3-644.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به پتانسیل‌های این دانشگاه در حوزه‌های نفت و آب و همچنین موضوع ریزگردها خواستار واگذاری پروژه‌های کلان در این زمینه‌ها به دانشگاه و حمایت از تحقیقات و فعالیت‌های دانشگاه در این بخش‌ها شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر ابراهیم حاجی دولو در نشست شورای دانشگاه شهید چمران اهواز که در سالن جلسات حوزه ریاست این دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه سعی کردیم تمام مراکز تحقیقاتی دانشگاه تقاضامحور باشد و بودجه‌ای به وزارتخانه تحمیل نشود، اظهار کرد: در حوزه نفت سه مرکز تحقیقاتی فعال شامل مرکز زمین شناسی نفت، حفاری و گاز وجود دارد که تاکنون بیش از ۳۵ پروژه بزرگ با حوزه نفت در مرکز تحقیقات زمین شناسی دانشگاه انجام شده و از این تعداد ۱۱ پروژه مربوط به مخازن نفتی است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه شهید چمران اهواز تنها دانشگاه مجری دوره دکتری در رشته زمین شناسی نفت است، خاطرنشان کرد: این رشته یکی از اساسی ترین رشته های تخصصی در حوزه مطالعات ازدیاد برداشت است. همچنین پروژه های منحصر به فرد بسیاری توسط اساتید دانشگاه در این زمینه انجام شده و از نظر تجهیزات نفتی نیز دانشگاه دارای تجهیزات کمیابی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به وجود دو گروه پژوهشی در مرکز تحقیقات گاز این دانشگاه، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۹ پروژه تمام شده و ۱۷ پروژه تحصیلات تکمیلی در این مرکز وجود دارد. همچنین تنها نرم افزار حفاظت کاتولیک شبکه های گاز و نرم افزار محاسبه هدر رفته گاز به صورت کلان پروژه در این مرکز طراحی و تولید شده و تنها آزمایشگاه تخصصی کشور که یک آزمایشگاه بی سابقه و بومی است در این مرکز راه اندازی شده است.

حاجی دولو در خصوص پتانسیل‌های مرکز تحقیقات حفاری نیز گفت: در این مرکز ۱۸ پروژه مستقل و حدود ۵۰ پروژه دکتری و کارشنای ارشد و همچنین کلان پروژه شبیه سازی جریان در مخازن نفتی و در زمینه فناوری نیز ساخت تجهیزات و دستگاه های درون چاهی انجام شده است. آخرین پروژه این مرکز نیز طراحی و تولید دانش فنی پمپ های درون چاهی برای وزارت نفت است که دانشگاه شهید چمران تنها دانشگاهی است که در حوزه فناوری موفق به انعقاد این قرارداد شد.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد مخازن نفتی کشور در این منطقه واقع شده است، اظهار کرد: این در حالی است که پروژه های ازدیاد برداشت به دانشگاه‌های منطقه واگذار نشده است. تعریف پروژه های کلان یکی از آرزوهای دانشگاه‌ها بوده که اساتید بتوانند برنامه های پژوهشی و پروژه‌های تحصیلات تکمیلی خود را حول آن تعریف کنند اما متأسفانه واگذاری این پروژه ها بر اساس آمایش سرزمین دیده نشده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: تنها ده درصد از این پروژه ها به دانشگاه های سطح استان واگذار شده که لازم است با توجه به ظرفیت های عظیم دانشگاه شهید چمران در حوزه زمین شناسی نفت در این زمینه تجدید نظر شود.

حاجی دولو همچنین با اشاره به اینکه دوسوم آبهای سطح کشور در حوضه آبریز جلگه خوزستان واقع است، گفت: با توجه به این موضوع دانشگاه شهید چمران، دانشکده علوم آب را طراحی کرده که یک دانشکده منحصر به فرد است و با داشتن اساتید نمونه و مجرب پروژه های متعددی را با سازمان آب و برق منعقد و اجرا کرده است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه در پروژه های وزارت نیرو سهم دانشگاه شهید چمران اهواز دیده شود، یادآور شد: با آن که پروژه علاج یابی سد گتوند در حوضه آبریز خوزستان واقع و قرار بر این بود که دانشگاه شهید چمران مجری این پروژه باشد اما در نهایت به دانشگاه تهران واگذار و باعث رنجش زیاد استادان دانشگاه شد که این موضوع با آمایش سرزمین نیز در منافات است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز درخصوص ریزگردها نیز با اشاره به اینکه قسمت اعظم و حدود ۸۰ درصد شدت آماری ریزگردها در منطقه خوزستان وجود دارد، تصریح کرد: حدود سه چهار سال پیش با وزاتخانه این موضوع مطرح و کنسرسیونی متشکل از ۱۰ دانشگاه کشور در این حوزه تشکیل شد قرار بود که این مساله به صورت طرح کلان ملی اجرا شود اما بعدها مسکوت ماند و اکنون دانشگاه از این نظر تحت فشار است.

حاجی دولو افزود: اگرچه دانشگاه با بودجه داخلی خود به صورت دو، سه برابری تحقیقات ریزگردها را حمایت می کند اما این کافی نیست و باید برنامه ریزی بیشتری انجام شود. سازمان حفاظت از محیط زیست از تحقیقات ریزگردها حمایت نمی کند و معقتد است که تحقیقات وظیفه این سازمان نیست بلکه محیط زیست، نظارت، پایش و کنترل این پدیده را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه ۱۱ مرکز تحقیقاتی دانشگاه شهید چمران فاقد ردیف بودجه هستند، خواستار تعریف حداقل یک طرح کلان ملی برای این مراکز یا تخصیص ردیف بودجه به آنها شد که بتوان فعالیت های علمی اساتید در این مراکز را حمایت کرد و گفت: تقریبا با دست خالی اولین کنفرانس بین المللی ریزگردها را برگزار کردیم که انتظار داریم وزارتخانه در این خصوص از دانشگاه حمایت کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به لزوم فعال سازی پژوهشی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از دستگاههای اجرایی فاقد شورای تحقیقات هستند و یا اگر شورای تحقیقات داشته باشند نیز عضویت استادان دانشگاه در این شوراها الزامی نیست. پیشنهاد ما این است که اگر از مرکز یا از سوی سازمان برنامه و بودجه یک تأکید یا الزام در این خصوص ایجاد شود، می تواند به فعال سازی تحقیقاتی کمک کند.

حاجی دولو همچنین در خصوص وضعیت دوره‌های دکتری پژوهش محور و کاربردی تصریح کرد: آیین نامه فعلی هیچ جاذبه ای برای صنایع و سازمان‌ها ندارد. در این زمینه با توجه به صنعتی بودن استان خوزستان و وجود کارشناسان بسیار توانمند و مجرب در حوزه های صنعتی خواستار تغییر این آیین نامه هستیم به نحوی که منجر به ایجاد یک جاذبه برای سازمان و شرکت ها شود و دانشگاه نیز بتواند در پروژه های مطالعاتی و امکان سنجی همکاری داشته باشند.