1423310154043_Untitled.png

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  با بهره برداری از سامانه تلویزیون اینترنتی تعاملی (IPTV) در کشور، ضمن ارائه خدمات مختلف از جمله پخش فیلم و برنامه های مختلف تلویزیونی به دلخواه بیننده و دسترسی به خدمات دولت الکترونیک (پیشخوان) از طریق تلویزیون، امکان حضور در دوره های آموزشی مجازی در منزل نیز برای عموم کاربران فراهم می شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس فناوری ایسنا، یکی از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات تلویزیون اینترنتی تعاملی در کشور که به دلیل پاره ای مسائل حقوقی موفق به آغاز سرویس های خود از بهمن ماه نشده با افتتاح سامانه آموزش مجازی در بستر OTT به استقبال سامانه تلویزیون تعاملی رفته است.

با راه اندازی سامانه فام که با مذاکرات صورت گرفته با شرکت های فعال در حوزه آموزش مجازی از جمله Apple، Adobe، Cisco، Microsoft محقق شده دسترسی به آموزش‌های مجازی منطبق با استانداردهای جهانی و با کمترین هزینه برای تمام علاقمندان فراهم شده است.

علاوه بر این با همکاری گروهی از اساتید ایرانی، محتواهای جذاب و کارآمد آموزشی و مهارتی منطبق با نیازمندیها و شرایط کشور، تهیه شده که امکان بهره ­برداری از آن برای عموم در سامانه آموزش مجازی وجود دارد.

در یک تعریف کلی، OTT به هرگونه خدمت و محتوای ویدیویی گفته می‌شود که از طریق اینترنت و توسط یک ابزار انتهایی همچون جعبه‌های مبدل مخصوص (STB) به کاربر نهایی خواهد رسید به نحوی که مزیت‌های IPTV را از نظر واسط کاربری مناسب برای تلویزیون و سطح کیفیت بالا تا حد زیادی حفظ می‌کند ولی نیاز به شبکه محلی مدیریت شده ندارد و از همان بستر اینترنت برای انتقال محتوا استفاده می‌کند.

تاریخچه ارائه محتوای ویدئویی بر بستر اینترنت به دهه ۹۰ میلادی بر می‌گردد، ولی خدمات نوینی که تحت عنوان OTT مطرح شده اند، کاملا با اشکال قدیمی‌تر تلویزیون اینترنتی تفاوت دارند. تفاوت اصلی OTT با IPTV آن است که در OTT، تمامی مزایای IPTV نظیر مناسب بودن برای گیرنده تلویزیونی محفوظ مانده است و صرفاً محدودیت نیاز به یک شبکه مدیریت شده و اختصاصی که در IPTV متعارف بود از میان برداشته شده است.

فناوری IPTV از اوایل سده جدید میلادی در جهان معرفی و تجاری شده است و هم‌اکنون نزدیک به ۱۰۰ میلیون مشترک در جهان دارد.

آن طور که اسدی، مدیرعامل کنسرسیوم آسمان – یکی از اپراتورهای دارنده مجوز تلویزیون تعاملی از سازمان صداوسیما – اعلام کرده بود با راه اندازی این سامانه علاوه بر آرشیو برنامه های چند ساله گذشته صدا و سیما، امکان پخش هزاران قطعه ویدئو شامل فیلمهای سینمایی، مستند، آموزشی و سریال فراهم شده و دسترسی به میلیونها قطعه صوتی شامل موسیقی، برنامه های رادیویی، سخنرانی، کتابهای صوتی و غیره و همچنین انجام بازی های آنلاین و خریدهای اینترنتی از طریق تلویزیون و تلفن همراه فراهم می‌شود.

به گفته وی علاوه بر این خدمات قرار است مهدکودک و شهر بازی دیجیتال نیز در بستر تلویزیون برای خانواده‌ها راه اندازی شود.