1436854485521_images (3).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشکده فنی‌حرفه‌ای امیرکبیر اراک با بیان اینکه نمی‌خواهیم فوق دیپلم‌های ما لیسانس بگیرند، گفت: آنها باید آچار به دست مشغول به کار شوند و در قالب یک همکاری موثر با مهندسان در مسیر بهبود وضعیت صنعت حرکت کنند.

دکتر علی‌محمد نظری در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی- در خصوص عملکرد سال ۹۴ دانشکده فنی حرفه‌ای اراک، با بیان اینکه تا جای ممکن کمبودها را جبران کردیم، گفت: عملکرد دانشکده نسبت به سال‌های قبل خوب بود و کسری نداشتیم، از لحاظ مالی و پرداخت حق‌التدریس اساتید نیز مشکلات بسیار کمتر بود.

وی تصریح کرد: عمده ‌فعالیت‌های این دانشکده در سال ۹۴ در حوزه عمرانی و ساخت کارگاه مکانیک سیالات بود که ساخت بنای آن تکمیل شده است.

نظری افزود: در حال حاضر نیز در حال تهیه تجهیزات جهت آماده کردن مهمانسرا هستیم و با اتمام مرحله رنگ‌ کردن برای ایام عید به بهره‌برداری می‌رسد، همچنین با کمک شهرداری و فرمانداری اراک توانستیم فضای غیرآسفالت این دانشکده را آسفالت کنیم.

وی با بیان اینکه با کمبود بودجه روبرو نشدیم، ادامه داد: حتی تقریباً ۹۰درصد شهریه‌هایی که از دانشجویان شبانه گرفته می‌شود، بر می‌گردد و علاوه بر بودجه جاری، حقوق کارمندان و اساتید را تهران پرداخت می‌کند. تقریبا به اهداف خود رسیده‌ایم.

برگزاری بیست و یکمین سمینار وحدت صنعت و دانشگاه در سال آینده

رئیس این دانشکده در خصوص برنامه‌هایی که علیرغم در دستور کار بودن اجرایی نشده‌اند، اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که قصد اجرای آن را داشتیم برگزاری بیست و یکمین سمینار تعادل دولت و ملت و وحدت صنعت و دانشگاه در پنجم اسفندماه ۹۴ بود که به دلیل همزمانی با ایام انتخابات به سال آینده موکول شد.

وی ادامه داد: در مجموع از ۲۰ نمره به عملکرد سال ۹۴، نمره ۱۶ می‌دهم، چراکه براساس میزان بودجه از میزان فعالیت کم نگذاشتیم و تمامی خوابگاه‌ها را تعمیر کردیم.

نظری چهار نمره کسب نشده را ناشی از اموری دانست که در اختیار دانشکده نیست و گفت: عدم اجرایی نشدن برخی اقدامات در حوزه اراده ما نیست؛ به عنوان مثال این دانشکده با کمبود خوابگاه مواجه است و دولت اجازه ساخت آنرا به ما نمی‌دهد و اصرار دارد که با کمک خیرین خوابگاه بسازیم اما مشکل اینجاست که علیرغم تلاش‌های صورت گرفته خیر مورد نظر را پیدا نکردیم.

نظری بیان کرد: تقریباً ۹۰۰ دانشجوی غیربومی در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند که نیازمند خوابگاهند و این در حالی است که به دلیل کمبود خوابگاه مجبور می‌شویم یک اتاق را به ۱۰ دانشجو بدهیم و این رقم بیش از ظرفیت آن اتاق است.

وی ادامه داد: در صورت تأمین خوابگاه مورد نیاز، دانشجویان غیربومی دیگر مجبور نخواهند شد در خارج فضای خوابگاه ساکن شوند که برخی نگرانی‌ها و صرف هزینه برای آنان را بهمراه دارد.

وی با بیان اینکه خوابگاه خصوصی برای دانشجو گران تمام می‌شود، افزود: یک خوابگاه دولتی وجود دارد که ترمی ۱۳۰ نفر دانشجو و یا بیشتر را می‌پذیرد. ناگزیریم مابقی دانشجویان را به خوابگاه‌ بیرون بفرستیم که ظرفیت ۸۰ دانشجو را دارد و خوابگاه خودمان نیز دارای ظرفیت ۲۵۰ نفر است و بقیه مجبورند در خانه‌های اجاره‌ای ساکن شوند.

نظری با بیان اینکه در مجموع به ۵۰ اتاق ۱۰ نفره نیاز داریم، افزود: تاکنون موفق به یافتن خیری نشدیم که برای ما خوابگاه بسازد. در صورت تقبل چنین موضوعی خیر مذکور خود نیز از لحاظ مالی بهره خواهد برد و در صورت تمایل خوابگاه به نام وی ساخته می‌شود.

نظری با اشاره به اینکه مرکز فنی حرفه‌ای در شهرستان‌های اراک، ساوه و خمین دایر است، گفت: مرکز جراحی‌زاده شهرستان ساوه که جزو دانشکده فنی حرفه‌ای است، به دست یک خیر ساخته شده و همراه با تجهیزات کامل همچون خوابگاه است، متاسفانه در اراک چنین خیرینی نداریم.

وی افزود: مرکز خمین نیز بیرون از شهر و در شهابیه واقع شده که باعث استقبال کم روبرو شده است در حالی که دانشکده فنی یک دانشگاه دولتی است که تکنسین‌ها و آچار به دستان مورد نیاز کارخانه‌ها را تربیت می‌کند و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نمی‌خواهیم فوق دیپلم‌های ما لیسانس بگیرند

نظری با بیان اینکه ۷۰ درصد از فارغ‌التحصیلان این دانشکده وارد بازار کار می‌شوند، گفت: حدود ۱۸ نفر از همین اشخاص در شرکت پتروشیمی استخدام شدند.

رئیس دانشکده فنی‌حرفه‌ای امیرکبیر اراک با بیان اینکه نمی‌خواهیم فوق دیپلم‌های ما لیسانس بگیرند، گفت: آنها باید آچار به دست مشغول به کار شوند و قرار نیست به دنبال کسب مدرک لیسانس و فوق لیسانس باشند؛ این افراد باید فعالیت‌های یدی همچون جوشکاری را به صورت حرفه‌ای انجام داده و در قالب یک همکاری موثر با مهندسان در مسیر بهبود وضعیت صنعت حرکت کنند.

رئیس این دانشکده در خصوص بودجه‌ها گفت: برنامه دولت افزایش ۱۷درصدی بودجه دانشگاه فنی حرفه‌ای است. بودجه دانشگاه فنی حرفه‌ای ۳۵۰ میلیارد تومان بوده است و مقرر شده امسال ۱۷درصد افزایش یابد که با وجود ۱۷۳ مرکز فنی حرفه‌ای در کشور ممکن است این رقم افزایش برای مرکز اراک تنها سه الی چهار میلیارد تومان باشد.

نظری با بیان اینکه مساحت مرکز فنی اراک علیرغم قرار گرفتن در قطب صنعتی کشور، شش هکتار است، افزود: این عدد در مقایسه با مراکز استان‌های غیرصنعتی همچون مرکز فنی شیراز با ۲۲ هکتار مساحت بسیار کمی است و علاوه بر خوابگاه‌ها کارگاه‌های ما نیز باید مجهز شوند.

وی ادامه داد: شهر ما صنعتی است و با این حال جهت ساخت یک کارگاه به حداقل دو میلیارد تومان اعتبار احتیاج پیدا می‌کنیم که البته تامین این مهم به سازمان برنامه و بودجه استان درخواست داده شده تا مورد توجه قرار گیرد.

ایجاد سه رشته کارشناسی از اولویت‌های سال آینده

نظری در ادامه با اشاره به اولویت‌های سال آینده در این دانشکده گفت: از جمله اولویت‌های سال ۹۵ ساخت کارگاه است و امید است بتوانیم براساس نیازی که به کارشناس فنی هست، سه رشته کارشناسی در رشته‌های برق، معماری و مکانیک ایجاد کنیم.

نظری گفت: در مجموع ۱۹۰۰ دانشجو در ۱۱ رشته کاردانی فنی در حال تحصیل در این مرکز هستند و سال بعد با افزایش سه رشته کارشناسی ظرفیت نیز افزایش پیدا می‌کند و سه یا چهار هیات علمی به مجموع اساتید اضافه خواهد شد که برای این منظور درخواست لازم ارائه شده و در دست بررسی و تایید شورای برنامه‌ریزی است.

رئیس دانشکده فنی حرفه‌ای امیرکبیر در پایان گفت: یک فارغ‌التحصیل فوق دیپلم فنی در مجموع دو هزار ساعت آموزش در دانشکده و سه هزار ساعت نیز در هنرستان گذرانده است و می‌تواند به عنوان یک نیروی ماهر و فنی به اشتغال بپردازد.