علی اکبر سیاری سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون بهداشتی وزارت بهداشت با اشاره به تهدیدات سلامت جوانان گفت:‌ در حال حاضر آسیب های اجتماعی، مصرف مواد مخدر و صنعتی و روانگردان، مهمترین تهدید کننده های سلامت جوانان است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، دکتر علی اکبر سیاری در حاشیه همایش ملی هم اندیشی سلامت دانشجویان در جمع خبرنگاران یادآور شد: در حال حاضر یک چهارم جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند و از میان آنها ۲۰ درصد دانشجویان هستند که برنامه های تحول سلامت در حوزه جوانان، دانشجویان وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی و طلاب حوزه علمیه را در بر می گیرد.

وی تاکید کرد: در حوزه سلامت اجتماعی، روانی و معنوی، وظیفه ما صیانت از جوانان است تا بتوانیم جامعه ای سالم، بانشاط و امن داشته باشیم.

سیاری خاطرنشان کرد: آسیب های اجتماعی، سلامت روانی و سلامت جسمی، مهمترین حوزه هایی هستند که باید برای جوانان مورد توجه قرار بگیرد و در این زمینه برنامه هایی داریم که با کمک دانشگاه ها در سراسر کشور از سال ۹۵ اجرایی خواهیم کرد.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت اظهارداشت: در حوزه آسیب های اجتماعی، مصرف مواد دخانی از جمله قلیان، رو به افزایش است. همچنین مصرف مواد مخدر صنعتی و روان گردانها، تهدیدات خطر سلامت جنسی، جزء خطرات حوزه سلامت جسم و روان جوانان محسوب می شود که برای آنها برنامه هایی داریم.

وی افزود: افسردگی، ناامیدی، افت تحصیلی دانشجویان که با تلاش زیادی هم وارد دانشگاه ها می شوند، از جمله مسائل مهمی است که در سلامت روان به آنها توجه خواهیم کرد و برای آن برنامه مناسبی تدوین می کنیم.

سیاری با اشاره به برنامه حوزه سلامت جسمی برای دانشجویان گفت: تغذیه سالم و تحرک کافی موجب می شود که دانشجویان سالمی داشته باشیم و در صورت عدم توجه به این مسائل، اضافه وزن و چاقی آنها را تهدید می کند و موجب می شود که زودتر بیمار شوند و سلامت آنها به خطر بیفتد.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت افزود: ۵ میلیون دانشجو و طلبه در خوابگاه ها، دانشگاه ها و مراکز آموزشی حضور دارند و بهترین راه ارائه خدمات به آنها، ارائه خدمات در محل زندگی و تحصیل آنها است. برنامه های ارائه خدمات به این گروه، از سال ۹۵ با همکاری دانشگاه ها و حوزه های علمیه اجرایی می شود.

وی همچنین از اضافه شدن کارشناس سلامت روان به حوزه ارائه بسته تحول خدمات سلامت خبر داد.

سیاری همچنین در این همایش با اشاره به اینکه جوانان و نیروی انسانی موتور توسعه کشور هستند، گفت: شرط اینکه جوانان بتوانند در حوزه ثروت و قدرت و خدمات و سلامت نقش آفرینی کنند این است که جوان آموزش درست ببیند، سازماندهی و توانمند شود.

وی افزود: جوانان باید به گونه ای آموزش ببینند که مسئولیت بپذیرند و از زندگی خود و اطرافیان خود صیانت کنند و به عنوان یک شهروند مسئولیت پذیر می توانند با همکاری سایر نهادها به سلامت سایر اقشار جامعه کمک کنند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت موضوع همکاری بین بخشی، عدالت در سلامت و دسترسی به خدمات، استفاده از تکنولوژی مناسب را از دیگر موضوعات مهم در عرصه سلامت اجتماعی برشمرد.

وی با تاکید بر این نکته که جوانان و دانشجویان نیاز به حمایت از نظر آسیب های اجتماعی دارند، گفت: من در دو دوره معاون بهداشتی بودم، یکی در سال ۷۶ و یکی در سال ۹۲ و می توانم تاکید کنم که در دوره پیش اصلا بحث آسیب های اجتماعی به این شکل مطرح نبود و موضوع سلامت جسمی و روانی بود اما اکنون محور گفتگو آسیب های اجتماعی است.

سیاری اضافه کرد: مباحث اعتیاد، مواد روانگردان و صنعتی یا شیشه اصلا مطرح نبود. شیشه وارداتی بود اما متاسفانه اکنون تولید و قاچاق می شود. سن مصرف مواد مخدر پایین آمده است و قلیان مصرف بسیار بالایی دارد و مشکلاتی را همراه خودش داشته است.

وی تاکید کرد: وقتی بر روی روانگردان صنعتی تاکید داریم دلیل آن این است که جوانان و عقلانیت و رفتارشان را از ما می گیرد و یاس، ناامیدی و افسردگی به همراه خودش می آورد. در این حوزه ما می توانیم دانشجویان را توانمند کنیم و از آنها برای صیانت از سلامت جامعه کمک بگیریم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با اشاره به سلامت جسمی و عوامل خطر برای سلامت گفت: در حال حاضر دو موضوع تغذیه سالم و مصرف میوه و سبزی، قند، روغن، نمک مورد تاکید ماست اما وقتی می گوییم میزان نمک باید کاهش یابد در نان و پنیر در مجموع بیش از ۷ گرم نمک وجود دارد. یا در مورد میزان قند ساده در یک آب میوه صنعتی ۲۵ گرم قند وجود دارد و همه اینها باید استاندارد شود.

وی تاکید کرد: برای دانشجو، دانشگاه بهترین محیط یادگیری است و بهترین فرصت است که نحوه تغذیه سالم فرد آموزش داده شود تا در آینده دچار اضافه وزن و چاقی نشود.

سیاری با اشاره به اهمیت تحرک بدنی و ورزش گفت: تحرک و ورزش باید از کودکی به عادت مردم بدل شود و تا دیر نشده برای حدود ۵ میلیون دانشجو باید برنامه ریزی کرد.