محمد حسنی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – رئیس مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات اسلامی از تجلیل ۱۸ اثر برگزیده در جشنواره خاطره نویسی طلاب در قم خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، محمد حسنی بعد از ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: خاطره‌گویی یک روایت جذاب و پرکشش از ماجرا و سرنوشت افراد است به گونه‌ای که در این روایت مفاهیم بدون هیچ حب و بغضی بیان شود.

وی گفت: وقتی فردی برای تبلیغ دین همت کرده و هجرت می‌کند و خاطرات خود را ارائه می‌دهد، با اطمینان بیشتری می‌توان بر روی سلامت این اثر تکیه کرد.

رئیس مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم عنوان کرد: حوزه علمیه از تاریخ شفاهی و پربار تبلیغ دین برای ارائه به عموم مردم و مبلغان جوان به خوبی استفاده نکرده است.

وی با بیان اینکه تبلیغ دین یک تجربه مردم‌شناسانه بی‌بدیل است، افزود: چنانچه طلاب تجارب خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند منجر به وسعت نظر در امر تبلیغ دین می‌شود.

حسنی بیان کرد: جشنواره سراسری خاطره نگاری تبلیغی اشراق با موضوع خاطرات طلاب و روحانیون حوزه‌های علمیه روز چهارشنبه ۱۲ اسفندماه بعد از نماز مغرب و عشا با حضور حجت الاسلام قرائتی و حجت الاسلام صالحی خوانساری در سالن غدیر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۸ اثر برگزیده در جشنواره خاطره نویسی طلاب تجلیل می‌شود، گفت: تنها تجربه موفق در امر خاطره‌نگاری در کشور می‌توان به خاطره نویسی در حوزه دفاع مقدس اشاره کرد.

ایجاد موسسه برای مدیریت بهتر خاطره نویسی طلاب

در ادامه این نشست، دبیر جشنواره خاطره گویی اشراق نیز با اشاره به تفاوت میان خاطره نویسی و داستان نویسی، افزود: پس از ارسال آثار طلاب و انجام داوری مشاهده شد که بیشتر طلاب خاطره‌گو هستند اما خاطره نویس نیستند.

ابراهیم اکبری با بیان اینکه متأسفانه به خاطره نویسی طلاب توجهی نشده است افزود: خاطره نویسی مبلغان ظرفیت مناسبی در حوزه تبلیغ دین محسوب می‌شود که تاکنون کشف و مورد توجه واقع نشده است.

وی بیان کرد: برای مدیریت بهتر جریان خاطره نویسی طلاب، باید موسسه‌ای در این زمینه ایجاد شود.

ارسال ۴۱۰ اثر به جشنواره

دبیر جشنواره خاطره گویی اشراق گفت: خاطرات ۱۵ نفر از روحانیونی که در فاجعه منا حضور داشتد جمع آوری شده و به زودی تدوین خواهد شد.

وی در خصوص آثار ارسال شده به جشنواره اشراق افزود: ۴۱۰ اثر به جشنواره در حوزه‌های سفرنامه، رونوشت، خاطرات کوتاه، خاطرات بلند و نیمه بلند ارسال شده که در مرحله داوری ۱۸ اثر از بخش‌های مختلف برگزیده و شایسته تقدیر شده‌اند.

اکبری بیان کرد: دوره‌های آموزشی خاطره نگاری با حضور اساتید فن خاطره نویسی برگزار خواهد شد.