1420276407363_112.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اجرای سند توسعه دانش‌بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر، نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌ها است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، سیروس وطن‌خواه در نشست بررسی الزامات پیاده‌سازی سند ملی توسعه دانش‌بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران که درحاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست برگزار شد، درباره اجرای این سند اظهار کرد: مدیریت اجرای سند توسعه دانش‌بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر، نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌ها بوده و اگر این همکاری میسر نشود، تبدیل به یک چالش می‌شود.

وی افزود: مدیریت اجرایی سازی سند توسعه دانش‌بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر و ابعاد برنامه‌ریزی، هماهنگی و تقسیم کار دستگاهی و پایش و نظارت بر عهده ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی گذاشته شده و ستاد در این زمینه بحث‌های متعددی را با دستگاه‌های مرتبط شروع کرده است.

وطنخواه با بیان اینکه توسعه بخش انرژی‌های تجدیدپذیر با همکاری دولت، صنعت، دانشگاه و جامعه مدنی امکانپذیر است، خاطرنشان کرد: سند ملی توسعه دانش‌بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر، یک سند ملی و سمبل همکاری بخش دولتی و خصوصی است.

به گفته وی، بخش دولتی معضلات خود را دارد و آنچه در این بین ماندگار بوده، بخش خصوصی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی همچنین اظهار کرد: مدیریت اجرایی کردن این سند به ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی واگذار شده و در بندهای این سند کارکردهای این ستاد بیان شده و به هیچ وجه در عرصه پژوهش وارد نمی‌شود و فقط عملکرد سیاستگذاری دارد.

وی افزود: بخش‌های اجرایی باید به اجرای خود بپردازند، تمام اعضایی که در ستاد اعم از وزارت نفت، وزارت نیرو و مواردی از این قبیل مشخص شده‌اند، مقرر شده بار اصلی اجرای این سند را به دوش کشند.

وطنخواه در ادامه گفت: ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی برنامه‌ریزی و تقسیم کار می‌کند و سامانه رصد درخصوص کمبودها و نیازهای سازمان‌ها را ایجاد خواهد کرد.

وی تاکید کرد: در همه دنیا سیاست‌ها در طول هم قرار دارند، اگر سهم انرژی تجدیدپذیر در سند انرژی کشور مشخص نباشد، خیلی از کارها محقق نخواهد شد، اگر فضای کسب و کار کشور و اقتصاد این بخش، اقتصاد مناسب نباشد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر محقق نخواهد شد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی با بیان اینکه اگر اقتصاد و بازار در این حوزه جذابیت کافی نداشته باشد، انرژی‌های تجدیدپذیر رشد نخواهد کرد، افزود: خوشبختانه اخیرا در وزارت نیرو آیین‌نامه اجرایی ماده ۶۱ توسط دولت ابلاغ شده که اگر تولیدکننده انرژی‌های تجدیدپذیر از فناوری داخلی استفاده کنند، ۳۰ درصد از حمایت تشویقی بهره‌مند خواهند شد و این امر می‌تواند توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را در کشور محقق کند.

وی تصریح کرد: فناوری و صنعت از هم جدا نیستند، همه اینها باید هماهنگ به پیش روند، نمی‌توان گفت شرکت‌های دانش بنیان را حمایت می‌کنیم تا شکل بگیرند؛ اما تقاضا وجود نداشته باشد، بلکه تقاضا موجب شکل گیری شرکت‌ها خواهد بود.

وطنخواه افزود: ایجاد بازار برای این صنعت ضروری است و نمی‌تواند به مرزهای ما محدود باشد، باید از مرزها فراتر رود؛ اما این توسعه به زیرساخت‌هایی نیاز دارد. یکی از زیرساخت‌هایی که برای تحقق این سند لازم است، تبیین ضرورت انرژی تجدیدپذیر به مسؤولان و سیاست گذاران کشور است.

به گفته وی، باید این امر را با ترویج گفتمان‌سازی، ارائه آمارها، نشان دادن روند فعالیت دنیا در این زمینه انجام داد.

در این نشست نصرالله سیفی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، ابراهیم سلیمانی عضو هیات مدیره انجمن حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر، باقری مقدم معاون برنامه‌ریزی ستاد راهبردی اجرایی نقشه جامع علمی کشور و داوری‌فر نماینده سازمان انرژی‌های نو حضور داشتند.