1408508207104_42753.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  راه‌های گسترش همکاری‌های دانشگاه تبریز و دانشگاه کوتایسی گرجستان با حضور هیات رییسه دانشگاه تبریز، رییس دانشگاه کوتایسی و هیات همراه بررسی شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، قائم مقام رییس دانشگاه تبریز در این آیین که به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد ضمن تشریح برنامه‌های کلان و راهبردی دانشگاه تبریز برای توسعه همکاری بین المللی با دانشگاه‌های جهان و منطقه و به ویژه دانشگاه‌های گرجستان گفت: این دانشگاه آماده هر گونه توسعه همکاری علمی و آموزشی با دانشگاه های جهان به ویژه دانشگاه های منطقه از جمله گرجستان است.

حمید رضا قاسم زاده در ادامه با تاکید بر اینکه دو کشور ایران و گرجستان با توجه به مشترکات تاریخی، فرهنگی و اجتماعی می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله همکاری‌های مشترک علمی و آموزشی با همدیگر ارتباط نزدیک داشته باشند، تصریح کرد: باید از تمامی ظرفیت‌های همدیگر برای توسعه و پیشرفت همه جانبه دو کشور و ملت استفاده شود.

قائم مقام رییس دانشگاه تبریز همچنین با تاکید بر اینکه در حال حاضر این دانشگاه با بیش از ۸۰ دانشگاه دیگر دنیا به ویژه با اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز در قالب پروتکل مولانا تفاهم نامه همکاری مشترک دارد، یادآور شد: دانشگاه تبریز به عنوان یکی از قدیمی ترین و جامع ترین دانشگاه های ایران دارای۲۱ دانشکده، سه دانشکده اقماری در شهرهای اطراف، ۱۰ مرکز تحقیقاتی، ۶ قطب علمی، بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه مجهز، بیش از ۷۵۰ نفر هیأت علمی،۲۱ هزار دانشجو و … از ظرفیت های بالفعل و بالقوه برای گسترش ارتباطات درسطح بین المللی برخوردار است.

به گفته وی، عضویت در شورای اجرایی اتحادیه بین المللی دانشگاه‌های جهان (IAU) و حضور مؤثر در اتحادیه دانشگاه‌های قفقاز و اتحادیه بین المللی دانشگاه‌ها بخش دیگری از فعالیت‌های بین المللی این دانشگاه است.

رییس دانشگاه کوتایسی گرجستان نیز در این نشست با اشاره به وجوه مشترک تاریخی دو کشور خواستار گسترش همکاری‌های مشترک در همه عرصه‌ها، به خصوص فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی شد و گفت: دانشگاه کوتایسی از جمله دانشگاه های مهم و تاثیرگذار گرجستان است که در حال حاضر ۱۲ هزار دانشجو و ۵۰۰ نفر هیات علمی دارد.

گئورگی گاوتادزه با تاکید بر اینکه در حال حاضر روابط ایران با گرجستان به بهترین نحو و شکل در جریان است، افزود: با شناسایی و آشنایی از ظرفیت های دو کشور در زمینه های مختلف از جمله در حوزه همکاری مشترک علمی و پژوهشی می توان گام موثری را برای رفاه و رشد همکاری های دو کشور و ملت برداشت.

به گفته وی، با توجه به پایین بودن شهریه تحصیل دانشجویان در گرجستان نسبت به سایر دانشگاه‌های منطقه و به ویژه به پایین بودن هزینه زندگی در این کشور؛ دانشجویان ایرانی به سهولت می توانند در دانشگاه های گرجستان و در این میان در دانشگاه کوتایسی تحصیل نمایند.

احمد فرشبافیان، رییس موسسه مطالعات و تحقیقات آذربایجان‌شناسی دانشگاه تبریز نیز در این آیین ضمن تشریح برنامه‌های این موسسه گفت: توسعه همکاری علمی، آموزشی و فرهنگی از جمله برنامه های کلان این موسسه با دانشگاه های کشورهای منطقه است و از این رو در سال های اخیر چندین دوره را با عنوان “طرح دانش افزایی دانشجویان” دانشگاه ‏های کشور ترکیه، آذربایجان و کشورهای حوزه قفقاز و … برگزار کرده است.

همین گزارش حاکی است: رییس دانشگاه کوتایسی به همراه قائم مقام این دانشگاه و رییس انستیتو شرق شناسی دانشگاه های کوتایسی و تفلیس گرجستان در این نشست حضور داشتند.

بازدید از بخش‌های مخلف دانشگاه از جمله آزمایشگاه‌های دانشکده شیمی، کتابخانه مرکزی دانشگاه، آزمایشگاه های کشاورزی در پردیس خلعت پوشان، پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی، ملاقات با رییس و معاونان و مدیران گروه دانشکده ادبیات و زبان های خارجی و تبریز گردی از دیگر برنامه‌های هیات اعزامی از دانشگاه کوتایسی گرجستان بود.