1424593038893_Untitled.png

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  صندوق نوآوری و شکوفایی در سال جاری با افزایش ۴ برابری تسهیلات خود برای حمایت از ۸۳۳ طرح دانش بنیان مصوب، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان اعطا کرده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، جمع کل مصوبات صندوق تا ۱۷ اسفند‌ماه ۱۳۹۴ برای ۸۳۳ طرح دانش‌بنیان ۵ میلیارد و ۲۲ میلیون و ۶۱۶ هزار ریال بوده که این مبلغ در سال ۹۳ برای ۳۱۷ طرح، یک میلیارد و ۲۲ میلیون و ۷۴۷ هزار ریال بوده است در حالی که برای سال ۹۲ مبلغی برای طرح‌، مصوب نشده بود، بر اساس آمارها میزان مصوبات صندوق برای طرح‌های دانش‌بنیان در سال ۹۴ نزدیک به ۴ برابر سال ۹۳ بوده است.

بیشترین تسهیلات اعطا شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی

تولید صنعتی، سرمایه در گردش، قبل از تولید صنعتی، قرض‌الحسنه، لیزینگ و ضمانت‌نامه از جمله تسهیلات ارائه شده به شرکت‌های دانش‌بنیان است. این امر بدین دلیل است که برخی طرح‌ها بیش از یک مصوبه داشته‌اند و از بیش از یک خدمت استفاده کرده‌اند.

تسهیلات ارائه شده به شرکت‌های دانش بنیان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی

عملکرد صندوق از منظر تعداد خدمات ارائه‌ شده (برحسب تعداد، اسفند ۱۳۹۴)

عملکرد صندوق از منظر تعداد خدمات ارائه‌شده

حجم و تعداد طرح‌های بررسی‌شده در صندوق نوآوری و شکوفایی طی ۲ سال گذشته (۱۳۸۲ طرح، که عمدتاً سرمایۀ ثابت، ضمانت‌نامه و لیزینگ بوده‌ است) در مقایسه با بانک‌های بزرگ کشور چشمگیر و بی‌سابقه است که جزئیات آن به شرح ذیل است:

حجم و تعداد طرح‌های بررسی‌شده در صندوق نوآوری و شکوفایی

بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به تسهیلات تولید صنعتی می‌شود که مجموع تسهیلات تولید صنعتی ۲ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۶۳۳ است. مجموع تسهیلات سرمایه در گردش و قبل از تولید صنعتی به ترتیب یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۹۸ ریال و ۴۰۸,۴۸۷ میلیون ریال بوده و در رده‌های دوم و سوم ازنظر مبلغ تسهیلات قرار دارند.

عملکردصندوق از منظرمبلغ خدمات ارائه‌شده (برحسب نسبت ریالی، اسفند ۱۳۹۴)

تسهیلات تولید صنعتی، سرمایه در گردش و قبل از تولید صنعتی، از نظر مبلغ تسهیلات بیش از ۸۰ درصد تسهیلات را به خود اختصاص داده‌اند و کمترین میزان تسهیلات نیز مربوط به تسهیلات ضمانت‌نامه است که تنها ۲٫۳ درصد تسهیلات را به خود اختصاص داده است.

خدمات قرض الحسنه صندوق نوآوری

خدمات قرض‌الحسنه (کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان) از نظر تعدادی ۵۴ درصد مصوبات صندوق را تشکیل داده و در رتبه اول جای دارند، در حالی ‌که از نظر مبلغ، تنها ۱۲٫۵ درصد مصوبات را تشکیل می‌دهند. به‌ عبارت‌دیگر ۸۰ درصد زمان و انرژی صندوق، صرف طرح‌هایی شده است که توان جذب تنها ۱۹ درصد از منابع صندوق را داشته‌اند.

تسهیلات تولید صنعتی از نظر مبلغ تسهیلات در جایگاه اول قرار دارد و ۵۰٫۲ درصد تسهیلات را به خود اختصاص داده است. این تسهیلات از نظر تعداد، ۱۲ درصد مصوبات را تشکیل می‌دهد و پس از قرض‌الحسنه و سرمایه در گردش در جایگاه سوم جای دارد.

از نظر مبلغ تسهیلات، سرمایه در گردش (۲۲ درصد) و تسهیلات قبل از تولید صنعتی (۸٫۱ درصد) به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. تسهیلات سرمایه در گردش، از نظر تعدادی نیز، پس از تسهیلات قرض‌الحسنه، در جایگاه دوم قرار دارد و ۱۶ درصد مصوبات را تشکیل می‌دهد. تسهیلات لیزینگ، از نظر تعداد ۷ درصد و از نظر مبلغ ۴٫۸ درصد از تسهیلات را به خود اختصاص داده است. ضمانت‌نامه از نظر تعداد مصوبات به ترتیب ۴ درصد و ازنظر مبلغ مصوبات ۲٫۳ درصد از مصوبات را به خود اختصاص داده و در پایین‌ترین رده مصوبات جای دارد.

کمک صندوق برای تجاری سازی طرح‌های دانش بنیان

صندوق نوآوری و شکوفایی علاوه بر اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیلاتی را به شرکت‌های ارائه ‌دهنده خدمات تجاری‌سازی به شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز صندوق‌های پژوهش و فناوری ارائه می‌دهد.

این تسهیلات تاکنون به ۲۲ شرکت خدمات تجاری‌سازی و ۱۶ صندوق پژوهش و فناوری اعطا شده است. مبلغ تخصیص‌یافته برای این تسهیلات نیز در مجموع ۱۱,۰۰۰ میلیون ریال برای شرکت‌های تجاری‌سازی و ۳۵۰,۰۰۰ میلیون ریال برای صندوق‌های پژوهش و فناوری بالغ می‌شود.

تلاش برای توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان

در کنار این تسهیلات، ارائه خدمات توانمندسازی به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در نیمه دوم سال ۱۳۹۴ آغاز شد و صندوق در اولین گام به حمایت از شرکت‌ها برای حضور در جوایز ملی و بین‌المللی و اخذ استانداردها پرداخته است.

تاکنون برای حمایت از حضور شرکت‌ها در ۳ جایزۀ «مدیریت فناوری و نوآوری»، «مدیریت کیفیت ارتباطات و فناوری اطلاعات» و «جشنوارۀ ملی بهره‌وری» بیش از ۱۴۰ میلیون ریال تخصیص یافته است. همچنین برای حمایت از شرکت‌ها در دریافت گواهینامه‌های استاندارد ایزو ۹۰۰۰، ۱۴۰۰۰ و ۱۸۰۰۰ نیز ۶۶۰ میلیون ریال تخصیص داده شده است.

عملکرد خدمات توانمندسازی