68554-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دانشگاه با وجود مشکلاتی که با آن روبروست ظرفیت‌های قابل توجهی دارد که می‌تواند در رشته‌های تحصیلات تکمیلی توسعه و گسترش یابد اما شورای گسترش، مجوزها را به موقع بررسی نمی‌کند و رشته‌هایی که در نوبت بررسی شورای گسترش هستند باید بررسی شوند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر عبدالحسین خواجه در جلسه شورای دانشگاه که با حضور وزیر علوم، فناوری و تحقیقات در سالن جلسات ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد امام (ره) و شهدای انقلاب اظهار کرد: پیش از این جلسه‌ای در دانشگاه صنعتی هویزه برگزار شد که در آن جلسه روسای دانشگاه مشکلات خود را در زمینه آموزش عالی مطرح کردند.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه در زمان جنگ دانشگاه شهید چمران فرصتی را از دست داد که جبرانش سخت بود، گفت: شاید این فرصت آن گونه که حقش بود جبران نشد و در این مدت دانشگاه چمران از دانشگاه‌های همتراز خود فاصله زیادی گرفت،به طوری که طبق گزارشی در رتبه بندی که در بین دانشگاه های کشور انجام شده دانشگاه شهید چمران در رتبه ۱۵ قرار دارد.

خواجه عنوان کرد: هر کس که سابقه دانشگاه شهید چمران را قبل از جنگ می دانست اگر رتبه کنونی آن را بداند انتقاد را متوجه مسئولین دانشگاه و استان می‌داند. پس این انتظار به وجود می‌آید که در راستای جبران عقب افتادگی‌ها تلاش شود.

وی با اشاره به اینکه این توقع کاملاً به جا است و نیاز است هر کدام از مسئولین کشوری به سهم خود در این راستا یاری برسانند، تصریح کرد: ردیف بودجه دانشگاه ها باید برای همیشه اصلاح شود تا ما دوباره بتوانیم در مسیر رقابت در دانشگاه های دیگر قرار بگیریم و بخشی از عقب افتادگی ها را جبران کنیم.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: استان خوزستان توانمندی ها و استعدادهای فراوانی دارد علاوه بر این که تهدیدهایی نیز وجود دارد و ما رسالت خود می دانیم که به عنوان قشر دانشگاهی از فرصت ها استفاده کرده و تهدیدها را کاهش بدهیم.

خواجه با بیان اینکه خوزستان قبل از انقلاب استان مهاجرپذیر بوده و بعد از انقلاب تبدیل به استان مهاجر فرست شده است، گفت: همچنین بحث حقوقی اعضای هیات علمی دانشگاه مشکل دیگری است که نشان می دهد حقوق اعضای هیات علمی خوزستان در مقایسه با دانشگاه های مرکز نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده و قابل مقایسه و مطرح کردن نیست.

وی عنوان کرد: بحث آلودگی آب و هوا و مشکلاتی در این رابطه در آن جلسه مطرح و به سختی موافقت شد که درصدی از این مبلغ به دانشگاه کمک شود. همچنین اشاره شد که آموزش های عالی استان باید ساماندهی شود و رشته های مشابه و همسان که در دانشگاه های مختلف هزینه بر است کاهش پیدا کند.

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به وجود ۵۷۰ عضو هیات علمی دانشگاه، گفت: این دانشگاه بیش از ۸۰ استاد و حدود ۱۳۰ دانشیار و بیش از ۲۷۰ نفر استادیار و ۹۰ نفر مربی به عنوان اعضای هیات علمی خود دارد.

خواجه افزود: این دانشگاه ۱۴ دانشکده و ۱۱ مرکز تحقیقاتی پژوهش محور و پروژه پذیر دارد که این مراکز ردیف بودجه نیز در اختیار ندارند. همچنین بیش از ۱۷ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند که حدود ۵ هزار نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند و از این تعداد بیش از ۱۲۰۰ نفر دانشجو دکتری و باقیمانده آن ارشد هستند. همچنین ۵۴ رشته کارشناسی، ۷۰ رشته دکتری و حدود ۱۳۰ رشته ارشد در این دانشگاه مجوز فعالیت دارند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه کارشناسی مشکلاتی وجود دارد که در ارتباط با آن می توان گفت کارکنانی که کارهای تخصصی انجام می دهند اغلب نیروهای خدماتی هستند می توان نتیجه گرفت که این تعداد باید اصلاح شود.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دانشگاه با وجود مشکلاتی که با آن روبرو است ظرفیت‌های قابل توجهی نیز دارد که می‌تواند در رشته های تحصیلات تکمیلی توسعه و گسترش یابد، اما شورای گسترش مجوزها را به موقع بررسی نمی کند و رشته هایی که در نوبت بررسی شورای گسترش هستند باید بررسی شوند.

خواجه با بیان اینکه انتظار داریم در این زمینه کمک ها از سوی وزارت افزایش پیدا کند تصریح کرد: در سالهای اخیر استان دچار مشکلات زیست محیطی فراوانی شده و آسیب های زیادی از لحاظ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بوجود آمده است؛ در این راستا مرکز تحقیقات ریزگردها مجوز اصولی خود را گرفته اما به دلیل نداشتن ردیف بودجه و عدم حمایت کافی از سوی موسسات ذیربط برای ادامه فعالیت دچار مشکل شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مردم از ما به عنوان قشر دانشگاهی انتظار کمک و رفع مشکلات را دارند که این انتظار به حق نیز هست و ما باید پاسخگو باشیم.