راهیان نور سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – دانشجویان ۱۰ دانشگاه سراسری استان تهران در روزهای پایانی سال ۹۴ در قالب اردوهای راهیان نور به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام شدند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، اردوی راهیان نور دانشجویی با هدف حفظ و ترویج ارزش های دفاع مقدس و زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت در دانشگاه ها راه اندازی شد.

هرساله بخش قابل توجه ای از دانشجویان در قالب این کاروان ها از مناطق عملیاتی بازدید می کنند، بطوریکه تا کنون بیش از بیست اردوی راهیان نور توسط دانشگاه ها برگزار شده است.

اسفند ماه اوج اعزام اردوهای راهیان نور دانشجویی

معمولا اوج اعزام دانشجویان به این اردوها در ماه های بهمن و اسفند هر سال انجام می گیرد بطوریکه ثبت نام ها در بهمن و اعزام در اسفند ماه اجرایی می شود.

در این میان تعداد زیادی از دانشجویان نیز هستند که عید خود را در مناطق جنوبی کشور و در قالب راهیان نور تحویل می کنند.

اعزام کاروان های راهیان نور از ۱۰ دانشگاه تهران

امسال نیز دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ، علامه طباطبایی، الزهرا(س)،شهید بهشتی، تربیت مدرس،خواجه نصیرالدین طوسی و صنعتی مالک اشتر طبق روال سال های گذشته از دانشجویان برای اعزام به مناطق عملیاتی جنوب کشور ثبت نام کرده و در حد فاصل ۱۸ الی ۲۴ اسفند ماه دانشجویان ثبت نامی را به این مناطق اعزام کردند.

اعزام دانشجویان تا پایان سال ادامه دارد

به گفته مسئول قرارگاه نور سازمان بسیج دانشجویی کشور اعزام دانشجویان به اردوی راهیان نور تا پایان اسفند ماه سال جاری ادامه دارد.

«جواد تاجیک»، مسئول قرارگاه نور سازمان بسیج دانشجویی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برنامه اردوهای راهیان نور دانشجویی در سال جاری گفت: کاروان های دانشجویی همه ساله در ایام بهمن و اسفند از همه مناطق جنگی در قالب اردوهای راهیان نور بازدید می کنند.

تفاوت اردوهای راهیان نور دانشجویی با سایر اردوها

وی تفاوت اردوهای راهیان نور دانشجویی را با سایر اردوهای راهیان نوری که برای عموم مردم برگزار می شود، بازدید از مناطقی عنوان کرد که کمتر مورد توجه عموم کاروان ها قرار می گیرد که از جمله می توان به مناطق مقاومت مردمی در شهرهای، آبادان، خرمشهر و دزفول اشاره کرد.

مسئول قرارگاه نور سازمان بسیج دانشجویی ادامه داد: دانشجویان از گلزار شهدای آبادان، منطقه قدیم میدان فرمانداری خرمشهر، پل خرمشهر، محل شهادت شهیده «سهام خیام » و منطقه شهادت «حامد جرفی» اولین بخشدار شهید دفاع مقدس در هویزه، محل شهادت «محمد رضا سبحانی» مدافعان اولیه شهر سوسنگرد و میدان راه آهن اندیمشک، محل بمباران هوایی و گلزار شهدای دزفول بازدید کرده و راوی در مورد این مناطق توضیحات لازم را ارایه می کند .

حرکت دانشجویان در اروند با شناورهای ارتش و سپاه برای اولین بار

تاجیک ادامه داد: امسال برای اولین بار با کمک نیروی دریایی سپاه و ارتش ، کاروان های دانشجویی در منطقه رودخانه اروند از شناورهای ارتش و سپاه استفاده کرده و روی رودخانه اروند حرکت می کنند و حماسه رزمندگان بر روی عرشه برای دانشجویان روایت می شود.

ایجاد کاروان های دانشجویی مجزای راهیان نور

وی افزود: امسال تلاش شده کاروان‌های دانشجویی به صورت مجزا برای خواهران و برادران دانشجو برگزار شود و برای کاروان خواهران دانشجو، برنامه های تخصصی برگزار شود تا بتوانند از مناطق خاص که برای خواهران است مانند گلزار شهدای خانم بازدید کنند و همچنین برای روایت وقایع این مناطق از خواهرانی که با جنگ مرتبط بوده اند استفاده شود.

پرداختن به نقش زنان در دوران دفاع مقدس

تاجیک افزود: همچنین در بسته فرهنگی خواهران، فیلم هایی تهیه شده که به نقش زنان رزمنده و نقش همسران، مادران و خانواده شهیدان در دفاع مقدس اشاره شده است.

میانگین حضور کاروان های دانشجویی در مناطق عملیاتی

وی مدت بازدید کاروان های دانشجیی از مناطق عملیاتی را به طور میانگین ۳ روز اعلام کرد و افزود: برای بعد از سفر راهیان نور نیز برنامه هایی پیش بینی شده که می توان به اردوهای یک روزه راهیان بهشت اشاره کرد که بعد از سفر دانشجویان در قالب این کاروان ها از مناطق و آثار جنگی، گلزار شهدا، موزه شهدا و دیگر آثار مرتبط با دفاع مقدس در شهر خود بازدید می کنند.

حمایت وزیرعلوم از اردوهای راهیان نور

با توجه به این مساله که این اردوها در آشنایی نسل جوان جامعه با ارزش‌های انقلابی، دینی، مذهبی و ایثارگری نقش بسیار مهمی دارد، نیازمند حمایت نهادهای ذی ربط است که «ضیاء هاشمی » معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم دراین رابطه به مهر گفت: اردوهای راهیان نور یک برنامه فرهنگی فاخر است که مورد تایید حمایت و تاکید مدیریت آموزش عالی کشور است.

ابلاغ آیین نامه جدید راهیان نور

وی از ابلاغ آیین نامه جدید راهیان نور خبر داد و گفت: در آیین نامه جدید که به دانشگاه ها ابلاغ شده، ستاد هماهنگی این اردوها توسط رئیس دانشگاه و در استان ها نیز این ستاد به ریاست رئیس دانشگاه مادر تشکیل می شود.

وی ادامه داد: اردوی راهیان نور باعث شده رونق و جهشی را در دانشگاه های تهران و شهرستان شاهد باشیم .