12-797.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان دانشگاه “میسوری” نشان می‌دهد زنانی که از نزدیکان خود با بیماری‌های جدی مراقبت می‌کنند با چالش‌های بسیاری رو به رو هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری health، زنان معمولاً به عنوان مراقب و پرستار در نظر گرفته می‌شوند. زمانی که بیماری در افراد وابسته پیشرفت می‌کند، خانواده مسئولیت نگه‌داری و مراقبت از افراد نظیر حمام و بهداشت، پخت و پز، تمیزی و کارهای بیرون از منزل را بر عهده می‌گیرد. این حجم کاری می‌تواند موجب استرس‌های جدی در زندگی شخص مراقبت‌کننده بگذارد.

طی این پژوهش ۲۸۰ مراقب خانوادگی مورد بررسی قرار گرفتند و دریافتند زنانی که نقش مراقب را بر عهده دارند در مقایسه با مردها اعتماد به نفس کمتر، حمایت خانوادگی کمتر و پیامدهای منفی دیگری را تجربه می‌کنند.

محققان یکی از توجیهات ممکن این امر را باور عمومی جامعه مبنی بر بهتر و یا کارآمد بودن زنان در نگه‌داری می‌دانند، به همین علت سایر اعضای خانواده به نوعی از این مسئولیت شانه خالی می‌کنند و حتی شاید پیش خودشان فکر کنند که شخص مراقبت‌کننده نیاز به حمایت نداشته باشد.

این پژوهش در مجله “Journal of Palliative Medicine” منتشر شده است.