1458050976746_golrang 2.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با اشاره به انجام طرح‌های تحقیقاتی در زمینه ریزگردها و آلودگی آب، خاک و هوا در این دانشگاه، گفت: تولید گیاهان مقاوم به شوری و خشکی در راستای کنترل ریزگردها از جمله فعالیت‌های در حال انجام است.

دکتر بیژن خلیلی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، در خصوص فعالیت‌های تحقیقاتی این دانشکده اظهار کرد: طرح‌هایی در خصوص کنترل ریزگردها در دانشگاه در حال انجام است اما به‌دلیل آن‌که این پدیده بسیار بزرگ و ناشی از تغییر اقلیم است با چند پروژه نمی‌توان همه ابعاد آن را شناسایی و کنترل کرد. به هر حال راهکارهایی برای کاهش اثرات آن وجود دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های در حال اجرا در این زمینه، گفت: تولید گیاهان مقاوم به شوری و خشکی مانند برنج مقاوم به خشکی، طراحی فرآیندهایی برای تولید سوخت زیستی از گیاهان زراعی و پاک‌سازی آلودگی‌های نفتی با روش بیولوژیکی از مهم‌ترین تحقیقات در حال انجام است.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان همچنین در خصوص چالش‌های ارتباط صنعت و دانشگاه، تصریح کرد: ابتدا باید بخش صنعت نیازهای خود را مشخص و در قالب طرح پژوهشی به دانشگاه‌ها ارایه کند که دانشگاه بتواند در خصوص این طرح‌ها فعالیت داشته باشد.

خلیلی‌مقدم ادامه داد: مشکلی که اکنون وجود دارد این است که نیاز صنعت به‌صورت واضح و مشخص برای دانشگاه‌ها جمع‌آوری و تهیه نشده است. اگر این کار انجام شود هر دانشگاهی می‌تواند در قالب پایان‌نامه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی در راستای برطرف‌کردن این نیازها تلاش کند و نتیجه مطلوب دو طرفه حاصل شود.

وی با اشاره به طرح‌ کشاورزی موسوم به ۵۵۰ هزار هکتاری و توسعه نیشکر در استان، گفت: قابلیت تحقیقاتی و پژوهشی در دانشگاه رامین خوزستان برای ایفای نقش در این طرح‌ها وجود دارد و تاکنون کارهای بسیاری انجام شده و ‌فعالیت‌های مشترکی در زمینه‌های مختلف نیز برقرار است اما هنوز همکاری‌های جدی در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شکل نگرفته است.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با برشمردن ظرفیت‌های موجود در این دانشکده، عنوان کرد: در دانشکده کشاورزی ۶ گروه آموزش پژوهشی با ۲۱ رشته وجود دارد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری فعالیت می‌کنند؛ همچنین ۳۶ عضو هیئت‌علمی در دانشکده در حال فعالیت هستند.

خلیلی‌مقدم تصریح کرد: وجود ۶ آزمایشگاه مجهز، سه مجتمع گلخانه، مرکز تحقیقات کشت بافت و ۳۵۰ هکتار مزرعه جهت فعالیت‌های آموزشی‌ و پژوهشی از دیگر ظرفیت‌ها و امکانات این دانشکده است.

وی در پایان بیوتکنولوژی و اصلاح گیاهان زراعی و باغی، فضای سبز و گیاهان زینتی، علوم خاک، گیاه‌پزشکی و بیماری‌های گیاهی، گیاهان دارویی و علوم باغبانی و زراعت را از جمله زمینه‌های آموزشی و تحقیقاتی در دانشکده کشاورزی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان عنوان کرد.