1445172085276_borna-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز مذاکرات این وزارتخانه با دو کشور ایتالیا و اتریش برای صادرات محصولات دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا،‌ دکتر پیری در حاشیه مراسم رونمایی از سه محصول دانش‌بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران با تاکید بر این‌که اقداماتی در جهت صادرات محصولات دانش‌بنیان در وزارت علوم آغاز شده است، گفت:‌ اقداماتی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان شرکتهای مستقر در پارک‌های علم و فناوری در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است که در این راستا مذاکرات جدی را با چند کشور اروپایی آغاز کرده‌ایم.

وی با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور اتریش به ایران خاطرنشان کرد: بر این اساس با معاون اتاق بازرگانی اتریش در خصوص تعاملات بین‌المللی در حوزه علم و فناوری مذاکراتی صورت گرفت.

پیری با تاکید بر این‌که موضوعات مطرح شده در این جلسه به نتایج قابل قبولی رسیده است، خاطرنشان کرد: در این راستا مقرر شده که شرکتهای دانش‌بنیان ایرانی که توانایی حضور در مجامع بین‌المللی را داشته‌اند، ولی هنوز نتوانسته‌اند بازاری برای خود کسب کنند، می‌توانند در این اقدامات حضور داشته باشند.

وی در این باره توضیح داد: بر این اساس قرار است با ایجاد فن‌بازار مشترک، شرکتهای ایرانی با قابلیت تجاری‌سازی محصولات خود، در این فن‌بازار حضور داشته باشند و با برندهای معتبر کشور اتریش وارد تعاملات بین‌المللی شوند.

مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم با اشاره به زمان ایجاد این فن‌بازار مشترک میان اتریش و ایران یادآور شد: قرار است ایجاد این فن‌بازار عملیاتی شود؛ به این صورت که هر زمان که شرکتهای ایرانی بتوانند محصولات خود را در مجامع بین‌المللی عرضه کنند، این فن‌بازار شکل بگیرد.

پیری با تاکید بر این‌که محصولات این شرکتها تنها جنبه ملی ندارد، ادامه داد: محصولات عرضه شده در این فن‌بازار مشترک باید دارای شاخص‌ها و استانداردهای بین‌المللی باشند.

وی با اشاره به زمینه‌های همکاری میان ایران و کشورهای اروپایی توضیح داد: در زمینه همکاری با کشور اتریش حوزه مشخصی تعیین نشده است و برای همکاری با کشور ایتالیا زمینه‌های تعاملات بین‌المللی در حوزه‌های بیوتکنولوژی، محیط زیست، علوم انسانی و اقیانوس‌شناسی تعیین شده است.

وی همچنین ایجاد پارک‌های خصوصی و تخصصی را از دیگر برنامه‌های وزارت علوم نام برد و گفت: اخذ مجوز برای پارک‌های خصوصی دارای سه مرحله ارزیابی در کمیته‌های تخصصی، کمیسیون و شورای گسترش است که اولین پارک خصوصی که در حومه ایران احداث می‌شود، از مرحله‌ اول عبور کرده و آیین‌نامه‌های مربوط به آن نیز تهیه شده است.

پیری با اشاره به اقدامات انجام شده در وزارت علوم برای ایجاد پارک‌های تخصصی یادآور شد: اولین پارک تخصصی نیز در دانشگاه شهید بهشتی ایجاد می‌شود که مراحل اولیه آن طی شده است.