1437542778504_0.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  پژوهش محققان دانشگاه ایندیانا نشان می‌دهد زنان مسنی که از یک سکته قلبی جان سالم به در بردند، می‌توانند خطر احتمالی برای ابتلا به حمله دوم را با انجام ورزش بیشتر و نشستن کمتر کاهش دهند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، طی این پژوهش ۸۰۰ زن یائسه که هیچ پیشینه‌ای از بیماری‌های قلبی نداشتند، اما یک بار به حمله قلبی مبتلا شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.

سطوح فعالیت فیزیکی زنان با استفاده از شاخص سوخت و ساز موسوم به “MET” اندازه‌گیری شد برای مثال MET 7.5 ساعت در هفته برابر با ۱۵۰ دقیقه انجام ورزش متوسط در هفته است. در مقایسه با زنانی که غیرفعال هستند، زنانی که سطوح فعالیت خود را پس از حمله قلبی در حد MET 7.5 ساعت نگه داشتند، ۵۷ درصد در خطر کمتری برای حملات قلبی بعدی قرار می‌گرفتند.

زنانی که سطوح فعالیت توصیه‌ شده را قبل و بعد از حمله قلبی‌شان دنبال کردند در مقایسه با زنان غیرفعال ۴۶ درصد از خطر حمله قلبی دومشان کاسته می‌شد. در این میان زمان نشستن نیز مهم تلقی شد در گروه ۵۱۲ نفره از زنان، با افزایش زمان نشستن یک ساعته در روز با افزایش خطر ۹ درصدی مرگ ناشی از همه عوامل گزارش شد.

تحقیقات پیشین نیز نشان داده‌اند که نشستن زیاد حتی در افرادی که ورزش می‌کنند مضر است.

کل یافته‌های این پژوهش حاکی از آن است که دنبال کردن و یا افزایش فعالیت فیزیکی برای زنانی که تجربه حمله قلبی داشتند، کافی نیست بلکه باید زمان نشستن خود را نیز کاهش دهند.

این پژوهش طی نشست انجمن قلب آمریکا مطرح شد.