1458037937151_g6ynpqli4zswmtuqc4t7.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دانشمندان موفق به نگهداری یک قلب در رآکتور زیستی شدند که این قلب پتانسیل نجات جان بیماران مبتلا به حمله قلبی و افرادی که نیازمند پیوند قلب هستند را دارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دانشمندان در بیمارستان عمومی ماساچوست این فرآیند که سلول‌زدایی نام دارد را اولین بار در قلب موش و سپس بر روی پستانداران بزرگ مورد آزمایش قرار داده و هم اکنون آن را در بدن انسان به کار گرفته‌اند.

در این فرآیند دانشمندان سلول‌های ماهیچه‌ای قلب را گرفته و بقیه ساختارهای آن را دست نخورده باقی می‌گذارند و پس از آن قلب را با سلول‌های عضلانی جدید بازسازی می‌کنند. از این فرآیند می توان برای جایگزین کردن بافت‌های آسیب دیده استفاده و به بیمارانی که پیوند قلب انجام داده‌اند برای جلوگیری از رد پیوند اندام کمک کرد.

دانشمندان پس از پاکسازی کردن اندام از سلول‌های اصلی، آن را در یک محیط رآکتور زیستی مناسب برای کشت سلول قرار دادند که در آن سلول‌های عضله به بخش‌های خود و سلول‌های عروقی به درون عروق اصلی رفتند تا پس از ۵ روز قرار گرفتن درون رآکتور زیستی، تحریک‌های الکتریکی که به رشد عضلات کمک می‌کرد را آغاز کنند. دانشمندان مشاهده کردند که پس از گذشت دو هفته، اندام تقریبا” از سلول‌هایی با عملکرد مناسب آکنده شده بود.

تحریک‌های الکتریکی اعمال شده باعث شد تا عضلات این اندام در حدود ۸۰ درصد مقاومت اندام یک موجود تازه متولد شده را داشته باشند. هدف بعدی این دانشمندان در آینده پرورش بافت‌های استخوان و غضروف است. بخش‌های عصبی مربوط به اندام‌ها نیز پس از پیوند پرورش داده خواهند شد.

کسانی که مجبور به پذیرش پیوند اعضای بدن می‌شوند برای جلوگیری از پس زده شدن عضو توسط سامانه دفاعی بدن، الزاما” باید تا آخر عمر خود داروهای سرکوب‌گر سیستم ایمنی بدن را مصرف کنند اما اگر می‌توانستیم اندام خود را از بدن خودمان پرورش دهیم دیگر به این داروها نیازی نداشتیم.

لازم به ذکر است که دانشمندان هنوز تا بازآفرینی کامل قلب انسان بدون هیچ گونه نگرانی در مورد رد پیوند، چند سال فاصله دارند.

این پژوهش در مجله Circulation Research منتشر شده است.