golestan-2.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه گلستان با تاکید بر اینکه باید اولویت دانشگاه‌ها، کیفیت آموزش باشد، گفت: تعدد دانشگاه‌ها در استان، کیفیت را پایین می‌آورد و باعث از بین رفتن اهمیت دانشگاه‌ها خواهد شد و بهترین راه حل این مشکلات تجمیع دانشگاه‌ها با هم است.

دکتر فرهاد یغمایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گلستان، با بیان این مطلب اظهار کرد: در حالی که تاسیس دانشگاه گلستان یکی از ۲۰۰ مصوبه سال ۱۳۸۷ بوده، ۳۵۰۰ دانشجوی این دانشگاه با معضل کمبود فضای فیزیکی روبه رو هستند.

یغمایی با بیان اینکه حرکت رو به جلوی دانشگاه در مباحث کیفیتی، با وجود کمبود فضای فیزیکی همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: سطح دانش اساتید و میزان کیفیت آموزش در این دانشگاه با وجود کمبود فضای فیزیکی، بسیار بالاست و گواه آن نیز قبولی دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی با رتبه‌های برتر کشوری در دانشگاه‌های بزرگ است.

رییس دانشگاه گلستان لازمه ایجاد یک دانشگاه جامع در استان را داشتن اراده کافی مسئولان دانست و خاطر نشان کرد: وجود این میزان دانشگاه و فضای دانشگاهی در استان باعث شده است دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو به رقابت بپردازند و هر روز پذیرش دانشجو بدون کنکور را تبلیغ کنند.

وی ادامه داد: وقتی صحبت از اجماع به میان می آید برخی فکر می کنند ما به فکر نابود کردن دانشگاه تخصصی هستیم ولی باید گفت که این تفکر اشتباه است.

یغمایی تجمیع دو دانشگاه را تا زمان ساخته شدن ساختمان دانشگاه گلستان در “سرخنکلاته” برای بالا بردن کیفیت خدمات و آموزش به دانشجویان بسیار تاثیرگذار ارزیابی کرد و گفت: قرار بود بر اساس مستندات و صورت جلسات موجود، پردیس قدیم دانشگاه را در اختیار دانشگاه گلستان قرار دهند که متاسفانه این اقدام تاکنون انجام نشده است.

وی همچنین در رابطه با ساخت سایت “سرخنکلاته” دانشگاه، اظهار کرد: یکی از معضلات این سایت، مشکل خوابگاه و ایاب و ذهاب است. ولی ما مجبوریم آن را بسازیم و ردیف بودجه‌ آن را برای اتمام پروژه هزینه کنیم.

رییس دانشگاه گلستان با تاکید بر اینکه بهترین راه برای حل این مشکلات، ادغام دانشگاه‌ها است. چرا که تجمیع دانشگاه ها می تواند بسیاری از هزینه ها را کاهش دهد.

وی ادامه داد: با ادغام دو دانشگاه می توان از هزینه اضافی دو ریاست و ۸ معاونت و بسیاری از موارد دیگر کاست. همچنین با این اقدام مشکلات فضای آموزشی نیز رفع خواهد شد. ولی متاسفانه مسئولان استانی به‌جای توجه به کیفیت دانشگاه ها، بیشتر به کمیت توجه دارند.

یغمایی به دانشگاه های سایر استان ها اشاره کرد و افزود: در اکثر استان هایی که فقط یک دانشگاه جامع فعالیت دارد موفقیت بیشتری حاصل شده است. به عنوان مثال دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاه های کشور رتبه سوم را داراست. چرا که تنها دانشگاه جامع استان خراسان رضوی است.

وی با اشاره به این که در بسیاری از دانشگاه ها با ریزش دانشجو در رشته های متعدد روبه رو بودیم، تصریح کرد: نبود فضای ورزشی، خوابگاه، سلف سرویس، مرکز مشاوره و دیگر امکانات مورد نیاز دانشجو، در آینده ممکن است ما را دچار افت در تعداد دانشجو کند. این در حالی است که باید درصدی از بودجه به این امور مورد نیاز دانشجو اختصاص داده شود تا فضا برای ورود نخبه های استان فراهم شود و دانشجوی نخبه ما مجبور به ترک استان و انتخاب دانشگاه های شهرهای دیگر کشور نشود.

وی افزود: حدود ۸۰ درصد اعتباری که به دانشگاه اختصاص می یابد صرف پرداخت حقوق کارکنان می شود و این به معنای آن است که در راستای پرداخت حقوق کارمندان نیز دانشگاه دچار مشکل است و باید از طریق پژوهش درآمدی داشته باشد تا بتواند به رفع و رجوع امور خود بپردازد.

رییس دانشگاه گلستان در ادامه افزود: سیاست دولت نیز به سمتی پیش می رود که دانشگاه ها برای خود کسب درآمد کنند.

یغمایی یادآور شد: بهترین دانشجوهای کشور با رتبه‌های بالا در دانشکده‌های فنی و مهندسی ما تحت فشار امکانات رفاهی قرار دارند و با این تفاسیر رتبه‌های خوب کنکور سراسری، گرگان را برای تحصیل انتخاب نمی‌کنند.

وی ادامه داد: بی شک این اشتباه استراتژیک استان است که توانایی جذب نخبه را از دست بدهد. اگر به این دانشگاه پر و بال ندهیم، بهترین ابزار برای رفتن به سوی صنعتی شدن را از دست داده‌ایم.

وی در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه خاطرنشان کرد: می خواهیم گلستان را به سمت صنعتی شدن سوق دهیم که یکی از نیازهای اساسی در این بخش تربیت نیروی متخصص است و تا زمانی که فضای مناسب در اختیار دانشگاه قرار نگیرد نمی توان در خصوص ارتقای رشته های مختلف مورد نیاز در مقاطع کارشناسی ‎ارشد و دکتری اقدام کرد.

رییس دانشگاه گلستان در ارتباط با ساختمان مرکزی دانشگاه اظهار کرد: اجرای این پروژه از سال ۸۸ آغاز شده است که در ردیف بودجه وزارت نفت و استان قرار دارد و مبلغ کل برآورد آن حدود ۵۵ میلیارد ریال است که اعتبار تخصیصی به این ساختمان تا به الان حدود ۱۴ میلیارد و ۴۸۸ میلیون ریال بوده است.

وی با اشاره به ساختمان علوم پایه دانشگاه گلستان عنوان کرد: کار ساخت این ساختمان از آبان ماه سال ۸۹ آغاز شده است که بودجه آن از اعتبارات ملی تخصیص می یابد و حدود ۵۲ میلیارد ریال هزینه ساخت آن خواهد شد که اعتباری که به آن تخصیص داده شده است، حدود ۳۷ میلیارد و ۷۵۷ میلیون ریال بوده و تا به امروز بخش محدودی از این مبلغ برای ساخت این ساختمان هزینه شده است.

یغمایی با بیان اینکه ساخت دانشکده علوم انسانی نیز از آبان ماه سال ۸۹ کار خود را آغاز کرده است اضافه کرد: کل اعتباری که برای ساخت این دانشکده نیازمندیم حدود ۴۵ میلیارد ریال است که تاکنون ۲۴ میلیارد و ۴۹۰ میلیون ریال به این پروژه اختصاص یافته است.

وی با عنوان اینکه ساختمان دانشکده تعاون نیز در حال تکمیل است، اظهار کرد: مرحله اول این پروژه از سال ۸۸ و مرحله دوم نیز از بهمن ماه ۹۲ آغاز شده است که اعتبار لازم برای ساخت این دانشکده حدود ۲۲ میلیارد ریال است و تا کنون حدود ۱۵ میلیارد ریال تخصیص یافته است. همچنین حدود نه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای آن هزینه شده است.

رییس دانشگاه گلستان فرآیند جذب اعضای هیات علمی این دانشگاه در گذشته را، مورد انتقاد قرار داد و گفت: جذب هیئت علمی در این دانشگاه باید ساماندهی شود. چرا که تخصص برخی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه متناسب با رشته های تحصیلی مورد نیاز نیست.

وی به برگزاری کرسی های آزاد اندیشی براساس آئین نامه جدید اشاره کرد و اظهار کرد: در دانشگاه گلستان هدف ما تنوع تشکل‎های سیاسی است و اعتقاد داریم اگر در این وادی محدودیت وجود داشته باشد دو حالت به وجود می‎آید، یا اینکه قانون را زیر پا می‎گذارند و یا منزوی می شوند که هر دو حالت خطرناک است و تمام تلاش ما بر این است که با توجه به درخواست های ارسالی برای تشکیل کرسی در اولین فرصت ممکن، آن را برگزار کنیم.

وی در بخش بعدی سخنانش در رابطه با نشریات دانشجویی در تشکل‌های سیاسی دانشگاه و تعداد و چگونگی برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در این دانشگاه نیزاظهار کرد: در اجلاس اخیر روسای دانشگاه‌ها پیرو منویات مقام معظم رهبری بر بحث کرسی‌های آزاداندیشی تأکیدات ویژه‌ای مطرح شد و مقرر است آئین نامه جدید این کرسی‌ها به زودی ابلاغ شود و دانشگاه تضمین می‌کند تسهیلات لازم برای اجرای این کرسی‌ها را فراهم کند.

یغمایی در خصوص تشکل‌های دانشجویی نیز بیان داشت: تشکل جامعه اسلامی دانشجویان درخواست مجوز نشریه داده است که با این درخواست موافقت شد. در پی آن نیز انجمن اسلامی درخواست کرد، که پس از انتخابات این تشکل، این مجوز صادر خواهد شد.

رئیس دانشگاه گلستان تصریح کرد: دانشگاه برای تمامی تشکل‌ها عرصه فعالیتی قائل است چرا که معتقدیم اگر بر تشکل‌ها محدودیتی وارد شود دانشجویان یا منزوی می شوند و یا قانون گریز. که هر دوی این مباحث برای دانشگاه آسیب رسان خواهد بود.

وی در خصوص اختصاص میزان بودجه مورد نیاز دانشگاه گلستان برای سال آینده گفت: بودجه هنوز تصویب نشده، اما پیش بینی می‌شود رشد تقریبا ۱۵ درصدی داشته باشد.