بازدید دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت از خبرگزاری مهر سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مناطق آمایشی علوم پزشکی باید نقشه راه را با شرایط بومی و محلی خود تطبیق داده و ترجمان این بسته ها در منطقه مربوطه را تدوین کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر باقر لاریجانی در جمع روسای کلان منطقه آمایشی یک کشور،‌ با اشاره به جوشش گسترده ای که در بین دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی کشور طی چندماه اخیر ایجاد شده،‌ گفت: این حرکت مرهون زحمات تک تک همکاران در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و همچنین ستاد وزارت بهداشت است و امیدواریم شاهد تحولات چشمگیری در این زمینه باشیم.

وی اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را زمینه ساز ارتقای پاسخگویی نظام آموزش عالی سلامت خواند و اظهار داشت: خوشبختانه اکنون که چندماه بشتر از آغاز اجرای این برنامه ها نمی گذرد شاهد حرکتی چشمگیر در حوزه آموزش علوم پزشکی کشور هستیم.

لاریجانی با بیان اینکه گفتمان تحول در آموزش علوم پزشکی به خوبی در بین دست اندرکاران نظام آموزش سلامت نهادینه شده است گفت: مسئولین دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی مستقر در مناطق باید با تعامل هرچه بیشتر و برنامه ای روشن در راستای ماموریت های واسپاری شده حرکت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: باتوجه به ظرفیت ها و نیازهای مناطق آمایشی کشورماموریت های روشنی به هریک از این مناطق سپرده شده و حرکت های خوبی هم در زمینه اجرای این ماموریت ها در برخی از مناطق آمایشی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی نقشه راه کلی آموزش علوم پزشکی کشور را مشخص می کند و لازم است هریک از مناطق و حتی دانشگاههای علوم پزشکی این برنامه ها را با شرایط بومی و محلی خود تطبیق داده و ترجمان این بسته ها در منطقه مربوطه را تدوین کنند.

لاریجانی درخصوص عملکرد منطقه یک آمایشی گفت: گزارش های واصله از دبیرخانه این کلان منطقه حاکی از همکاری خوب مسئولین دانشگاهها و دانشکده های مستقر در منطقه است. 

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به انتصاب مسئولین هماهنگی کلان مناطق آمایشی در وزرات بهداشت گفت: در واقع نمایندگان وزارت بهداشت در تمامی جلسات کلان مناطق آمایشی کشور حضور خواهند داشت و از طریق ارتباط مستمر با مسئولین و اعضای دبیرخانه های مناطق زمینه های تسهیل پیگیری امور مربوط به ماموریت های سپرده شده را فراهم می آورند.

وی با بیان اینکه ساز و کارهای مختلفی برای تعامل با مسئولین دانشگاههای مستقر در مناطق آمایشی و رصد حرکت این مناطق در جهت ماموریت های واسپاری شده وجود دارد گفت: امیدواریم با همکاری کلیه دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی کشور در آینده ای نه چندان دور شاهد تحقق اهداف متعالی برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی باشیم.

لاریجانی گفت: تدوین برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و ماموریت گرایی دانشگاههای علوم پزشکی کشور در راستای این برنامه ها نویدبخش حرکت علوم پزشکی کشور به سمت مرجعیت علمی در منطقه و جهان است.

وی به روند تدوین و اجرایی سازی برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره و از جمله محورهای مهم این برنامه ها، نهادینه سازی رویکرد آموزش پاسخگو در نظام سلامت، گسترش عدالت در آموزش عالی سلامت، تمرکز بر علوم و فناوری های نوین، حضور در عرصه های آموزشی منطقه ای و جهانی و نهادینه سازی اخلاق حرفه ای را ذکر کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: در این برنامه ها به بهره مندی از فناوری های نوین در آموزش عالی سلامت، ارتقای منابع انسانی بخش آموزش عالی سلامت، تمرکز زدایی در نظام آموزش عالی سلامت، خلق ثروت دانش بنیان در عرصه آموزش عالی سلامت و تولید و بومی سازی شواهد معتبر علمی برای ارتقای آموزش عالی سلامت نیز توجه ویژه ای شده است.

وی به راه اندازی تخصص پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: رشته تخصصی پزشک خانواده در ۸ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور از سال جاری با ۷۰ نفر پذیرش دستیار آغاز شده است.

لاریجانی یکی از ابعاد آموزش پاسخگو در نظام سلامت را تلاش برای تامین نیازهای کشور به منابع انسانی کارآمد ذکر کرد و افزود: با توجه به کمبود نیرو در برخی رشته ها،‌ تربیت نیروهای مورد نیاز نظام سلامت به عنوان یکی از اولویت های مهم وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است.