حسین سلیمی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: موضوع خلق منابع درآمدی در دانشگاه ها مورد توجه نیست و تلاش برای کنترل هزینه در این مراکز صورت نمی گیرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، حسین سلیمی در گردهمایی معاونان اداری و مالی دانشگاه‌های سراسر کشور که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: مدیریت مصرف در کشور ما و در دانشگاه‌ها به تدریج و در طول یک دوره زمانی تبدیل به الگو شده است، به طوری که مدیر موفق کسی است که بتواند از مدیران بالاتر منابع بیشتری به دست آورده و شرایط بهتری برای خرج کردن و مصرف آن منابع فراهم کند.

وی افزود: کمتر تلاش می شود تا منابع درآمدی جدید خلق شود و کمتر تلاش می شود تا دانشگاه ها و مراکز آموزشی بتوانند با کنترل هزینه های خودشان و با استفاده از منابع موجود به حل وفصل مسائل بپردازند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: درحال حاضر اخذ منابع بیشتر از مقامات و مصرف بیشتر آنها، تبدیل به الگوی مدیریتی شده است و این اجلاس و حضور اساتید مهم ترین فرصتی است که می توان برای این امر چاره ای اندیشید.

سلیمی اضافه کرد: اگر همه به دنبال آن هستند که با توجیهات متفاوت و جلسات مختلف پول بیشتری از درآمد نفت جامعه کسب کنند و بعد آن را به گونه ای مصرف کنند، به نظر می‌رسد این الگو در حوزه آموزش عالی و همچنین در کشور پاسخگو نیست و باید به سمتی برویم که بتوانیم منابع درآمدی متفاوت ایجاد کنیم، هزینه ها را محدود کنیم تا آموزش عالی دولتی بتواند به خوبی به حیات خود ادامه دهد.

وی درخصوص ساختار نیروی انسانی دانشگاه‌ها عنوان کرد: اصطلاح رکود تورمی، اصطلاحی است که درخصوص اقتصاد برخی کشورها به کار می‌رود چراکه رکود و تورم دو حوزه متضاد و متناقض با یکدیگرند و در پاره ای از کشورها شرایطی به وجود می آید که این دو با هم جمع می‌شوند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در حوزه نیروی انسانی دانشگاه‌ها با رکود تورمی رو به رو هستیم، یعنی با تورم نیروی انسانی کار مواجهیم و تعداد کارمندان در دانشگاه ها بسیار بیشتر از استانداردهای موجود است اما در عین حال در تمامی زمینه‌ها کمبود دارند. سلیمی خاطرنشان کرد: یعنی از طرفی با تورم نیروها و از سوی دیگر با کمبود نیروی کار مواجه هستیم. فکر می‌کنم یک بار برای همیشه برای این معضل که بخش عمده ای از منابع مالی دانشگاه ها را می بلعد، فکری کنیم و اگر فکری درخصوص حل این مشکلات نشود دچار معضلاتی می شویم که بخشی از حوزه‌های مدیریتی فرهنگی جامعه ما به آن دچار شده اند.

وی با بیان اینکه تمام تمهیدات اداری و مالی باید برای افزایش سطح آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها باشد، گفت:  محوریت حوزه اداری، مالی، اهمیت و کاربردهای آیین نامه‌های مهمی که در این حوزه است به هیچ عنوان نباید سد راه پیشبرد آموزش و پژوهش شود؛ اتفاقی که متاسفانه در بسیاری از حوزه‌های اداری در کشور ما رخ داده است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود: آیین نامه‌های اداری، کارکردها و سخت‌گیری‌های حوزه اداری و مالی به گونه ای سبب شده که مأموریت‌های اصلی دستگاه‌ها فراموش شود و قربانی الزامات ناشی از حوزه اداری و مالی شود.

وی خاطرنشان کرد: باید به سمتی حرکت کرد تا به تسهیل هرچه بیشتر آیین‌نامه و مکانیسم‌های اداری و مالی پیش رویم.