1423477688680_hamid forootan-27.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به امضا رسید.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، سورنا ستاری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر این که پژوهشکده‌ها به جای این که وارد کار اجرا شوند باید راهنمایی پژوهش را بر عهده داشته باشند، اظهار کرد: دولت در اجرا نباید قدم بگذارد و این نکته‌ای است که در تمامی حوزه‌ها به دنبال آن هستیم.

وی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را حوزه خاصی دانست که تاکنون معاونت علمی ریاست جمهوری با آن تعامل نداشته است، خاطرنشان کرد: سرزمین و تمدن ایران از ابتدای تاریخ وجود داشته از این رو بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که داریم سرمایه فرهنگی و تاریخ چند هزار ساله تمدنی کشور است.

ستاری با تاکید بر ضرورت توجه به سرمایه‌های فرهنگی کشور ادامه داد: در این مسیر استفاده از فناوری‌های مدرن می‌تواند به ما کمک کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه نفوذ فناوری در حوزه میراثی و باستان شناسی بسیار زیاد است و ما از آن عقب هستیم، افزود: بسیاری از تکنیک‌ها در حوزه‌های مختلف پیشرفت کرده‌اند که قابل تعمیم برای تشخیص در حوزه باستان شناسی هستند. به عنوان نمونه در حوزه‌های اکتشافات، تکنیک‎های خوبی برای شناسایی و تشخیص آثار باستانی وجود دارد.

ستاری، با اشاره به نقش لیزرها در نقشه برداری از اماکن و سایت‌های تاریخی، یادآور شد: علاوه بر استفاده از آن فناوری‌های حوزه ICT‌ در موزه‌داری در حال رشد است و ما آمادگی داریم ستادهای معاونت در حوزه ICT، نانو و بیو که در زمینه‌های شناسایی و تشخیص توسعه زیادی یافته‌اند را در بخش‌های مختلف به کار گیریم که یکی از این زمینه‌ها می‎تواند باستان شناسی باشد.

در این مراسم همچنین سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یکی از ویژگی‌های این پژوهشگاه در مقایسه با سایر پژوهشگاه‌ها را دارا بودن وظایف حاکمیتی آن دانست و ادامه داد: از این رو تمامی فعالیت‌های باستان شناسی و تدوین اطلس‌های موضوعات مرتبط با میراث فرهنگی به عهده پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است.

وی با اشاره به سرگذشت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دولت پیشین اضافه کرد: در سال‌های اخیر و با فعالیت دولت جدید در تلاش هستیم تا فعالیت پژوهشگاه را رونق بخشیده و با توجه به حرکت‌های نوینی که در پژوهشکده‌های این پژوهشگاه در حال شکل گیری است در قالب استانداردهایی که قانون بر عهده پژوهشگاه گذاشته، گام‌های موثری برداریم.

بهشتی خاطرنشان ساخت: با اشرافی که به مسائل مطرح در حوزه کاری پژوهشگاه و اطلاعاتی که از نحوه فعالیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داریم گمان داریم این دو نهاد بتوانند همکاری‌های مشترک زیادی با یکدیگر داشته باشند.