یاضی این مطلب را در پی انتشار برخی اظهارنظرهای عجیب مبنی بر تراریخته بودن ۴۸ درصد برنج‌های متداول در بازار داخلی عنوان کرد که مبنای آن پژوهشی دانشجویی با همکاری محققان یک شرکت بوده که سال گذشته در قالب پوستر در یک همایش علمی داخلی ارائه شده است.

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران با بیان این که یافته‌های ادعا شده در این مقاله با توجه به واقعیتهای موجود از نظر جامعه علمی کاملا مردود است، اظهار کرد: با توجه به نابودی بذرهای برنج تراریخته توسط دولتهای گذشته و تولید نشدن برنج تراریخته در کشور و این واقعیت که در هیچ یک از کشورهایی که از آنها برنج وارد می‌کنیم، حتی یک وجب تولید برنج تراریخته وجود ندارد، ادعای تراریخته بودن برنج موجود در بازار ایران فاقد مبنای کارشناسی و از نظر انجمن‌های علمی ذیربط کاملا مردود است. این ادعا در خوشبینانه‌ترین حالت یک اشتباه فاحش آنالیز از سوی دانشجوی ارائه دهنده مقاله بوده که استاد وی با هدف استفاده از امتیاز ناچیز آن و شرکت دست اندرکار تحقیق با اهداف دیگر به انتشار آن اقدام کرده‌اند.

وی با بیان این‌که با توجه به عدم تولید برنج تراریخته در ایران و کشورهای صادرکننده برنج به ایران، دانشجوی مذکور و شرکت تجاری مربوطه باید برای جلوگیری از طرح این ادعای غلط توجیه و توضیحی بر یافته‌های مورد ادعای خود می‌یافتند یا لااقل پیش از انتشار آن، موضوع را با متخصصان در میان می‌گذاشتند، اظهار کرد: به نظر می‌رسد برخی مجموعه‌های خصوصی راه‌اندازی شده در زمینه ردیابی محصولات تراریخته سعی دارند با دامن زدن به جنجال‌های کاذب و فناوری هراسی در سطح جامعه، مسؤولان را به ارجاع کار به آنها تحت عنوان تست محصولات از لحاظ تراریخته بودن یا نبودن وادار کنند که با توجه به حجم عظیم مبادلات محصولات کشاورزی سودی بسیار هنگفت عاید آنها خواهد شد و در این بین چه چیزی بهتر از استادی که تاکنون در زندگی و رزومه علمی‌اش حتی یک بار کلمه تراریخته وجود نداشته و با یک PCR ناشیانه و صد در صد مردود خانم دانشجو مدعی می‌شود ۴۸ درصد از همه انواع برنج‌های داخلی و خارجی در بازار تهران و استان البرز تراریخته هستند! ادعایی که در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد.

دکتر قره یاضی

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات با بیان این که در جهان تنها هفت نوع برنج تراریخته مجوز تولید دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: فناوری تولید محصولات تراریخته بسیار پیچیده بوده و با دستیابی به این فناوری در سال ۱۳۸۳ که در صدها سایت و منبع علمی و خبری با تحسین از آن یاد شده و جوایز ملی و بین‌المللی متعددی را در پی داشته، واریته برنج طارم مولایی مقاوم به آفات تولید شده که با بهره گیری از آن نیاز به مصرف سموم حشره‌کش شیمیایی خطرناک بر طرف می‌شود.

وی افزود: برنج تراریخته پس از انجام ۹ سال مطالعه ایمنی مشتمل بر مطالعات زیست محیطی، تاثیر بر حشرات غیر هدف، آزمایش‌های تغذیه حیوانی و آزمایش‌های وسیع این همانی و مولکولی و مزرعه‌ای سرانجام با دعوت رسمی وزیر جهاد کشاورزی از دکترعارف – معاون اول رییس جمهور وقت – در سال ۱۳۸۳ برداشت شد و درسال ۱۳۸۴ تولید انبوه شد. مجوز رهاسازی این محصول هم در سال ۱۳۸۲ پس از تائید آنالیز احتمال خطر از سوی دستگاه‌های مختلف از سوی قائم مقام پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی صادر شد. در واقع برخلاف تبلیغات منفی فناوری هراسان که ادعا می‌کنند نه سلامتی و نه زیان آور بودن این محصول به اثبات نرسیده، سلامتی و ایمنی کامل برنج تراریخته از سوی مراجع مختلف تائید شده است.

قره‌یاضی تصریح کرد: تاسف بارتر از انتشار گزارش وجود برنج تراریخته در بازار ایران که عدم صحت آن بر متخصصان کاملا روشن است، هدف گرفتن آرامش روانی مردم با ادعای نادرست مضر بودن محصولات تراریخته و اظهارنظرهای اخیر برخی افراد است که می‌گویند اگر این برنج‌های تراریخته که اساسا وجود خارجی ندارند، داخلی باشد فاجعه است!» یعنی خارجی تولید کند و بدون اطلاع و اجازه ما به ایران بفرستد، اشکالی ندارد یا کم اشکال است؛ اما اگر ایرانی تولید کند، فاجعه است!

مرجع ملی ایمنی زیستی در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر تقریبا همه روغن‌های خوراکی که منشا سویا، کلزا یا ذرت دارند، برچسب تراریخته دارند، گفت: با برچسب یا بدون برچسب، بیشتر روغن‌های ایرانی تراریخته هستند و به عزیزانی که به هر دلیلی فناوری هراس و مخالف تراریخته هستند، توصیه می‌کنم بروند روغن زیتون یا روغن پالم یا روغن کنجد و یا روغن هسته انگور استفاده کنند. این مطلب را ده سال است نوشته و گفته‌ام؛ اما دوستانی که با اغراض شخصی به جریان سازی علیه تراریخته‌ها دامن می‌زنند، باید شرمسار باشند که طی این ده سال در خواب بوده‌اند و امروز با دیدن یک برچسب بر روی محصول از قبل معلوم تراریخته به وجد آمده و دعوت به تحریم می‌کنند.

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات در ادامه در خصوص روند تولید مجدد برنج تراریخته در کشور گفت: پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی اعلام کرده است که با وجود عدم نیاز به اخذ مجوز تولید انبوه و رهاسازی برنج تراریخته با توجه به رهاسازی و تجاری سازی کامل آن در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، برای جلب اطمینان خاطر بیشتر مصرف کنندگانی که ممکن است تحت القائات دروغ رسانه‌ای در مورد این نوع محصولات پاک و سالم دارای ابهامی باشند به صورت داوطلبانه و برای بار دوم از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقاضای صدور مجوز خواهد کرد و پیش از اخذ مجوز دوم منطبق بر قانون ملی ایمنی زیستی مصوب ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی از هرگونه تولید تجاری و عرضه آن در بازار مصرف خودداری خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، دکتر رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت هم در مصاحبه‌ای با تاکید بر این که ورود محصولات تراریخته به بازار مستلزم اخذ تائیدیه از سازمان غذا و داروست، تراریخته بودن برنج عرضه شده در بازار داخلی را تکذیب کرد و گفت: «حتی یک درصد برنج‌های داخلی هم تراریخته نیستند.»