حمید میرزاده سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه آزاد از ابلاغ بودجه سال ۹۵ این دانشگاه همراه با سند توسعه برنامه ۵ ساله ششم تا افق ۱۴۰۴ دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، حمید میرزاده گفت: برنامه ششم ۵ ساله تا سال ۱۳۹۹ و تا افق ۱۴۰۴ و نیز بودجه سال ۹۵ دانشگاه آزاد طی فرآیندی از ابتدای سال ۹۴ در دستور کار دانشگاه قرار گرفت.

وی افزود: این اسناد پس از بررسی‌های لازم از جمله آسیب‌شناسی و پایش برنامه پنجم دانشگاه و با در نظر داشتن سیاست‌ها و برنامه‌های جدید به تایید و تصویب هیات امنا، شورای دانشگاه، شوراهای راهبردی دانشگاه و همچنین هیات رئیسه دانشگاه رسید. 

میرزاده خاطرنشان کرد: در مهرماه سال جاری برنامه و بودجه سال ۹۵ طی بخشنامه‌ای به واحدها و استان ها اعلام شد تا براساس برنامه‌ها و سیاست‌ها نسبت به تدوین برنامه ششم دانشگاه تا افق ۱۴۰۴ و بودجه سال ۹۵ اقدامات اجرایی را به عمل آورند.

وی با بیان اینکه برنامه و بودجه سال ۹۵ دانشگاه آزاد در کمیسیون دائمی استانها تایید و از تاریخ ۵ دی ماه لغایت ۵ بهمن ماه در هیات امناهای استانی مطرح شد، افزود: برنامه و بودجه پس از انجام اصلاحات در تاریخ ۲۱ بهمن ماه به تایید کمیسیون دائمی و در نهایت ۵ اسفند ماه به تصویب هیات امنای مرکزی رسید و آیین نامه آن امروز ابلاغ شد.

رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: البته مقرر شده بود تا آیین نامه بودجه و برنامه ششم دانشگاه تا پایان سال ابلاغ شود، اما خوشبختانه برش‌های استانی برنامه و بودجه بر اساس آنچه در هیات امنای مرکزی و هیات امناهای استانی تصویب شد، ابلاغ شد.

برنامه ششم دانشگاه هم راستا با برنامه ششم کشور است

میرزاده با تاکید بر اینکه برنامه ششم دانشگاه همزمان و هم راستا با برنامه ششم کشور است، گفت: از جمله سیاست‌های آن می‌توان به ارتقای کیفیت و رعایت استانداردهای آموزش و بهبود هرم هیات علمی، ارتقای جایگاه پژوهش و فناوری در دانشگاه اشاره کرد.

وی گفت: تجاری سازی فعالیت‌های پژوهشی و توسعه شرکت‌های دانش بنیان، ارتقای طرح‌های فرهنگی ماندگار، بهبود رفاه خدمات دانشجویی، توجه به رفاه و انگیزش کارکنان، توسعه فعالیت‌های بین‌المللی و غیره از دیگر سیاست های این برنامه است.

رئیس دانشگاه آزاد عنوان کرد: تدوین سند ششم توسعه دانشگاه بنا بر تاکیدات دو مرجع بالادستی و مبتنی بر آمایش سرزمینی مورد تاکید مقام معظم رهبری است و برنامه ششم دانشگاه نیز مبتنی بر سند توسعه دانشگاه است.

وی با بیان اینکه این سند، راهنمای عمل و نقشه راه واحدهای دانشگاه آزاد است، گفت: اجرای این برنامه از سال ۹۵ آغاز و تا سال ۹۹ ادامه دارد همچنین چشم انداز ۱۴۰۴ نیز در برنامه دیده شده که مبتنی بر ۶۸ شاخص است و به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است.

توزیع متوازن بودجه در سند توسعه برنامه ششم دانشگاه

میرزاده درخصوص بودجه دانشگاه آزاد اظهار داشت: این دانشگاه در سال ۹۵ از حیث منابع و مصارف ۱۰ هزار میلیارد تومان و از حیث درآمد و هزینه ۸ هزار میلیارد تومان گردش مالی خواهد داشت که ۸۰ درصد آن شهریه و ۲۰ درصد آن خارج از شهریه است.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۹۵ توزیع متوازن برای تمامی فعالیت‌های دانشگاه در نظر گرفته شده که شامل ۱۵ درصد فعالیت های سرمایه گذاری، ۱۰ درصد بودجه پژوهشی مستقیم که با احتساب منابع زیربنایی به ۱۵ درصد خواهد رسید.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: همچنین برای هر یک از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌های خدمات دانشجویی نیز ۲ درصد در نظر گرفته شده است.

میرزاده افزود: در بودجه سال ۹۵ به صرفه جویی و کاهش در هزینه‌های اداری و خدماتی و افزایش هزینه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه توجه شده است که از جمله آن می‌توان به اعتبار بالغ بر ۱۷۵ میلیارد تومانی برای جذب ۵ هزار عضو هیات علمی جدید اشاره کرد.

وی اضافه کرد: کمترین میزان کسری بودجه در سال ۹۵ دیده شده و در همین راستا، واحدها باید به اندازه منابع خود مصارف داشته باشند.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه در بودجه سال ۹۵، منابع غیر شهریه ۲۰ درصد در نظر گرفته شده، گفت: تلاش ما این است که از تمام ظرفیت‌های غیر شهریه‌ای دانشگاه از جمله فعالیت‌های دانش بنیان، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری، کمک‌های خیرین، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و کاربردی و… در راستای تامین درآمدهای خارج از شهریه استفاده کنیم.

میرزاده خاطر نشان کرد: برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد به صورتی است که شهریه دریافتی پاسخگوی قسمت عمده‌ای از هزینه‌های جاری دانشگاه باشد و استفاده از تسهیلات و وام تنها برای فعالیت‌های زیربنایی و عمرانی و سرمایه گذاری امکان پذیر باشد.