hamid forootan-3-99.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه آزاد اسلامی از ابلاغ بودجه سال ۹۵ همراه با سند توسعه برنامه ۵ ساله ششم تا افق ۱۴۰۴ دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

دکتر حمید میرزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اعلام خبر فوق اظهار کرد: برنامه ششم ۵ ساله تا ۱۳۹۹ و تا افق ۱۴۰۴ و نیز بودجه سال۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی طی فرآیندی از ابتدای سال ۹۴ در دستور کار دانشگاه قرار گرفت. پس از بررسی‌های لازم از جمله آسیب‌شناسی و پایش برنامه پنجم دانشگاه و با در نظر داشتن سیاست‌ها و برنامه‌های جدیدی که به تایید و تصویب هیات امنا، شورای دانشگاه، شوراهای راهبردی دانشگاه و همچنین هیات رییسه دانشگاه رسید در مهرماه سال جاری برنامه و بودجه سال ۹۵ طی بخشنامه‌ای به واحدها و استان ها اعلام شد تا براساس برنامه‌ها و سیاست‌ها نسبت به تدوین برنامه ششم دانشگاه تا افق ۱۴۰۴ و بودجه سال ۹۵ اقدامات اجرایی را به عمل آورند.

وی با بیان اینکه برنامه و بودجه سال ۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی در کمیسیون دائمی استان‌ها تایید و از تاریخ ۵ دی ماه لغایت ۵ بهمن ماه در هیات امناهای استانی مطرح شد، افزود: برنامه و بودجه پس از انجام اصلاحات در تاریخ ۲۱ بهمن ماه به تایید کمیسیون دائمی و در نهایت ۵ اسفند ماه به تصویب هیات امنای مرکزی رسید و آیین نامه آن امروز ابلاغ شد. البته مقرر شده بود تا آیین نامه بودجه و برنامه ششم دانشگاه تا پایان سال ابلاغ شود، اما خوشبختانه برش‌های استانی برنامه و بودجه بر اساس آنچه در هیات امنای مرکزی و هیات امناهای استانی تصویب شد، ابلاغ شد.

برنامه ششم دانشگاه همزمان و هم راستا با برنامه ششم کشور است

میرزاده با تاکید بر اینکه برنامه ششم دانشگاه همزمان و هم راستا با برنامه ششم کشور است، گفت: از جمله سیاست‌های آن می‌توان به ارتقای کیفیت و رعایت استانداردهای آموزش و بهبود هرم هیات علمی، ارتقای جایگاه پژوهش و فناوری در دانشگاه، تجاری سازی فعالیت‌های پژوهشی و توسعه شرکت‌های دانش بنیان، ارتقای طرح‌های فرهنگی ماندگار، بهبود رفاه خدمات دانشجویی، توجه به رفاه و انگیزش کارکنان، توسعه فعالیت‌های بین‌المللی و …. اشاره کرد. تدوین سند ششم توسعه دانشگاه بنا بر تاکیدات دو مرجع بالادستی و مبتنی بر آمایش سرزمینی مورد تاکید مقام معظم رهبری است و برنامه ششم دانشگاه نیز مبتنی بر سند توسعه دانشگاه است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این سند، راه‌نمای عمل و نقشه راه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: اجرای این برنامه از سال ۹۵ آغاز و تا سال ۱۳۹۹ ادامه دارد همچنین چشم انداز ۱۴۰۴ نیز در برنامه دیده شده که مبتنی بر ۶۸ شاخص است و به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است.

توزیع متوازن بودجه در سند توسعه برنامه ششم دانشگاه و بودجه سال۹۵

وی در ادامه درمورد بودجه دانشگاه آزاد اسلامی نیز اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۵ از حیث منابع و مصارف ۱۰ هزار میلیارد تومان و از حیث درآمد و هزینه ۸ هزار میلیارد تومان گردش مالی خواهد داشت که ۸۰ درصد آن شهریه و ۲۰ درصد آن خارج از شهریه است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در بودجه سال ۹۵ توزیع متوازن برای کلیه فعالیت‌های دانشگاه در نظر گرفته شده، که شامل ۱۵ درصد فعالیت های سرمایه گذاری، ۱۰ درصد بودجه پژوهشی مستقیم که با احتساب منابع زیر بنایی به ۱۵ درصد خواهد رسید. همچنین برای هر یک از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌های خدمات دانشجویی نیز ۲ درصد در نظر گرفته شده است.

میرزاده افزود: در بودجه سال ۹۵ به صرفه جویی و کاهش در هزینه‌های اداری و خدماتی و افزایش هزینه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه توجه شده است که از جمله آن می‌توان به اعتبار بالغ بر ۱۷۵ میلیارد تومانی برای جذب ۵ هزار عضو هیات علمی جدید اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تخصیص منابع مبتنی بر برنامه و از برنامه مبتنی بر فعالیت است، گفت: کمترین میزان کسری بودجه در سال ۹۵ دیده شده و در همین راستا، واحدها باید به اندازه منابع خود مصارف داشته باشند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۵، منابع غیر شهریه ۲۰ درصد در نظر گرفته شده، گفت: تلاش ما این است که از تمام ظرفیت‌های غیر شهریه‌ای دانشگاه از جمله فعالیت‌های دانش بنیان، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری، کمک‌های خیرین، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و کاربردی و… در راستای تامین درآمدهای خارج از شهریه استفاده کنیم.

میرزاده در پایان خاطر نشان کرد: برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد به صورتی است که شهریه دریافتی پاسخگوی قسمت عمده‌ای از هزینه‌های جاری دانشگاه باشد و استفاده از تسهیلات و وام تنها برای فعالیت‌های زیربنایی و عمرانی و سرمایه گذاری امکان پذیر باشد.