1421570818171_367460_ie3WVPFB.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیرکل برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: ۳۷ پارک علم و فناوری و ۱۶۸مرکز رشد فناوری در کشور فعالیت می‌کنند که محوریت توسعه فناوری در استان‌ها را بر عهده دارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر خسرو پیری در نشست مشترک رؤسای پارک‌های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد فناوری در پارک زیست فناوری خلیج فارس(قشم) اظهار کرد: از بین ۳۷ پارک علم و فناوری کشور، هشت پارک مربوط به دانشگاه‌های کشور، ۲۷ پارک مربوط به وزارت علوم، یک پارک در زیر مجموعه ریاست جمهوری و یک پارک هم زیرمجموعه جهاد دانشگاهی است و دو پارک بخش خصوصی در کشور هم در حال تاسیس هستند.

وی افزود: تقویت جریان فناوری در نظام علمی کشور بر عهده پارک‌های علم و فناوری است و در همین راستا برگزاری کارگاه‌های ارائه ایده‌های نو یا استارت آپ‌ها و المپیاد طرح‌های کسب و کار دانشجویی به این موسسات واگذار شده است.

مدیرکل برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: با توجه به برنامه‌های وزارت علوم برای تحول دانشگاه‌ها از دانشگاه‌های نسل دو و پژوهش محور به دانشگاه‌های کارآفرین، مدل دانشگاه کارآفرین مبتنی بر فناوری با همکاری پارک‌های علم و فناوری به صورت آزمایشی در دو دانشگاه کشور اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات پارک‌های علم و فناوری کشور گردآوری شده و در دست انتشار است، گفت: اطلاعات مهمترین دستاوردهای پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور و نگاه تحلیلی به اهمیت آنها نیز بزودی گردآوری و منتشر می‌شود.

پیری گفت: در راستای افزایش توانمندی پارک‌های علم و فناوری و ایجاد همگرایی در داخل با دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور و انجمن علمی این پارک‌ها تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شده است و در سطح بین‌الملل نیز با شورای تحقیقات ملی و وزارت آموزش و دانشگاه‌های ایتالیا و بنیاد ملی تحقیقات آفریقای جنوبی تفاهم‌نامه مشترک به امضا رسیده است.

وی اظهار کرد: کارگروه‌های مختلفی در وزارت علوم برای بررسی مسائل پارک‌های علم و فناوری تشکیل شده است و با استفاده از نظرات این کارگروه‌ها، پیش‌نویس تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان توسط اعضای هیات علمی تدوین شده است.

دکتر پیری افزود: همچنین تدوین آیین‌نامه تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در این کارگروه‌ها درحال انجام است.

مدیرکل برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم ضمن اشاره به ضرورت ارزیابی و پایش پارک‌های علم و فناوری کشور تاکید کرد: باید میزان اثرگذاری پارک‌های علم و فناوری در افزایش تولید محصولات دانش‌بنیان استان‌ها مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت علوم تقویت و توانمندسازی نیروهای انسانی شاغل در پارک‌های علم و فناوری است و در همین راستا کارگاه‌های آموزشی مختلفی برگزار شده است که پارک‌های علم و فناوری همدان، اصفهان و یزد محوریت و مسؤولیت برگزاری این کارگاه‌های آموزشی را برعهده داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، چهاردهمین نشست مشترک رؤسای پارک‌های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد فناوری سراسر کشور از روز چهارشنبه، ۱۲ اسفندماه در پارک زیست فناوری خلیج فارس (قشم) آغاز به کار کرده و تا روز پنجشنبه، ۱۳ اسفندماه ادامه دارد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، مدیرکل برنامه‌ریزی امور فناوری و مدیرکل پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری این وزارتخانه و نیز مسؤولانی از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سازمان مناطق آزاد در این نشست حضور دارند.​