ورزش همگانی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیرکل دانشجـویی وزارت بهداشت از برگزاری المپیاد ورزش‌های همگانی برای اولین بار خبر داد و گفت: این المپیاد در روزهای ۱۷ تا ۲۲ اسفند برای دانشجویان پسر علوم پزشکی برگزار می شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر جلال نژادجواد با اعلام این خبر افزود: المپیاد ورزش‌های همگانی امسال برای اولین بار در خزرآباد ساری در ورزش‌هایی از جمله داژبال، فوتبال دستی، طناب زنی، دارت، کبدی، لیوان چینی و فیریزبی برگزار می شود.

وی با اشاره به استقبال دانشجویان از ورزش‌های همگانی افزود: استقبال به حدی است که در رشته داژبال ۱۸ تیم، یا در فیریزبی ۱۶ تیم و در برخی رشته‌های دیگر ۳۲ تیم ورزشی داریم، در حالی که تاکنون کار چندانی برای ترویج این نوع ورزش‌ها در دانشگاه ها انجام نشده بود، لذا به نظر می رسد اگر به این ورزش ها توجه بیشتری شود با استقبال گسترده دانشجویان همراه می‌شود.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت بر ترویج و گسترش ورزش‌های همگانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تأکید کرد و خاطر نشان کرد: سعی می‌کنیم با اعزام مربیان ورزش‌های همگانی به دانشگاه‌ها ورزش‌های ناشناخته را معرفی کرده و به دانشجویان آموزش ‌دهیم تا با تشکیل تیم های ورزشی در المپیاد شرکت کنند.

وی اظهار داشت: تلاش می‌کنیم در سال‌های آینده هم تعداد تیم‌ها را افزایش دهیم و هم سطح مسابقات را با آموزش‌های ارائه شده ارتقا دهیم.

نژادجواد افزود: تاکنون حدود ۷۰۰ نفر از دانشجویان پسر برای شرکت در هفت رشته ورزش همگانی اعلام آمادگی کردند. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر از دانشجویان در ورزش‌های مختلف فعال هستند، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم که همه دانشجویان یا حداقل ۵۰ درصد دانشجویان در ورزش‌های مختلف فعال شوند.

مدیرکل دانشجـویی وزارت بهداشت افزود: برای تشویق دانشجویان به ورزش و توسعه آن در دانشگاه‌ها  از این پس هر ساله مسابقات ورزشی برای دانشجویان دختر و پسر خواهیم داشت. به این ترتیب که یکسال المپیاد ورزش قهرمانی دانشجویان پسر و المپیاد ورزشی همگانی دانشجویان دختر و سال بعد المپیاد ورزشی همگانی پسران و المپیاد ورزشی دختران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه المپیاد ورزش‌های قهرمانی شامل فوتبال، والیبال، بسکتبال و شنا است، گفت: مسابقات قهرمانی در دو مرحله مقدماتی و کشوری برگزار می‌شود، ابتدا مسابقات مقدماتی به صورت منطقه‌ای انجام شده و تیم‌های راه یافته به مسابقات کشوری در مرحله دوم باهم رقابت می‌کنند.

نژادجواد افزود: برنامه‌‌هایی را در دست اجرا داریم که رقابت‌های المپیاد در دو سطح دسته یک و دسته دو برگزار شود، تا دانشگاه‌های کوچک‌تر که تیپ دو و سه هستند، با تیم‌های بیش‌تری در مسابقات حضور یابند و تعداد مسابقات منطقه‌ای نیز بیش تر شود. این کار موجب می‌شود در طول سال مجموعه‌ای از رقابت‌های ورزشی در دانشگاه‌ها ایجاد می‌کند.

وی افزود: براین اساس انتظار داریم در آینده نزدیک در دانشگاه‌ها ۶۰ تیم والیبال، ۶۰ تیم فوتبال، ۶۰ تیم بسکتبال و ۶۰ تیم شنا و تیم‌های داشته باشیم و بخش زیادی از دانشجویان را به سمت ورزش سوق دهیم.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت یکی از دلایل اضافه شدن ورزش های همگانی به المپیاد ورزشی را فراگیر کردن ورزش در بین دانشجویان عنوان کرد و افزود: ورزش‌های همگانی دارای پویایی، تحرک و نشاط بوده و ساکن نیستند، ضمن آنکه این ورزش‌ها مقدمات سایر ورزش‌ها هستند؛ در واقع المپیاد ورزش‌های همگانی مقدمات المپیاد ورزش‌های قهرمانی است.

وی زمان برگزاری المپیاد ورزشی قهرمانی پسران را شهریور ماه سال ۹۵ اعلام کرد و گفت: مقدمات برگزاری این مسابقات هم‌اکنون تا شهریورماه فراهم شده و مسابقات مقدماتی در این مدت توسط مناطق مختلف برگزار می‌شود تا راه یافتگان به مسابقات کشوری برای حضور در المپیاد ورزشی شهریور ماه ۹۵ معرفی شوند.