1448776890323_IMG11221711.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد مشکل زیان‌دهی بیش از نیمی از واحدهای زیان‌ده حل شده است به طوری که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، تعداد واحدهای زیان‌ده این دانشگاه در سال آینده به کمتر از ۱۰۰ واحد خواهد رسید.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری ایسنا، روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به انتشار برخی آمار‌های نادرست از رسانه‌های جمعی درخصوص تعداد واحدهای زیان‌ده این دانشگاه اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در بخش‌هایی از این اطلاعیه آمده است:

“در پی انتشار آمار غیردقیق و ناصحیح درخصوص تعداد واحدهای زیان‌ده دانشگاه آزاد اسلامی از سوی برخی رسانه‌ها و صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، که علی‌القاعده می‌بایست رعایت صدق، امانتداری و دقت را داشته باشند، روابط عمومی این دانشگاه در اطلاعیه‌ای ضمن دعوت از رسانه‌ها به امانتداری در انتشار اخبار و پرهیز از نشر اخبار کذب و ارائه آمار مخدوش، اعلام می‌کند همانگونه که بارها اعلام شده، تعداد واحدهای زیان‌ده دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای دوره مدیریت فعلی در سال ۱۳۹۲، ۲۳۵ واحد بوده که با تدابیر اندیشیده شده ازجمله ادغام واحدهای علوم و تحقیقات در واحدهای مادر، استفاده بهینه از منابع و درآمدها و نیز تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و درآمدهای غیرشهریه‌ای، مشکل زیاندهی بیش از نیمی از این واحدها حل شده است. به طوری که مطابق اعلام خزانه‌داری دانشگاه، تعداد واحدهای زیان ده در سال آینده به کمتر از ۱۰۰ واحد خواهد رسید.

نکته بسیارمهم دیگر این است که با مدیریت مطلوب نقدینگی از سوی سازمان مرکزی، در دو سال اخیر نه تنها تعداد واحدهای زیان‌ده کمتر شده است، بلکه مشکلات مالی واحدهای زیان‌ده نیز همواره از طرف سازمان مرکزی حل شده و هرگز منجر به ایجاد خلل در چرخه آموزش، پژوهش و تولید علم در این دانشگاه نشده است.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تکذیب آمار نادرست ارائه شده درخصوص زیان‌ده بودن ۲۷۰ واحد این دانشگاه، آن را ناشی از برداشت غلط و نادرست و حتی بعضاً مغرضانه و با سوء‌نیت، اعلام می‌کند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: براساس گزارش حسابرس منتخب هیات امنا و خزانه‌دار دانشگاه و نیز معاون اداری و مالی و معاون برنامه‌ریزی دانشگاه، در اسناد تراز مالی سال ۱۳۹۳ که به تایید و تصویب هیات امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز رسیده است، در سال ۱۳۹۳ دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۵۷۰ میلیارد تومان اندوخته مثبت داشته است. چگونه ممکن است که دانشگاهی با این اندوخته، بالای ۶۰درصد زیاندهی داشته باشد؟!”

همچنین به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا زمانی‌زاده مدیرکل امور پژوهشی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی که این آمارها به نقل از وی منتشر شده بود، ضمن گلایه از رسانه‌های منتشرکننده این خبر نادرست، گفت: اساساً بحث اینجانب درخصوص لزوم عدم حضور اعضای هیأت علمی در کنفرانس‌های غیرمعتبر بوده که ممکن است باعث ایجاد هزینه‌های اضافی برای واحدها شود و تنها اشاره‌ای نیز به وجود واحدهای زیان‌ده و اینکه هزینه های اضافی می‌تواند خطراتی برای دانشگاه داشته باشد، کردم.

وی افزود: لازم به ذکر است که حوزه کاری و تخصصی بنده، حوزه پژوهشی است و انتشار آمار مالی و بودجه‌ای به نقل از بنده، جای تعجب و تأسف دارد.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مجدداً از تمامی رسانه‌ها و اصحاب ارتباطات جمعی تقاضا کرد برای کسب اطلاعات کامل و دقیق، از سامانه رسمی اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس www.iau.ac.ir استفاده کنند.