گفتگو با حجت الاسلام محسن قمی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: سفر عتبات عالیات سفری است که انسان را به فطرتی که از آن دور شده، باز می گرداند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، همایش سفر قبل از عتبات عالیات دانشگاهیان بعدازظهر امروز با حضور حجت الاسلام قمی معاون بین الملل دفتر رهبری و حجت الاسلام فقیهی رئیس ستاد گمرک و عتبات دانشگاهیان در دانشگاه تهران برگزار شد.

حجت الاسلام محسن قمی خطاب به دانشجویان عتبات عالیات گفت: باید در این سفر با معرفت بود. انسان زمانی که از مادر متولد می شود پاک است به تدریج آلودگی ها به سراغ وی می آید. برای اینکه از این آلودگی ها و گناه دور شویم باید خورشید هایی بر ما بتابد که خورشید ها شامل نماز ۵ گانه، زیارت امام حسین(ع)، زیارت سامرا، زیارت کاظمین، شب های قدر و … می شود.

وی تاکید کرد: سفر زیارت امام حسین(ع) سفری است که باعث می شود انسان به فطرت خود بازگردد. این سفر می گوید که اصل فطرت انسان چیست؟

وی گفت: امروزه معنویت، دردی است که از آن غفلت کرده ایم به طوری که در سال ۲۰۰۰ یونسکو اعلام کرد که برای تربیت انسان علاوه بر بعد تربیت جسمانی، تربیت عقلانی، تربیت عاطفی، بعد معنوی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: مسئله از خود بیگانگی و دور شدن انسان از خود مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود. انسان باید به خود بازگردد و این سفر باعث می شود تا انسان با خود آشتی کند.

حجت الاسلام قمی گفت: متاسفانه در طول تاریخ سفر عتبات عالیات با خطر همراه بود ولی هیچ وقت نباید به خاطر خطرات، این سفر را رها کرد.

معاون بین الملل دفتر رهبری در ادامه به داعش اشاره کرده و افزود: ما باید خود را برای شرایط پس از داعش آماده کنیم و به این مسئله توجه کنیم که چرا داعش تا این اندازه از زائران امام حسین(ع) ترس داشته و به قتل و عام آنها اقدام می کند.

در ادامه حجت الاسلام محمدرضا فقیهی رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان نیز به ویژگی های منحصر به فرد امام حسین(ع) اشاره و کرد و گفت: کاروان های دانشجویی نسبت به کاروان های عادی ۲۱ مزیت داشته و برنامه های مختلفی قبل سفر، حین سفر و بعد از سفر برای دانشجویان تدارک دیده است.