6038.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  پژوهش محققان بیمارستان کودکان فیلادلفیا نشان می‌دهد، با آراستن فضای شهری می‌توان از میزان ارتکاب به قتل کاست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری health، دانشتن محل زندگی و جایی که بیش‌ترین وقت خود را آنجا سپری می‌کنید، می‌تواند اطلاعات بسیاری در رابطه با تعیین پیامدهای سلامتی شما به دنبال داشته باشد.

به گفته محققان، قتل جوانان اغلب در محله‌های فقیرنشین رخ می‌دهد؛ در جاهای خالی و ساختمان‌های رهاشده که بی‌نظمی را در این مناطق رواج می‌دهند.

طی این پژوهش اطلاعات قتل ۱۴۳ جوان ۱۸ ساله که در خیابان کشته‌شده بودند و ۱۵۵ نوجوانی که کشته نشده بودند، موردبررسی قرار گرفت.

در این تحقیق ۶۰ عکس ۳۶۰ درجه پاناروما از محل قتل این جوانان گرفته شد و با عکس‌هایی از گوشه خیابان‌های مشابه که ۱۵۵ نوجوان کشته نشده بودند، مقایسه شد.

نتایج نشان می‌داد تعداد کمی از قتل‌ها در خیابان‌هایی با نور بیشتر، علائم پیاده‌روی، خطوط عابر پیاده رنگ‌شده، حمل‌ونقل عمومی، پارک ها و مکان‌های خالی خوب نگه داشته شده، رخ داده بود.

نکته جالب اینجا بود که تعداد بیشتر قتل‌ها در مکان‌هایی با علائم ایست و توقف، خانه‌هایی با میله‌های امنیتی و توری و یا بوته و باغچه‌هایی برای حریم خصوصی بیشتر بود.

بر اساس این گزارش هرچند کاهش خشونت مشکلی پیچیده است، اما بالا بردن کیفیت ریخت شهری نیز می‌تواند تأثیر چشمگیری به دنبال داشته باشد؛ چراکه هرچه اطراف ما زیباتر باشد، رفتارهای ما نیز متعاقباً زیباتر می‌شود.

این پژوهش در مجله ” JAMA Pediatrics ” منتشر شده است.