سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – دانشگاه صنعتی امیر کبیر با هدف کمک به انسان در پرتاب کاوشگرها به سیارات، مسابقات نجات تخم مرغ را در دو سطح دانش آموزی و دانشجویی برگزار می‌کند.

 

علیرضا تیموری دبیر اجرای پنجمین دوره مسابقات نجات تخم مرغ در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان از ماهیت این مسابقات این گونه گفت: مسابقه نجات تخم مرغ برای به کارگیری خلاقیت‌های مختلف تدارک یافته و در دو سطح دانش آموزی و دانشجویی برگزار می‌شود، شرکت کنندگان با پرتاب سازه‌ای که تخم مرغ در آن جا می‌گیرد، سعی می‌کنند تخم مرغ و سازه را سالم به زمین برساند. هدف از برگزاری این مسابقه کمک کردن به انسان در ارسال و پرتاب کاوشگرها به سیاره‌های دیگر است.
وی مهلت ثبت نام را تا صبح روز ۱۹ اسفند اعلام کرد و افزود: ثبت نام دوره مسابقات نجات تخم مرغ تا صبح روز برگزاری مسابقات مهلت دارد. دوره‌ی پیشین ارتفاع پنج طبقه‌ای دانشکده‌ی مکانیک، مکان مورد نظر پرتاب تخم مرغ بود که در دوره‌ی پیش رو به این طبقات یک طبقه اضافه کردیم و ارتفاع را به ۱۵ متر رساندیم.
وی افزود: سالم ماندن تخم مرغ و سازه و مدت زمان پرتاب سازه از شاخص‌های امتیازدهی است. به شاخص خلاقیت نیز با توجه به میزان نوآوری در سازه و مصالح به کار رفته و وزن آن، امتیاز تعلق می‌گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در این مسابقات به هریک از شرکت کنندگان یک بسته شامل ۱۰عدد نی، ۱۰ عدد چوب بستنی، ۱۰ ورق کاغذ A4،  یک عدد مقوای A3، دو عدد نایلون فریزری، قیچی، چسب نواری و مایع، ۵ عدد سوزن ته گرد و چهار متر نخ تعلق می‌گیرد که بایست سازه حمل تخم مرغ را به کمک این وسایل طراحی کنند و بسازند.