1454314205085_download.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مسئول شبکه فیبر نوری دانشگاه زنجان گفت: تقویت سرعت اینترنت و جلوگیری از عدم قطعی آن از اولویت‌های این دانشگاه برای فیبرکشی است.

بهزاد برجی در گفت گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه زنجان، اظهار کرد: این دانشگاه جزو اولین دانشگاه‌های کشور است که از تکنولوژی فیبرنوری در تمام بخش‌های دانشگاه استفاده کرده و در سال ۷۸ از مرکز مخابرات مطهری شهرستان زنجان فیبرکشی انجام داده و تمام بخش‌ها فاز به فاز کابل‌کشی شده است.

وی در خصوص افزایش سرعت و صرفه‌جویی در هزینه‌های اینترنت، تاکید کرد: سرعت در این تکنولوژی بسیار بالا است و به‌ صورت استیبل بوده و زمانی‌که چندین نفر در حال استفاده از اینترنت هستند و هیچ‌گونه قطعی ندارد و قطع و وصلی آن درحد بسیار ناچیزی است که این موضوع جزو اولویت‌های این دانشگاه برای فیبرکشی بود.

برجی با اشاره به خدماتی که فیبرنوری می‌تواند ارائه کند، گفت: از جمله مهم‌ترین خدمات کابل‌کشی فیبرنوری ارائه ویدئو کنفرانس‌هایی بوده که موجب افزایش یادگیری دانشجویان شده است؛ همچنین از دیگر خدماتی که فیبرنوری می‌تواند ارائه دهد، به هیچ‌وجهه قابل قیاس با ماهواره‌ها و شبکه‌های وایرلس نیست.

مسئول شبکه فیبرنوری دانشگاه زنجان در‌خصوص امنیت کابل‌های کشیده شده است، عنوان کرد: این کابل‌ها به‌صورت زمینی انتقال داده شده است و قابلیت هیچ‌گونه دست‌کاری و تخریب را ندارد؛ جنس این کابل‌ها از فلز مس بوده و از بهترین نوع کابلی است.

برجی خاطرنشان کرد: همچنین این کابل‌ها به دو صورت مالتی‌مد و سینگل‌مد هستند که برای فواصل کم از مالتی‌مد و در فواصل دور مثلا برای کابل‌کشی بین دو ساختمان از سینگل‌مد با ظرفیت بالاتر استفاده شده است.