ضیا هاشمی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: از ابتدای دولت یازدهم، تعداد نشریات فعال دانشجویی بیش از ۱.۵ برابر شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، دکتر سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری که بعد از ظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد با اشاره به نهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی، گفت: نهمین جشنواره نشریات دانشجویی از بیش از یک سال گذشته آغاز شده است و اکنون در آستانه برگزاری اختتامیه آن قرار داریم.

وی روند رشد مطبوعات را مطلوب، مثبت و بی سابقه ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۵ هزار نشریه در کشور در حوزه های مختلف به چاپ رسیده و به طبع آن، نشریات دانشجویی نیز رشد زیادی داشته است به طوری که از ابتدای دولت یازدهم، تعداد نشریات فعال بیش از ۱.۵ برابر شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: سیاست دولت به زمینه سازی، بسترسازی و تقویت فعالیت انتشاراتی دانشجویان پاسخ داده است و دانشجویان به آن اعتماد کرده و از این ظرفیت استفاده کرده اند.

وی با اشاره به نهمین جشنواره نشریات دانشجویی گفت: استقبال دانشجویان از این جشنواره کم نظیر بود و بیش از ۱۴ هزار و ۶۰۰ اثر ارسال شد که ۲ هزار و ۳۰۰ اثر آن در بخش نشریات، ۱۱ هزار و ۷۰۰ اثر در بخش مکتوب شامل مقالات، عکس، طنز و سرمقاله و ۵۳۱ اثر در بخش ویژه ارائه شده بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: این نشریات در ۱۴ زمینه دسته بندی شده است. بیشترین نشریات در بخش فرهنگی با تعداد ۵۱۷ نشریه است که نشریات سیاسی با ۲۷۸ اثر، نشریات تخصصی علوم انسانی با ۲۷۶ اثر، نشریات تخصصی حوزه فنی و مهندسی با ۲۳۱ اثر در رتبه های بعدی قرار داشتند.

وی ادامه داد: مابقی طرح ها در حوزه های ادبی، طنز، کاریکاتور، دینی و قرآنی، حوزه های علوم پزشکی، علمی-تخصصی، علوم پایه و هنر قرار دارد.

وی با بیان اینکه در این جشنواره از دانشجویان دانشگاه های وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد، شرکت کرده بودند افزود: در بخش استانی بیشترین آثار رسیده با ۳۹۵ اثر از استان تهران، استان فارس با ۳۵۸ نشریه و استان اصفهان با ۲۵۷ نشریه قرار دارد.

وی در ادامه به بازه نشریات اشاره کرد و گفت: بیشتر آثار ارائه شده با ۴۶ درصد در بخش گاهنامه، با ۳۰ درصد در بخش فصل نامه، با ۱۱ درصد در بخش ماهنامه قرار داشتند که مابقی آثار نیز در بخش دو هفته نامه و روزنامه بودند.

وی در ادامه به مقاطع تحصیلی ارسال کنندگان آثار به نهمین جشنواره نشریات دانشجویی اشاره کرد و گفت: ۷۵ درصد شرکت کنندگان در دوره کارشناسی، ۱۰ درصد در دوره کارشناسی ارشد و ۹ درصد در دوره دکترا قرار داشتند. دوره دکترای پزشکی و کاردانی در رتبه های بعدی قرار داشتند.

هاشمی یادآور شد: از مجموع آثاری که ارائه شده بود، ۱۱ هزار و ۷۶۹ اثر جزء آثار برتر بودند که از این تعداد اثر انتشاراتی که از سوی دانشگاه ها ارسال شده بود، بیشتر در بخش سرمقاله بود به طوری که ۱۶۵۰ اثر در حوزه سرمقاله قرار داشت و حوزه های بعدی شامل حوزه های گرافیکی، صفحه آرائی و مقالات اجتماعی، علمی، دینی، هنری، ادبی، سیاسی و فرهنگی قرار داشت و تیترها نیز مورد توجه قرار گرفته بود که مجموعاً تمام اینها ۱۱ هزار و ۷۶۹ اثر را تشکیل داده بودند.

ضیاء هاشمی به استانهای فعال اشاره کرد و گفت: استانهای فعال به ترتیب تهران، آذربایجان شرقی و اصفهان بودند.

وی همچنین به بخش ویژه نهمین جشنواره نشریات دانشجویی اشاره کرد و گفت: در این بخش بیشتر آثاری که ارسال شده بود با محوریت آزاداندیشی، اخلاق، منطق و آزادی بود که بیشترین آثار این بخش را به خود اختصاص داده بود.  

وی ادامه داد: محور دوم بخش ویژه، مذاکرات هسته ای و محورهای دیگر بخش بالندگی و جوانی جمعیت، صلح و جهان عاری از خشونت بود.

وی ادامه داد: دانشجویانی که در این جشنواره شرکت کرده اند، ۵۹ درصد از دانشگاه های وابسته به وزارت علوم، ۲۰ درصد از دانشگاه های علوم پزشکی و ۲۱ درصد از دانشگاه آزاد بودند.

وی ادامه داد: همچنین قرار است نمایشگاهی همزمان با اختتامیه این جشنواره روز سه شنبه در دانشگاه تهران برگزار شود.

وی درباره مجموع آثار برتر بعد از داوری گفت: با بررسی در چند مرحله ۲۶۰ عنوان نشریه و ۵۴۰ اثر به بخش آثار برتر راه یافتند و از این تعداد ۹۲ اثر در بخش ویژه به مرحله داوری نهایی رسید و در مجموع ۱۴۲ اثر انتخاب شد که در روز اختتامیه، معرفی می شود. نمایشگاه نشریات دانشجویی از ۱۱ تا ۱۳ اسفندماه در محل نمازجمعه دانشگاه تهران برقرار است.

وی درباره مجوز نشریات دانشجویی نیز گفت: مجوز این نشریات توسط مرکز نظارت بر نشریات دانشجویی در دانشگاه ها صادر می شود و بر نشریات دانشجویی نظارت دارد. طبق آئین نامه مصوب نشریات دانشجویی، اگر دانشجویان اعتراضی داشته باشند، می توانند اعتراض خود را به شورای مرکزی نظارت بر نشریات دانشجویی وزارت علوم ارائه کنند که با ریاست معاون فرهنگی وزارت علوم و با حضور نمایندگان نشریات دانشجویی، این شکایت ها بررسی می شود و چنانچه به این نتیجه برسیم که توبیخ های نشریات دانشجویی منطقی نبوده، زمینه ای فراهم می شود که دانشجویان بتوانند در یک فضای گفتگو از خود دفاع کنند.