1454136257696__DSC0259_231918.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دکتر محمدرضا فراهانی گفت: در حال حاضر سرانه رفاهی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ۴۰درصد کمتر از نیاز دانشگاه‌ها است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، در این رابطه اظهار کرد: در حال حاضر سرانه رفاهی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ۴۰درصد کمتر از نیاز دانشگاه‌ها است.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت درحاشیه نخستین دوره المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در ساری به خبرنگار ایسنا افزود: درحال حاضر سرانه رفاهی هر دانشجو در سطح کشور حدود ۱۶میلیون ریال است که ما برای تامین سرانه رفاهی دانشجویان به حداقل ۲۵ میلیون ریال اعتبار نیاز داریم.

وی تعداد دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی کشور را حدود ۱۸۰ هزار نفر اعلام کرد.

فراهانی اضافه کرد: درسال جاری مجموع اعتبار فرهنگی و رفاهی وزارت بهداشت حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال است و این درحالی است که نیاز ما برای تامین نیازهای دانشجویان متناسب با امکاناتی که در اختیار داریم، حدود ۴۵۰۰ میلیارد ریال است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اگرچه درسال جاری برای نخستین بار اعتبار بخش فرهنگی و رفاهی تفکیک شد، ولی به دلیل کمبود اعتبار رفاهی، تمام بودجه فرهنگی ما در حوزه رفاهی دانشجویان هزینه شده است.

فراهانی افزود : سازمان مدیریت و برنامه ریزی در جریان کمبود اعتبار رفاهی دانشجویان قرار دارد، ولی به دلیل محدودیت مالی دولت این مشکل وجود دارد.

وی ابراز امیدواری کرد تا در سال آینده با بهبود وضعیت مالی دولت، اعتبار فرهنگی و رفاهی وزارت بهداشت نیز افزایش یابد.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری المپیادهای ورزشی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: در شرایط فعلی جامعه و حتی دانشجویان که بخشی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند با کم تحرکی مواجه هستند و باید با تغییر سبک زندگی بتوان این قشر را به تحرک وا داشت.

فراهانی افزود: دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی که در آینده در زمره کادر سلامت وزارت بهداشت در می‌آیند، باید خودشان نیز از سلامت جسمی برخوردار باشند و المپیادهای ورزش‌های همگانی نیز برای این هدف در دانشگاه‌های علوم پزشکی تعریف شده است.

وی اضافه کرد: پیشتر نیز دانشگاه‌های ما در المپیادهای قهرمانی شرکت می‌کردند، ولی در این رقابت‌ها صرفا جمعیت کمتری از دانش آموزان به دلیل امکانات موجود می‌توانستند به ورزش بپردازند.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امورمجلس وزیربهداشت، گفت: در المپیاد ورزش‌های همگانی با امکانات محدود نیز امکان حضور جمعیت بیشتری از دانشجویان وجود دارد و ما این رقابت‌ها را در تقویم ورزشی قرار دادیم.

فراهانی افزود: ما از لحاظ سرانه فضای ورزشی در کل دانشگاه‌ها از حد استاندارد فاصله زیادی داریم و فاصله دانشگاه‌های علوم پزشکی با وزارت علوم نیز کمی بیشتر است.

به گفته وی دانشگاه‌های علوم پزشکی در امتداد مقایسه‌ای با یکدیگر نیز از لحاظ سرانه فضای ورزشی در یک سطح قرار دارند و باید دولت توجه بیشتری به این بخش داشته باشد.

وی نگرانی آینده جامعه را کم تحرکی دانست و اظهارداشت: باید با تغییر در سبک زندگی مردم جامعه را به سمت ورزش ببریم و با ایجاد تحرک هزینه‌های درمانی نیز کاهش خواهد یافت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، معاون فرهنگی،در کشور ۶۳ دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که بیش از ۱۸۰ هزار نفر در این دانشگاه ها تحصیل می کنند.