fhosce92524-(24).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه سند آمایش بین الملل دانشگاه‌های علوم پزشکی تهیه شده و در شرف ابلاغ است،گفت:این سند به وزیر ارائه شده و پس از امضای ایشان ابلاغ می‌شود.

دکتر حمید اکبری در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،با اعلام خبر فوق افزود:بر اساس این سند،دانشگاه های مشخص با کشورهای مشخص ارتباط برقرار می کنند،به عبارت دیگر ارتباط علمی با دانشگاه های خاصی در خارج از کشور، تنها از طریق دانشگاه های مشخصی صورت می گیرد.

وی افزود: تاکنون روال به این صورت بود که وزارت بهداشت اعلام می کرد دانشگاهی در کشوری معتبر است و این امر باعث می شد درخواست دانشجویان ایرانی به آن دانشگاه افزایش یابد.این مساله هم باعث خروج ارز از کشور می‌شد و هم رابطه ای که برقرار می شد رابطه یک طرفه‌ای بود.با ابلاغ سند آمایش بین الملل این روند تغییر خواهد کرد.

قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت از برقراری ارتباط دو طرفه بین دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور و دانشگاه‌های علوم پزشکی خارج از کشور خبر داد و گفت: بر اساس سند مذکور،باید ارتباط بین دانشگاه‌ها دو طرف باشد و تحصیل یک دانشجوی ایرانی در یک دانشگاه خارجی باید با هماهنگی یک دانشگاه داخل کشور باشد.در این صورت دانشجو مدتی در کشور خارجی و مدتی هم داخل کشور تحصیل می کند و مدرکی که به دانشجو ارائه می‌شود توسط هر دو دانشگاه تایید خواهد شد.

اکبری با اشاره به مشکل ارزشیابی مدارک دانش آموختگان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند،گفت:گاه پیش می‌آمد دانش آموختگانی که در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل می‌کردند،پس از بازگشت به کشور، در مراحل ارزش یابی مدارک خود دچار مشکل می‌شدند، که این مساله به دلیل عدم هماهنگی بین کشورها و دانشگاه ها بود. درحالیکه ابلاغ سند مذکور باعث ارتباط و ارزشیابی متقابل و سکویی برای ارتقای روابط بین الملل می‌شود. از سوی دیگر این سند در ارتباط دانشگاه‌های کشور با دانشگاه معتبر خارجی و همچنین در رنکینگ بین المللی دانشگاه ها نیز تاثیر گذار است .