1456910674157_darya2_44813.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از تصویب بخش‌های دیگری از «سند جامع دریایی کشور» خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر منصور کبگانیان در هفتاد و هفتمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، در تشریح دستور و مصوبات این جلسه گفت: در ابتدای جلسه گزارشی از «ستاد توسعه زیست‌فناوری» از روند اجرای سند مهم «زیست‌فناوری» که ظرفیت فراوانی در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دارد، ارائه شد.

وی افزود: در نقشه جامع علمی کشور مقرر شده سه درصد از بازار جهانی محصولات «زیست‌فناوری» توسط کشورمان تامین شود و خوشبختانه علی‌رغم برخی از نگرانی‌هایی که در مورد تحقق این هدف وجود داشت، در این گزارش اشاره شد که دستیابی به این هدف کاملا مقدور و ممکن است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حال حاضر ارزش محصولات «زیست‌فناوری» در جهان به ۱۳۸ میلیارد دلار بالغ می‌شود و سهم کشورمان از این مبلغ در حدود ۵۶۰ میلیون دلار است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال ۱۳۹۶ این مبلغ به بیش از یک میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

وی افزود: اولویت اصلی در فعالیت‌های کشور در بخش «زیست‌فناوری» تامین نیازهای کشور و منطقه در حوزه واکسن، سوخت زیستی که می‌تواند جایگزین سوخت فسیلی باشد، آنزیم‌های صنعتی و … است.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: تولید و صادرات در این بخش می‌تواند سهم بالایی از ارزش افزوده را تامین کند.

دکتر کبگانیان با اشاره به بررسی «سند جامع دریایی کشور» گفت: در ادامه بررسی این سند مهم که قریب به ۱۸ دستگاه در تدوین آن مشارکت داشته‌اند، بیش از ۱۵ راهبرد ذیل این سند از تصویب گذشت.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: برخی از راهبردهای مصوب در جلسه ستاد راهبری شامل «روان‌سازی ساختارها، قوانین و مقررات»، «تقویت نظام آموزشی مهارتی و ارتقای زیرساخت‌ها»، «حمایت از پژوهش‌های بنیادین کاربردی و توسعه فناوری»، «توسعه کارآفرینی و ایجاد فضای رقابتی درصنایع دانش‌بنیان دریایی»، «بهره‌برداری پایدار از آبزیان و بازسازی ذخایر آبزیان»، «ارتقای سطح ایمنی بهداشت و حفاظت از محیط زیست»، «بهبود کیفیت زندگی در نواحی ساحلی»، «ایجاد و توسعه زیرساخت‌های رفاهی دریایی» و «آمایش سرزمین در سواحل و بنادر و ایجاد ظرفیت مقابله با مخاطرات طبیعی» است.

وی خاطرنشان کرد: موضوع «پیوست فناوری» دستور پایانی جلسه ستاد راهبری بود که با توجه به این موضوع که در برنامه پنج ساله ششم توسعه برای جذب ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی هدف‌گذاری شده است، باید از این فرصت به نحو شایسته‌ای استفاده شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پس از بحث و بررسی اعضاء، کلیات این برنامه از تصویب گذشت.