186319815.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه آزاد از برگزاری همایش ملی جایزه کتاب سال ابن‌ سینای دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر اسماعیلی در نشست خبری که صبح امروز به منظور ارائه گزارش همایش ملی “جایزه کتاب سال ابن‌ سینا”ی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه همایش جایزه کتاب سال به دستور معاونت دانشجویی و هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و طبق بخشنامه‌ای به واحد علوم و تحقیقات ابلاغ گردید، افزود: این همایش با تشکیل شورای سیاست‌گذاری کار خود را از آذرماه سال ۹۴ شروع کرد. اعضای شورای سیاست‌گذاری طاها هاشمی، حبیب‌الله اسماعیلی، علی عباسپور، کرم‌الله دانش‌فرد،‌ فهیمه باب‌الحوائجی، داریوش مطلبی، مریم کریمیان، غلامرضا زاده و شکرالله زاده هستند.

وی در مورد اهداف برگزاری همایش توضیح داد: انتخاب کتاب سال از میان کتاب‌های منتشره توسط اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارمندان دانشگاه آزاد، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ترویج ارزش‌های اخلاقی و انسانی با نگرش نگاه عمومی به علم و دانش، تجلیل از نویسندگان برجسته عمومی دانشگاه آزاد و تشویق و ایجاد انگیزه برای نویسندگان جوان دانشجو از اهداف برگزاری همایش ملی جایزه کتاب سال ابن سینای دانشگاه آزاد اسلامی هستند.

مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در مورد محورهای موضوعی همایش مذکور گفت: بخش اصلی محورها شامل کلیات،‌ فلسفه و روانشناسی، دین، اجتماع و تاریخ و جغرافیا می‌شود. بخش ویژه این همایش زبان و ادبیات فارسی بوده و بخش جنبی آن پایان‌نامه‌های دکترا است. همچنین غالب آثار کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های دکتری است و ساختار داوری بر اساس اهمیت و ضرورت موضوع کتاب، ساختار کتاب، رعایت اصول روش مناسب برای تألیف کتاب، درونمایه و محتوا، رعایت اصول ادبیات فارسی و ویژگی‌های ظاهری کتاب است.

اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه همایش ملی جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد از اول دی‌ماه سال ۹۴ با راه‌اندازی دبیرخانه این همایش آغاز به کار کرد، افزود: در ابتدای کار لوگو و پوستر فراخوان همایش طی جلساتی که با اعضای شورای سیاست‌گذاری برگزار شد تأیید شد و پس از چاپ به کلیه واحدهای دانشگاهی در سراسر کشور ارسال گردید. وبسایت همایش به آدرس WWW.ebnesins_bookaward.iau.ir راه‌اندازی شد و قرار شد شرکت‌کنندگان در همایش ابتدا در سایت ثبت‌نام نموده و سپس از طریق پست سفارشی آثار خود را ارسال کنند.

وی افزود: با گذشت کمتر از یک هفته از اطلاع‌رسانی‌ها ارسال کتاب‌ها و ثبت‌نام در سایت همایش آغاز شد. لازم به ذکر است کلیه اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد در سراسر کشور مجاز به شرکت و ارسال آثار خود بودند.

مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی از تمدید مهلت ارسال آثار خبر داد و گفت: در ابتدا مهلت ارسال تا ۱۰ دی‌ماه تعیین شده بود که در این مدت حدود ۱۲۰ عنوان کتاب به دبیرخانه ارسال شد. اما به دلیل استقبال نویسندگان و علاقمندان این مهلت تا ۱۵ دی‌ماه و سپس تا ۲۵ دی‌ماه تمدید گردید. تا پایان ساعت اداری ۲۵ دی‌ماه ۴۱۴ عنوان کتاب و ۲۰ عنوان پایان‌نامه دکتری در محورها و موضوعات مرتبط با همایش به این دبیرخانه ارسال شد.

وی با بیان اینکه آثار ارسالی توسط ۴۵ داور مورد داوری قرار گرفت، افزود: آثار پذیرفته شده در محور دین و عرفان ۶۳ عنوان، در محور مدیریت ۴۷ عنوان، در محور شعر و ادبیات ۴۳ عنوان، در محور روانشناسی ۴۲ عنوان، در محور علوم سیاسی فقه و حقوق ۳۶ عنوان، در محور تاریخ ۳۱ عنوان، در محور علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی ۲۳ عنوان، در محور کلیات ۱۹ عنوان، در محور علوم تربیتی ۱۷ عنوان، در محور فلسفه ۸ عنوان، در محور اطلاعات و ارتباطات ۷ عنوان و در کتاب‌های پذیرفته نشده که یا خارج از محورهای همایش بوده یا سطح داوری آنها برای داوری مناسب نبوده ۴۳ عنوان بوده است.

اسماعیلی در پایان تأکید کرد: همایش ملی کتاب سال دانشگاه آزاد از این پس هر سال در واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود و جوایز این همایش روز ۱۵ اسفندماه طی مراسمی به برندگان اهداء خواهد شد.