سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، گفت: ما تلاش خواهیم کرد تا فرهنگ و گفتمان کاهش وابستگی به بودجه نفتی، در کشور نهادینه شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‎شرقی؛ علی جهانگیری در آیین تجلیل از داوران سومین نمایشگاه و جشنواره فناوری‎های نو و پیشرفته ربع رشیدی تبریز، اظهار کرد: در طول سال‌های طولانی بسیاری از مدیران دولتی به هر شکل ممکن تلاش می‌کردند که سهمی از بودجه نفتی را به دست بیاورند؛ اما امروز باید این فرهنگ تغییر کند، چرا که ادامه مسیر با روند وابستگی نفتی ممکن نخواهد بود.

وی ادامه داد: ادبیات کاهش وابستگی به بودجه نفت، به مرور در کشور در حال رشد است و باید همه این ادبیات را به درستی درک کرده و در این راه قدم برداریم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، با تاکید بر اینکه گفتمان گذر از وابستگی نفتی باید به عنوان یک فرهنگ و ادبیات در کشور نهادینه شود، اظهار کرد: به طور طبیعی هر سازمان، نهاد و مجموعه‌ای که زودتر به استقبال این مسئله برود توفیقات بیشتری به دست خواهد آورد.

جهانگیری تاکید کرد: یک روز باید ناف وابستگی نفتی در کشور بریده شود و اگر سریع‌تر به این نتیجه برسیم، می‌توانیم به بهترین صورت ممکن روی پای خود بایستیم.

وی ادامه داد: کاهش وابستگی نفتی مسیری است که کشور به صورت اجتناب‌ناپدیر دنبال می‌کند و ما نیز تلاش می‌کنیم که با حمایت از تولید محصولات فناورانه در وهله نخست و تجاری سازی و حتی صادرات این محصولات در مراحل بعدی در این مسیر قدم برداریم.

این مقام مسوول، همکاری و هم‌افزایی بین فعالان عرصه فناوری استان را ضروری دانست و اظهار کرد: باید اعتقاد داشته باشیم که توسعه تدریجی است و اگر برای ادامه کار، همت داشته باشیم؛ به موفقیت خواهیم رسید.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، از ایجاد دبیر خانه دائمی جشنواره و نمایشگاه فناوری نو و پیشرفته ربع رشیدی در استان خبر داد و گفت: به منظور اینکه، این جشنواره در سال‎های آینده با انضباط، کیفیت و کمیت بهتری برگزار شود، آیین‎نامه‎ای برای این جشنواره در حال تدوین است.

جهانگیری با ابراز امیدواری از اینکه در نمایشگاه‌های گذشته پتانسیل‌های استان در حوزه تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان احصا شده است، عنوان کرد: امروز نزدیک به ۹۰۰ طرح فناورانه در استان وجود دارد که اگر تنها ۱۰ درصد از این طرح‌ها به مرحله تجاری سازی برسند عواید زیادی به دنبال خواهند داشت.

وی در پایان گفت: در حال پیگیری مراحل طرح‌های شرکت در سومین نمایشگاه و جشنواره ربع رشیدی هستیم تا با رفع نواقص‌های موجود در حد توان، مشکلات موجود در پیش روی طرح‌ها را در راستای تجاری سازی رفع کنیم.