1457860474812_1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  اسکات کلی، فضانورد آمریکایی که اخیر ماموریت یکساله خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی را به پایان رسانده، در تاریخ اول آوریل (۱۳ فروردین ۱۳۹۵) از ناسا بازنشسته خواهد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، طبق اعلام ناسا، کلی به مشارکت خود در تحقیقات در حال انجام مرتبط با ماموریت یکساله وی ادامه خواهد داد و به ارائه نمونه‌های پزشکی دوره‌ای و پشتیبانی از آزمایشات دیگر که بر روی برادر دوقلویش، مارک کلی، فضانورد سابق ناسا در همین رابطه در حال انجام است، خواهد پرداخت.

کلی در بیانیه‌ای اظهار کرد: این ماموریت یکساله فضایی یک چالش عمیق برای همه افراد دخیل در آن بوده و به من یک دیدگاه منحصربفرد و زمان بسیار زیادی برای تفکر بر روی گام بعدی‌ام در زندگی داد.

وی افزود: به خاطر فرصتهای جدیدی که در اختیارش قرار داده شده بود تا از کار ناسا برای کمک به پرواز فضانوردان به اعماق منظومه شمسی حمایت کند، بسیار هیجان‌زده و مفتخر بوده است.

اسکات کلی در سال ۱۹۹۶ به گروه فضانوردان پیوست و چهار بار به فضا سفر کرد. وی یک ماموریت ۳۴۰ روزه را چندی پیش بر روی ایستگاه فضایی بین‌المللی به پایان رساند که طولانی‌ترین اقامت مداوم در فضا برای یک فضانورد آمریکایی محسوب می‌شود.

کلی همچنین رکورد آمریکایی برای بیشترین زمان حضور در فضا را در ماموریت یکساله‌اش شکست که مجموع آن را به ۵۲۰ روز رساند.

برایان کلی، رئیس عملیات پروازی ناسا در مرکز پرواز فضایی جانسون اظهار کرد: خدمات اسکات کلی برای ناسا بسیار زیاد و نام بردن آن‌ها مشکل است. وی در یکسال حضور خود در ایستگاه فضایی در آزمایشاتی شرکت کرد که آثار گسترده‌ای داشته و به دانشمندان در هموار کردن راه برای ارسال انسان‌ها به مریخ و بهره‌گیری از حیات روی زمین کمک خواهد کرد.