حجت الاسلام حجت سالاری مکی رئیس حوزه علمیه خراسان شمالی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – بجنورد – مسئول نمایندگی حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: تعداد طلاب خراسان شمالی با جمعیت این استان تناسبی ندارد.

حجت الاسلام حجت سالاری مکی در گفتگو با خبرنگار مهرافزود: حوزه علمیه به عنوان مهد پرورش فقهای دین محسوب می‌شود، و به همین منظور در راستای تبلیغ و ترویج دین با تربیت طلاب علوم دینی در جامعه تلاش زیادی می‌کند.

وی گفت: طلاب و روحانیون با ترویج و تببین دین، معرفی آسیب‌های اجتماعی و … نقش مهمی در کاهش معضلات اجتماعی و آگاهی قشر جوان از این آسیب‌ها دارند.

حجت الاسلام سالاری مکی با اشاره به وجود بیش از۸۵۰ روستا در خراسان شمالی اظهار کرد: در برخی از این روستاها روحانیون مبلغ مستقر و به فعالیت‌های دینی، مذهبی و فرهنگی می‌پردازند.

وی گفت: متاسفانه تعداد طلاب خراسان شمالی نسبت به جمعیت آن اندک است، که باید زمینه‌های جذب بیشتر طلاب در استان فراهم شود.

حجت الاسلام سالاری مکی افزود: هم اکنون به ازای هر یک هزار و۱۱۱دانش آموز در استان یک طلبه وجود دارد.

وی اظهار کرد: برای جذب بیشتر طلاب در استان بایستی ابتدا زیرساخت‌ها فراهم شود چراکه در حال حاضر بیشتر مدارس حوزه علمیه خراسان شمالی استیجاری هستند و به این دلیل امکان پذیرش بیشتر طلاب وجود ندارد.

مسئول نمایندگی حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: به منظور بهبود وضعیت حوزه‌های علمیه، حوزه علمیه خراسان سند چشم اندازی ارائه کرده است که سال آینده برنامه‌های این سند برای بهبود حوزه‌ها اجرایی می‌شود.

وی اظهار کرد: با اجرایی شدن برنامه‌های این سند و بهبود وضعیت حوزه‌های علمیه، امیدواریم سال‌های آینده طلاب بیشتری در خراسان شمالی جذب و پذیرش شوند.

حجت الاسلام سالاری مکی با بیان اینکه طلاب نقش مهمی در رفع نیاز فرهنگی جامعه دارند، گفت: با توجه به بیداری اسلامی در جهان، در حال حاضر ۵۰ کشور دنیا خواستار اعزام مبلغ دینی هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، خراسان شمالی با دارا بودن هشت شهرستان و جمعیتی بالغ بر ۹۲۸ هزار نفر، هم اکنون ۱۵حوزه علمیه دارد.