1422884779170_Rouhollah Vahdati-6.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم با بیان این که طرح گفت‌وگوهای مختلف در دانشگاه نباید به آرامش و انسجام دانشگاه ضرر بزند،‌گفت: آرامش در دانشگاه به معنی مطرح نکردن ایده‌های مختلف نیست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره ملی بهار اظهار کرد: مراسم امروز، مراسم اختتامیه نهمین جشنواره ملی بهار است. اما باید گفت در طول سال در راستای این جشنواره اقدامات زیادی انجام شده و کارهای زیادی ارائه می‌شود. به این جشنواره ۴۰۰۰ اثر ارائه شده که این امر نشان از مشارکت ۴۰۰۰ دانشگاهی دارد که واقعا قابل تقدیر است.

وی با تاکید بر این که فعالیت فرهنگی دانشجویان باید مشارکت جویانه باشد، افزود: اگر مشارکت از جنس فعالانه و آگاهانه نباشد اثرگذار نیست. مشارکت فعالانه مبتنی بر آگاهی و انگیزه می‌تواند ارزشمند باشد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: اگر افرادی که در این جشنواره حضور دارند بخواهند یک حرف بزنند به نتیجه نمی‌رسیم اما اگر در مورد یک موضوع حرفهای مختلفی زده شود خوب است.هدف از فعالیتهای علمی فرهنگی این است که در کنش‌ها اثرگذار باشد و نگرش عمیق نسبت به موضوع داشته باشیم.

هاشمی با اشاره به شعار همدلی و همزبانی که برای سال جاری توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی انتخاب شد، اظهار کرد: من فکر می‌کنم مشکل همزبانی کمتر است و کم و بیش زبان یکدیگر را درک می‌کنیم اما فقدان همدلی موجب عدم انسجام و هدر رفت سرمایه‌ی مشترک می‌شود. اگر در دانشگاه گفت‌وگوی مختلف مطرح شود نباید به آرامش و انسجام دانشگاه ضرر بزند. معمولا گمان می‌کنیم دانشگاه آرام، دانشگاهی است که در آن حرفهای متعارض مطرح نشود و برای این که دانشگاه آرام باشد رخوت در دانشگاه را ایجاد می‌کنیم. در صورتی که رخوت در دانشگاه در شأن دانشگاه نیست.

وی با بیان این که رکود گر چه ظاهری آرام دارد اما بستر برهم خوردن آرامش را ایجاد می‌کند، گفت: مساله‌ای که ضمن پویایی باعث انسجام می‌شود همدلی است. اگر تفاوت‌ها را به رسمیت نشناسیم به وحدت نمی‌رسیم. اما وحدت به معنی تک گویی نیست.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در ادامه با تاکید بر این که دانشگاه عرصه حضور و فعالیت نخبگان است، افزود: نخبگان نمی‌توانند مقلد باشند حوزه فرهنگی باید بستر ارائه دیدگاه‌های مختلف باشد و اگر می‌خواهید به رشد علمی دست یابیم باید مشارکت آگاهانه، فعالانه و آزادانه داشته باشیم. فضای نخبگی نمی‌تواند بدون تنوع باشد اما تنوع نباید موجب تعارض شود. باید یاد بگیریم که چگونه می‌توان در یک چارچوب تفاوت داشت.

وی با تاکید بر این که همدلی رمز آزادی در عمل و آزادی بیان است، افزود: اگر می‌خواهیم به این نقطه برسیم باید قانون در جامعه ما رنگ مقدس پیدا کند و تبعیت از قانون مقدس شود باید وظیفه انسانی و شرعی خودمان بدانیم که از قانون جمهوری اسلامی ایران تبعیت کنیم و در چارچوب قانون آزادانه عمل کنیم و هراسی از ارائه دیدگاه‌های خود نداشته باشیم.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در ادامه گفت: اگر سخن از همدلی و همزبانی می‌شود به این معنی نیست که یک زبان داشته باشیم بلکه باید همزبان باشیم و سخنان خود را با دغدغه مشترک بیان کنیم.

هاشمی با تاکید بر این که حوزه‌ای که جشنواره ملی بهار در آن فعالیت می‌کند محترم و مهم است اظهار کرد: این حرکت موجب حفظ هویت و همبستگی اجتماعی و ملی ما است. کشور ایران دارای تنوع قومی و فرهنگی بوده و اگر بخواهیم همزیستی تاریخی خود را در زمان فعلی حفظ کنیم باید آداب همدلی را بدانیم.

هاشمی با بیان این که همدلی به معنی تحمل مخالف است، افزود: متفاوت بودن عیب نیست بلکه متعارض بودن عیب است، اگر تفاوت در دیدگاه نباشد هم‌افزایی شکل نمی‌گیرد. این جشنواره حرکتی را ایجاد کرده است که می‌تواند به یک نشان ثابت تبدیل شود باید از نگاه کلیشه‌ای و شعاری دور شویم دانشگاه جای کلیشه نیست و اکتفا کردن به شعار کمکی به ما نمی‌کند. شعار باید در عرصه دانشگاهی تحلیل و نقد شود تا مورد تفسیر مشترک قرار بگیرد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر این که جهاد دانشگاهی یک نهاد علمی و فرهنگی است، افزود: اگر جهاد دانشگاهی بخواهد این سرمایه را حفظ کند باید در توسعه فرهنگی جدیت خود را حفظ کند. نمی‌توان از تمرکز در حوزه فرهنگی دست کشید. فرهنگ در دانشگاه از جنس فعالیت علمی است که امیدواریم جهاد دانشگاهی در این حوزه مانند همیشه پیش قدم باشد.