1436854486052_images (4).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس انجمن ترویج علم ایران مهمترین رکن نظام علمی کشور را دانشگاهیان دانست و یادآور شد: دانشگاه می‌تواند به عنوان بهترین مکان برای ترویج علم در جامعه و به عنوان رابط علم و جامعه شناخته شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از گروه دریافت خبر ایسنا- منطقه خراسان، دکتر اکرم قدیمی، درجلسه ای در سالن شورای ریاست دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به تاریخ ترویج علم در دنیا گفت: ترویج علم در گذشته یک فرآیند یک‌سویه بود که از سوی دانشمندان به جامعه منتقل می‌شد.

وی با بیان اینکه در قرن بیست‌ویکم علم به صورت کاربردی وارد تمام جنبه‌های جامعه شد، اظهار کرد: اشکال جدیدی از ترویج علم شامل کافه‌های علمی، کنفرانس‌ها، نشست‌ها و پارک‌های علمی مرحله جدیدی از ترویج علم را در اختیار بشر گذاشته است.

قدیمی، علم در دنیای جدید را منحصر به محیط آکادمیک ندانست و یادآور شد: تحول و تکامل تاریخی علم باعث شد دولت تنها نهاد مولد علم شناخته نشود.

رئیس انجمن ترویج علم ایران پذیرش از سوی عامه، درک عامه از علم و مشارکت عامه در علم را سه مرحله ترویج علم در دنیا معرفی و اظهار کرد: مرحله اول فرآیندی یک‌سویه است که دانشمندان تنها رکن ترویج علم هستند. در مرحله دوم نیز مشارکتی از سوی مردم دیده نمی‌شود و تنها در مرحله سوم است که ارتباط عامه مردم و علم نزدیک‌تر شده و علم وارد زندگی مردم می‌شود.

مدیر گروه ترویج علم مرکز تحقیقات سیاست‌های علمی کشور با اشاره به پیشینه این موضوع در ایران عنوان کرد: در ۵۰ سال گذشته در ایران با توجه به فعالیت‌های داوطلبانه مردم، تلاش‌های زیادی برای انجام این رسالت انجام شده است.

وی مهمترین رکن نظام علمی کشور را دانشگاهیان دانست و یادآور شد: دانشگاه می‌تواند به عنوان بهترین محل برای ترویج علم در جامعه و به عنوان رابط علم و جامعه شناخته شود.

قدیمی عدم وضوح مفهوم ترویج علم، ابهام در مورد چیستی این موضوع، نوع محیط تاریخی و سنتی شهرها، سیستم‌های ناهمگون، تفکیک الگوی آموزشی و فقدان حس ضرورت ترویج علم در جامعه را از چالش‌های ترویج علم در کشور دانست.

رئیس انجمن ترویج علم ایران با اشاره به اینکه فعالیت‌های ترویجی علم هزینه‌بر است، خاطرنشان کرد: ترویج علم پل ارتباطی جامعه و دانشگاه است و فرهنگ، آموزش و سیاست در کشور باید برای این مهم با هم هماهنگ شوند.

رئیس انجمن ترویج علم ایران ساماندهی جوایز علمی تحت عنوان جوایز ترویج علم انجمن ترویج علم ایران، معرفی مروجان و معلمان برتر علم در مناطق محروم کشور، برگزاری سمینارها، سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی در راستای اشاعه تفکر علمی در مخاطبان مختلف، ترجمه و انتشار کتب در زمینه ترویج علم، تلاش سیستماتیک برای تدوین منشور علم در ایران و برگزاری مراسم هفته ترویج علم در جمهوری اسلامی ایران را از جمله فعالیت‌های انجمن ترویج علم در ایران دانست.

وی اضافه کرد: رشد توانایی‌های فردی، رشد علمی جامعه، توسعه علمی، دستیابی قشرهای مختلف جامعه به علم و در نتیجه رفاه و زندگی بهتر می‌تواند با نهادینه شدن تفکر همگانی شدن علم انجام شود.