1457507028070_1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  صبح امروز (چهارشنبه) با وقوع نخستین خورشید گرفتگی کلی سال ۲۰۱۶، آسمان بخش‌هایی از اندونزی و منطقه اقیانوس آرام در تاریکی فرو رفت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، در این رویداد، ماه چهره خورشید را برای بینندگان در نوار ۱۴۵ کیلومتری زمین و دریا (مسیر کلیت) که از شرق شامل جزایر سواماترا، برونئو، سولاوسی و سایر جزایر تا یک قطعه خالی از اقیانوس آرام در شمال شرق هاوایی بود، پوشاند.

این خورشیدگرفتگی کلی در زمان اوج خود یک پدیده حلقه الماس را به نمایش گذاشت که طی آن به دلیل کوچک بودن ماه، حلقه آتشینی از خورشید در آسمان نمایش داده می‌شود.

این گرفت کلی که تنها چند دقیقه به طول انجامید در نقاط مختلف در زمان‌ها متفاوتی آغاز شد. این رویداد ابتدا در ساعت ۰۰:۱۵ بامداد امروز به وقت گرینویچ در غربی‌ترین بخش نوار مسیر کلیت قابل مشاهده بود و ساکنان شرق دریای آرام در ساعت ۰۳:۳۸ دقیقه همان روز به وقت گرینویچ موفق به مشاهده خورشید گرفتگی کلی شدند.

این رویداد آسمانی همچنین به شکل خورشید گرفتگی جزئی در مناطق گسترده‌تری از جمله هاوایی و بخشهایی از جنوب شرق آسیا، استرالیا و آلاسکا قابل مشاهده بود.

خورشید گرفتگی کلی یا کسوف زمانی رخ می‌دهد که ماه کامل بطور مستقیم از برابر خورشید در منظر بینندگان زمینی عبور می‌کند. ماه حدود ۴۰۰ بار از خورشید کوچکتر بوده، اما ۴۰۰ برابر نیز به زمین نزدیکتر است. از این رو هر دو جسم تقریبا مقدار مشابهی از آسمان را پوشش می‌دهند.

مدار ماه به دور زمین بیضوی است و فاصله بین این قمر و خورشید بین ۳۶۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر در نزدیکترین نقطه یا حضیض و ۴۰۵ هزار و ۵۵۰ کیلومتر یا اوج متفاوت است. گرفت‌های کلی خورشید تنها زمانی رخ می‌دهد که ماه نزدیک اوج بوده و در نتیجه در آسمان کمی بزرگتر دیده می‌شود. در این زمان، تمام سطح خورشید به جز حلقه خارجی آن توسط ماه پوشانده شده و گرفت حلقوی رخ می‌دهد.

در واقع، خورشیدگرفتگی بعدی که از بخش‌هایی از آفریقا در روز اول سپتامبر (۱۱ شهریور ۱۳۹۵) دیده خواهد شد از نوع حلقوی خواهد بود.

خورشیدگرفتگی کلی شرق آسیا

خورشیدگرفتگی کلی شرق آسیا

خورشیدگرفتگی کلی شرق آسیا

خورشیدگرفتگی کلی شرق آسیا

خورشیدگرفتگی کلی شرق آسیا

خورشیدگرفتگی کلی شرق آسیا