محمود رضا جمشیدیسایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه حوزه علمیه نیاز به تحول اساسی دارد، گفت: اگر می‌خواهیم در عرصه بین الملل اثر گذار باشیم باید در سیاست‌های تبلیغی حوزه تجدید نظر کنیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام محمودرضا جمشیدی روز پنجشنبه در همایش حوزه و عرصه بین الملل که با حضور جمعی از بزرگان حوزه و طلاب در مجتمع امام کاظم(ع) برگزار شد، اظهار داشت: لازم است بازنگری در سیاست‌های حوزه‌های علمیه صورت گیرد و ما باید بین المللی فکر کردن را نهادینه کنیم.

وی با بیان اینکه در خصوص تبلیغ در داخل و خارج به طور شایسته نتوانسته‌ایم فعالیت کنیم، ادامه داد: ما می‌گوییم طلبه سرباز امام زمان(عج) است اما در خصوص تبلیغ باید گفت که سرباز نیستند بلکه سردارند.

مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران بیان داشت: ما با فرصت‌های در اختیار و میدان‌های نفوذ و ظرفیت‌های حوزه و حتی خودمان آشنا نیستیم و با وجود تلاش‌های برخی مراکز، هنوز در اول راه هستیم.

جمشیدی، مراکز پژوهشی و علمی و شخصیت‌های حوزه علمیه را فرصت بزرگی برای استفاده از ظرفیت آن‌ها در عرصه بین الملل دانست و افزود: حوزه علمیه امام زمان (عج) باید زنده و پویا باشد و در فضای آکادمیک نباید ابایی داشته باشد و افراد باید حرفشان را بیان کنند. متاسفانه ما ظرفیت‌های حوزه و حتی خودمان را نشناخته‌ایم.

وی تصریح کرد: برگزارکنندگان کرسی‌های اسلام شناسی در اروپا یهودی‌اند و یا مسلمانانی هستند که شناخت کمی از اسلام دارند. آنها مشتاق هستند که از استادان ما در آن کرسی‌ها و دانشگاه‌هایشان حضور داشته باشند اما متاسفانه ما فرصت مطالعاتی برای استادان مان ایجاد نکرده‌ایم و از فرصت عصر ارتباطات که فضای مجازی را در اختیارمان قرار داده استفاده نمی‌کنیم.

نیاز به تحول اساسی در حوزه داریم

مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با بیان این که هر طلبه باید یک وبلاگ و هر نهادی باید سایت داشته باشد، عنوان کرد: ۳۰ هزار طلبه در سطوح عالی حوزه‌های علمیه تحصیل می‌کنند و این آمار به جز طلاب سطوح پایین است.

وی افزود: امروز ۶ هزار طلبه حوزه علمیه خواهران از طریق درگاه اینترنتی شبکه کوثرنت به تولید محتوای دینی می‌پردازند.

مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به لزوم استفاده از تمامی ظرفیت‌های حوزه علمیه ابراز داشت: حوزه باید یک شبکه ماهواره‌ای داشته باشد تا بتواند به محتواهای دینی در آن بپردازد و معارف شیعه و اسلام ناب را منتقل کند.  

وی با تاکید بر اینکه شبکه کوثرنت دارای ۶۵ هزار عضو است که ۲۰ هزار نفر آنها فعال هستند، یادآور شد: تشکیل گروه‌های مختلف در شبکه و انجام تمامی فعالیت‌های طلبه در آن از جمله امتیاز شبکه کوثرنت است.

مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران افزود: ورود حوزه علمیه در عرصه بین الملل ناقص و محدود بوده و از این رو در عرصه درون حوزوی به تحولی اساسی نیاز داریم. اگر می‌خواهیم در عرصه بین الملل اثرگذار باشیم باید در سیاست‌های تبلیغی حوزه علمیه تجدیدنظر کنیم.

جمشیدی بیان داشت: اعزام مبلغ در مناسبت‌ها کار خوبی است اما برای اثرگذاری بیشتر باید در میان مردم نشست داشته باشند و در جمع آنان قرار بگیرند زیرا تغییر در مردم یک دفعه رخ نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: علاوه بر سیاست گذاری کلان در حوزه ئ در عرصه تبلیغ و هم افزایی نهادهای سیاست‌گذار حوزه، به دادن انگیزه برای طلاب هم نیاز داریم تا بتوانیم در عرصه تبلیغ بین المللی موفق باشیم.

۳۰۰ خواهر طلبه به پنج زبان زنده دنیا تسلط دارند

وی افزود: اگر همه ظرفیت‎ها و سرمایه‌های حوزه علمیه برادران و خواهران‏‏، المصطفی و مراکز پژوهشی و آموزشی در یک همگرایی در امر تبلیغ فعالیت کنند باز هم در آغاز کار هستیم.

مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران اظهار داشت: حضور بانوان در عرصه تبلیغ بین الملل فرصت بزرگی برای حوزه است و در حال حاضر ۳۰۰ طلبه خواهران به پنج زبان زنده دنیا مسلط هستند که از این تعداد ۵۰ نفر از آن‌ها آمادگی تبلیغ در عرصه بین الملل را دارا هستند.