borna ghasemi-10-151.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان دانشگاه اندرسون و برندیس می‌گویند، افراد رأی‌دهنده بیشتر به سمت کسانی تمایل پیدا می‌کنند که از نظر چهره‌ای بیشتر شایسته و رقابت‌طلب هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری USA news، در این پژوهش محققان طی کمپین پرتره سنا در طول سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ نظرات دو گروه رأی‌دهنده را مورد بررسی قرار دادند. این گروه‌ها عبارت بودند از ۲۴ دانشجو ۱۸ تا ۲۴ ساله و ۱۶ سالمند ۶۸ تا ۹۰ ساله.

از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا کاندیداها را بر اساس شایستگی، جذابیت و اصلح بودن امتیاز دهند. افراد مسن بیشتر به سمت اشخاصی جذب می‌شدند که علاوه بر داشتن ظاهر اصلح، مسن بودند!

درک چنین تفاوتی بین رأی‌دهندگان جوان و پیر مهم است، چراکه سالمندان بیشتر تمایل حضور در انتخاب را دارند. پژوهشگران دریافتند همان‌طور که افراد پیر می‌شوند کاندیداهای بسیار جوان را نمی‌پسندند، بلکه به چهره‌هایی که در ظاهر اصلح می‌زنند، رأی خواهند داد.

به گفته محققان این یافته در درک اینکه چگونه روند پیری در اخلاق رأی‌دهی تأثیر می‌گذارد، مهم است؛ به ویژه اینکه سالمندان معمولاً به عنوان جمعیت “رأی‌دهنده” همیشه حاضر در صحنه شناخته می‌شوند.

بنا بر این گزارش هرچند این پژوهش از نظر حجمی کوچک شمرده می‌شود، اما دلالت‌هایی بر روند رأی‌دهی در انتخابات دارد.

این پژوهش در مجله “Cogent Psychology ” منتشر شده است.